Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 13 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 126

Subiect: A creat Dumnezeu lumea in sase zile?

Guest

Implicit

Kirk, ai perfecta dreptate! Eu am gasit mai multe lucruri asemanatoare in Biblie: de exemple in Numeri 19:11-22, scrie ca Dumnezeu le-a spus Israelitilor sa nu se atinga de cadavre si cum sa se spele pe maini. Aproape 3000 de ani mai tarziu, in anul 1861 Dr. Ignaz Semmelweis a descoperit ca atunci cand te speli pe maini rata infectiilor in spital scade dramatic. Cum ar fi fost ca Dumnezeu sa le fi spus oamenilor pe timpul acela "sa va spalati pe maini ca microbii de la cadavre se poate transmite prin atingere si apoi va inbolnaviti"..... cati ar fi inteles atunci despre microbiologie, epidemiologie si boli infectioase...

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Universul cunoscut are c
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

cica adam a trait vreo 900 de ani, which is of course stupid
    si a avut o droaie de copii care si-au pus-o intre ei ca nebunii
    si acum cica incestul este interzis prin lege
    iar eu intreb de ce e interzis daca e chiar metoda prin care ne-am inmultit?
    teoretic, sintem neamuri....
    ce prostie este daca stai sa te gindesti putin..

Data înscrierii
    13.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de keyframe14
    cica adam a trait vreo 900 de ani, which is of course stupid

si a avut o droaie de copii care si-au pus-o intre ei ca nebunii

si acum cica incestul este interzis prin lege

iar eu intreb de ce e interzis daca e chiar metoda prin care ne-am inmultit?

teoretic, sintem neamuri....

ce prostie este daca stai sa te gindesti putin..
    Indiferent care este intelegerea ta asupra aparitiei omului si a inmultirii neamului omenesc, aceasta s-a intamplat in aceleasi fel. Problema incestului, la care faci referire, a existat fie ca ne tragem de la Adam si Eva fie de la niste maimutoi parosi. Tu trebuie sa accepti, insa, ca nu ai cum sa stii cum s-ar fi inmultit oamenii inainte de caderea lor in pacat, dar asta presupune sa ai niste cunostinte biblice si nu numai.

Adam si urmasii lui imediati au trait mult pentru ca natura lor era posesoarea unei inzestrai genetice deosebite: Adam si Eva au fost primii creati si erau in starea de a deveni nemuritori daca, in libertate, n-ar fi ales alta cale.
    [img]smileys/smiley4.gif[/img][img]smileys/smiley4.gif[/img][img]smileys/smiley4.gif[/img]

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de inelu64
    Indiferent care este intelegerea ta asupra aparitiei omului si a inmultirii neamului omenesc, aceasta s-a intamplat in aceleasi fel. Problema incestului, la care faci referire, a existat fie ca ne tragem de la Adam si Eva fie de la niste maimutoi parosi. Tu trebuie sa accepti, insa, ca nu ai cum sa stii cum s-ar fi inmultit oamenii inainte de caderea lor in pacat, dar asta presupune sa ai niste cunostinte biblice si nu numai.
    Nu eu trebuie sa inteleg...biserica trebuie..care respinge cu vehementza...atitudini de genul...in rest un raspuns fara logica..dar hranit de afirmatii ambigue...probabil de la literatura dubioasa pe care o citesti

Data înscrierii
    13.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu eu trebuie sa inteleg...biserica trebuie..care respinge cu vehementza...atitudini de genul...in rest un raspuns fara logica..dar hranit de afirmatii ambigue...probabil de la literatura dubioasa pe care o citesti
    Daca tu numesti Biblia literatura dubioasa inseamna ca ai grave probleme la etajul superior si ai urgenta nevoie de ajutor specializat.
    Sa cheme cineva ambulanta!

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Daca tu numesti Biblia literatura dubioasa inseamna ca ai grave probleme la etajul superior si ai urgenta nevoie de ajutor specializat.
    Iara ma uimesti cu raspunsurile tale...se pare ca asta e nivelul...Stimate credincios cu frica de d-zeu..ma judecati cumva ca as fi nebun..eu as zice sa va masurati cuvintele pana sa faceti jigniri de genul asta ...al draq credincios ce esti...

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Problema incestului, la care faci referire, a existat fie ca ne tragem
    de la Adam si Eva fie de la niste maimutoi parosi. Tu trebuie sa
    accepti, insa, ca nu ai cum sa stii cum s-ar fi inmultit oamenii
    inainte de caderea lor in pacat, dar asta presupune sa ai niste
    cunostinte biblice si nu numai.
    Ajutat de cunostintele tale biblice...Spune-mi si mie te rog cum puteau din 2 oameni primordiali sa iasa 4 rase diferite?...

Data înscrierii
    13.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

Iara ma uimesti cu raspunsurile tale...se pare ca asta e nivelul...Stimate credincios cu frica de d-zeu..ma judecati cumva ca as fi nebun..eu as zice sa va masurati cuvintele pana sa faceti jigniri de genul asta ...al draq credincios ce esti...
    Cred in Dumnezeu. Asta nu insemna ca nu sunt pacatos. Uite, chiar si acum iti aduc aminte ca ai probleme cu softul.

Data înscrierii
    13.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

Problema incestului, la care faci referire, a existat fie ca ne tragem
    de la Adam si Eva fie de la niste maimutoi parosi. Tu trebuie sa
    accepti, insa, ca nu ai cum sa stii cum s-ar fi inmultit oamenii
    inainte de caderea lor in pacat, dar asta presupune sa ai niste
    cunostinte biblice si nu numai.
    Ajutat de cunostintele tale biblice...Spune-mi si mie te rog cum puteau din 2 oameni primordiali sa iasa 4 rase diferite?...
    Ce vrei sa spui ca rasele nu au acelasi ADN? Eu cred ca da, au ADN uman si deci este posibil. Diferentele au drept cauza alti factori pe care ii stie toata lumea, mai putin tu, probabil.

Pagina 3 din 13 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Zile bune, zile NEbune :) [2]
    De Pisoi în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 84
    Ultimul post: 18.08.2012, 05:37
  2. Zile bune, zile NEbune :) (2)
    De Rebela în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 95
    Ultimul post: 18.06.2009, 05:36
  3. Zile bune, zile NEbune :)
    De Rebela în forumul Arhiva de subiecte
    Răspunsuri: 387
    Ultimul post: 26.03.2007, 08:13
  4. Mesaj pentru fosti elevi de nota sase
    De bluesky în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 10.05.2006, 07:19
  5. Sase cetateni romani sunt dati disparuti
    De în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 04.09.2005, 07:32

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •