Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 126

Subiect: A creat Dumnezeu lumea in sase zile?

Guest

Implicit

A creat Dumnezeu universul fizic in numai sase zile,in urma cu 6000--10000 de ani?Nu.Si este chiar surprinzator faptul ca unii fundamentalisti sustin asta,desi au eruditi printre ei.Faptele dezmint o asemenea ipoteza.Am sa mentionez numai doua:1.In noptile senine,in emisfera sudica se poate vedea lumina ce provine de la nebuloasa Andromeda.Acestei lumini ii trebuie aproximativ 2 000 000 de ani pentru a ajunge pe pamant,ceea ce inseamna ca universul trebuie sa aiba cel putin milioane de ani vechime.2.Depunerile reziduale ale dezintegrarii radioactive din anumite roci terestre demonstreaza ca unele formatiuni stancoase exista nederanjate de miliarde de ani.

Geneza 1:3-31 nu se refera la crearea initiala a materiei sau a corpurilor ceresti,ci descrie pregatirea pamantului deja existent,pentru a-l face locuibil de catre om.Aceasta a inclus si crearea formelor de baza ale vietii vegetale,acvatice,a creaturilor zburatoare,ale animalelor terestre precum si a primei perechi umane.Toate acestea,ni se spune ca au avut loc intr-o perioada de sase "zile".Insa,cuvantul ebraic tradus prin termenul "zi" poate avea diferite semnificatii,printre care 'o perioada lunga;timpul in care are loc un eveniment extraordinar'(Old Testament Word Studies,de W.Wilson)Astfel ca termenul folosit ne permite sa consideram ca fiecare "zi" ar fi putut dura mii de ani.

Guest

Implicit

O dovada ca termenul"zi" poate avea un sens mai larg o gasim chiar in Biblie.Dupa ce la Geneza cap.1 se relateaza despre creatia in cele sase zile,la cap.2 al aceleiasi carti,la vers.4 si 5,se reia ideea creatiei si se vorbeste despre "istoria cerurilor si a pamantului in ziua in care au fost facute".Deci,e clar aici ca termenul "zi" are un sens mai larg,incluzand toate cele sase zile mentionate anterior.

Guest

Implicit

Kirk, sa sti ca ce scriu este convingerea mea personala, asa ca nu ma critica
    prea aspru daca nu ma bazez prea mult pe presupunerile unor oameni de
    stiinta. </span>Sunt atat de multe lucruri pe
    care noi nu le stim sau nu le intelegem despre univers, viata si
    creatiune, asa ca este posibil ca ce astazi este stiinta confirmata, maine sa
    fie doar o alata ipoteza gresit sau rau interpretata. </span>In Geneza 1 cuvantul ebraic folosit pentru ziua
    este yom, care insemana zi. </span>Cand studiem
    Biblia, este important sa urmarim expresii care sunt consistente pe tot
    parcursul Bibliei. </span>Desigur, ca in fiecare
    limba, orice cuvant poate avea mai multe intelesuri sau semnificatii. Insa in
    mod consistent, in Vechiul Testament atunci cand yom este insotit de un
    adjectiv numeric, sau folosit in combinatie cu cuvantul seara/dimineata, face referinta numai la o perioada de 24 de ore. </span>Geneza 1: 5</span>Dumnezeu
    a numit lumina zi, iar

Guest

Implicit

Mugatu,si eu astept opiniile altor forumisti.Dar ma bucur ca vad ca tu nu esti un om superficial.Esti un om interesat si te documentezi.Am cu cine sta de vorba!Diferentele de opinii nu duc la cearta,intre oameni civilizati,ci la dezbateri constructive.Sex-la-greu pare ca s-a cam suparat pe noi,dar eu m-as bucura sa-i treaca si sa revina si el la discutii.

Guest

Implicit

Eh, sa speram ca-i trece supararea si vine sa mai stam de vorba; sau poate ne ignora ca suntem eretic?[img]smileys/smiley5.gif[/img]
    <div style="text-align: left;">
    </div>

Guest

Implicit

In alta ordine de idei,observati cum incepe cartea biblicaGeneza:"La inceput(Intr-un inceput),Dumnezeu a creat cerurile si pamantul".Deci,Biblia vorbeste despre un inceput.Oamenii de stiinta numai recent au inteles ca universul a avut un inceput.Inainte,se credea ca este etern,fara inceput.De unde o fi stiut Moise acest adevar fundamental?

Data înscrierii
    05.12.2004
    Posturi
    58
    Putere Rep
    15

Implicit

Kirk,

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

foarte bine spus Larvatus2...impartasesc aceeasi parere si intrasem in acest topic tocmai pentru a da o palma morala celor care dupa parerea mea sunt atat de slabi spiritual incat au nevoie sa creada ca e cineva akolo "sus" care le magaie crestetul capului cand fac o fapta buna si le da o palma la fund cand se uita la femei pe strada...
    Una peste alta singurul lucru pt care accept povestioarele ar fi ca pe multi(acei slabi de inger) ii tzine in frau sa dea in cap vecinului, ca se gandesc ca e cineva aolo sus care ii trimite in iad
    In rest o povestioara atat de interesanta incat adormeam foarte bine , copil fiind, cand mi-o citea bunica inainte inainte de culcare.
    Dar sa iti pui probleme...daca d-zeu a fost atat de bun incat s-o faca in 6 zile..sau ca nu a fost asa bun ca la el erau zilele mai mari...si, "nu se pune"....mi se pare copilaresc.
    Au existat oameni de-a lungul timpului care si-au irosit toata viatza incercand sa afle adevarul despre creearea lumii..si au sfarsit printr-o ipoteza proprie...multe foarte interesante si chiar ar sta bine in picioare, daca inchizi ochii si-ti imaginezi...dar nimeni in lumea asta nu a ajuns la un consens vis-a vis de problema asta...
    Fiecare cred ca e bine sa ramana cu ce crede de cuviinta ca e mai aproape de sufletul lui...si cred ca am putea sa continuam topicul asta pana om avea 60 de ani si abia vom mai nimeri butoanele pe tastatura..ca tot nu vom cadea de acord intr-o privinta...si cred ca fiecare are planurti mai bune cu viatza lui...
    Sa inchei..consider ca fiecare e liber sa creada ce vrea si e foarte bine ca se intampla asta...dar sa-ti pui probleme din astea...cu cat de mare a fost ziua..mi se pare penibil sau sa nu fiu asa dur...discutii de plictiseala...
    va pupa tata
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    10.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Sti ce mi se pare interesant la voi ateii care credeti in toate si in nimic. Va obsedeaza foarte tare temele religioase , va dati mari intelectuali pe temele astea, sunteti de o vanitate MARE si cand zic mare ma da MAREEEE.
    Uite un exemplu :

"Mitul are o cu totul alta functiune dec

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

hai sa te iau de la inceput d-le Impal3r
    1: "Sti ce mi se pare interesant la voi ateii care credeti in toate si in nimic. Va obsedeaza foarte tare temele religioase , va dati mari intelectuali pe temele astea, sunteti de o vanitate MARE si cand zic mare ma da MAREEEE."

a)Ateu-persoană care neagă existenţa lui Dumnezeu şi a oricărei divinităţi -DEX-deci nu cred in toate si in nimic..ci doar neaga existenta lui d-zeu...
    b)nu trebuie sa fii intelectual sa abordezi teme religioase si nu cred ca se da nimeni aici intelectual..e o discutie libera in care fiecare isi spune punctul de vedere...ca acum nu impartasim cu totii parerile tale...e foarte adevarat..probabil ca de asta inca mai sunt locuri la spitalele de specialitate...

2)"Sunteti niste oameni cu probleme care suferiti de depresii, asa zisele goluri pe care incercati sa le umpleti cu bani care puteti dar majoritatea cu mandrie increzandu-va in " intelepciunea voastra" care are intotdeauna cate o ipoteza pentru orice lucru crezandu-va toti dumnezeii vostri. In schimb insa o sa ajungeti la o stare atat de asemanatoare cu confuzia si nebunia de atata minciuna cu cata va hraniti de o sa va ruinati sufletele voastre deja zdrobite.

Cata jale in sufletul tau..imi amintesc vorbele tale de discursurile lui Corneliu Vadim Tudor..diferenta pare a fi ca el a inceput tratamentul..il vazusem la televizor luand pastile..probabil ca tu nu ai prins compensate...
    Nu cred ca sufera cineva de depresii aici mai mult decat cele lumesti ca deh cu totii avem..dar sa improsti in asa hal pe aici in toti "ateii"astia, tu "marele intelept"...stau si imi pun intrebarea...Ai fi un bun exemplu de om credincios?sau un om bolnav care daca i-ar da cineva o arma ar iesi pe strada sa termine natia asta de oameni necredinciosi..ca s-a saturat si d-zeu de ei...d-apai tu....

restul nu le mai comentez ca sunt restul postului tau sunt aberatii pe aceeasi tema...dar nu poate sa ma distreze totusi asa de incheiere:"Tainele lui Dumnezeu vor ramane ascunse omului atata timp cat va vrea Domnul." adica in dobitocenia noastra a astora" fara d-zeu", oamenii mor de foame, prin africa copii abia nascuti cad prada bolilor si foametei, altii dau jertfa dumnezeului lor"alah"sau mai stiu eu care... viata altor oamenii .. se mai nasc gemenii cu un singur cap...copii cu doua capete......dar d-zeu-ul tau asa vrea el sa ramana un mister....
    oare stiinta nu ti-a explicat totul pana acum...sau ai fost absorbit de carti usoare ...sa nu cazi prada maculaturii erotice .... vedeam mai daunezi ca D-l Cristian Tabara (marele preot) citea in direct la un post de televiziune in vazul multor copii dat find ora la care se difuza de clitorisi si penetrari...si nu se referea la credinta
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Pagina 1 din 13 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Zile bune, zile NEbune :) [2]
    De Pisoi în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 84
    Ultimul post: 18.08.2012, 04:37
  2. Zile bune, zile NEbune :) (2)
    De Rebela în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 95
    Ultimul post: 18.06.2009, 04:36
  3. Zile bune, zile NEbune :)
    De Rebela în forumul Arhiva de subiecte
    Răspunsuri: 387
    Ultimul post: 26.03.2007, 07:13
  4. Mesaj pentru fosti elevi de nota sase
    De bluesky în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 10.05.2006, 06:19
  5. Sase cetateni romani sunt dati disparuti
    De în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 04.09.2005, 06:32

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •