Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 53

Subiect: Reversul nerusinarii

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    714
    Putere Rep
    10

Implicit

A deschide un "poll", adica un sistem in care sa pui la vot persoana unui om, fie ea si virtuala, este o nerusinare! Cu toate ca intrebarea de votat era "Ce parere aveti de scrierile lui Nicksson?", adica isi aroga un aer "intelectual" sugerand celor care voteaza ca se afla in postura unui critic literar, in realitate se vota cu sau impotriva lui Nicksson, asa cum de fapt reiese din titlul forumului: "Un vot pentru Nicksson".
    Gestul de a pune la vot scrierile lui Nicksson este nerusinat si datorita initiatorului sau: distanta dintre scrierile Melinei si ale lui Nicksson este incomensurabila.Cand Melina pune la vot scrierile lui Nicksson, cunoscandu-i scrierile (asa cum da de inteles prin insasi curajul de a deschide un vot pe aceasta tema), este ca si cand Nicksson ar avea nerusinarea sa puna la vot scrierile lui... Caragiale. Dar Nicksson stie ca nu se poate compara cu Caragiale, deci el nu va avea aceasta nerusinare...
    AdyC a simtit acest lucru si spune: "nu mi se pare nici mie in regula sa facem acest poll..."
    Intrebarile asa-zisului "sistem de vot" au fost la fel de inconsistente si totodata foarte pertinente, asemeni restului "creatiilor" melinesciene. ChristianT a remarcat pe buna dreptate: "...merita pusa si rubrica "mi se pare un tip foarte doxat", pe care as fi votat-o din toata inima. E usorde observat diferenta."
    Apex rezuma concis situatia : "(aici -n.m.) ...tocmai ca a fost cineva pus la judecata..."
    Fifi, o fata de extraordinar bun-simt, remarca: "... a deschis poll-ul ca sa stearga cu Nicksson pe jos..."
    Au mai fost si alti distinsi forumisti care au sesizat si au luat, intr-o forma sau alta, pozitie asemanatoare. Ii felicit si le multumesc!

Rezultatele votarii:
    1. In jur de 18% au votat "contra". Sunt cei care nu au inteles niciodata scrierile mele, pe care insa nu-i condamn. E nevoie si de ei pe lume, iar eu nu mi-am facut niciodata iluzii ca pe unde merg nu o sa-mi fac si dusmani.
    2. In jur de 80% au votat "pentru". Le multumesc pentru vot si le cer scuze ca au fost nevoiti, in acest scop, sa se coboare la nivelul impus de asa-zisele "chestiuni" de vot!

La inceput am fost surprins sa vad cat de usor s-a scindat "societatea forumista" in doua tabere. Apoi mi-am dat seama ca e vorba doar de cei care dau cu plaivazul pe aici, (ba nici macar de toti, ci mai degraba de ofuscarile unora), si ca am uitat de uriasa masa a cititorilor (peste 8000!!!) care doar citesc pe ici-colea, fara sa scrie...
    Fara doar si poate, ei trebuie sa fie cei care au rasturnat intentiile meschine initiale ale "votarii", pe ei voi incerca, in masura in care si timpul mi-o va permite, sa nu-i dezamagesc prin "scrierile" mele.

Sa lamurim acum problema "spalatorilor de vase". Mama mea, Dumnezeu sa o odihneasca, m-a invatat totdeauna ca munca nu este o rusine. Spalatul vaselor este o munca si atat. Nu este nici o rusine sa speli vase. Este insa grav sa ramai sa speli vase, eventualtoata viata. Fiindca asta ar reflecta fara indoiala aptitudinile respectivei persoane. Sunt convins ca Zamolxe la acest lucru s-a referit. Altminteri, chiar daca acum o face cu masina, si-a spalat si el, ca toti muritorii normali, farfuriile. Deci nu de "spalatorii de vase" ocazionali era vorba!!! Sa inteleaga cine are de inteles...

Stau totusi sa ma intreb daca, dupanumai 2 luni de la aparitia mea pe aici,a fi o persoana controversata este sau nu un motiv de mandrie. Faptul de a tulbura unele minti incete, de a ravasi orgolii si involbura fumuri, de a-i face pe unii sa-si dea arama pe fata, dar si de a oferi delicii "spirituale" si prilej de a zambi unor alte minti mai destoinice, este oare suficient pentru a ma imboldi sa continui?!...

Pe acest forum nu cer comentarii, fiindca nu s-a nascut decat din dorinta de a echilibra balanta pe care alde melina doreau sa o incline... "spre in jos".

Salut insa pe toti cei care, indifere<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>
    Sunt tare deştept!
    Dar nu deajuns, fiindcă de-aş fi atât de deştept pe cât mă cred, nu m-aş crede atât de deştept! ;)

Data înscrierii
    27.01.2006
    Posturi
    3.522
    Putere Rep
    29

Implicit

...si p

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de Nicksson

Oaspetii sa binevoiasca sa ne cinsteasca band cu noi o cupa de vin rosu, adusa aici special din beciurile conacului meu valcean (o rog pe Angeline sa puna ea o imagine cu vin din vestita sa colectie)!

Nicksson nu stiu cum ai facut-o dar ai facut-o lata de tot ! [img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]...am senzatia ca vei fi iubit vesnic! [img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

ma simt onorata si iata vinul cerut pentru oaspeti [img]smileys/smiley4.gif[/img]

Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    714
    Putere Rep
    10

Implicit

I-auzi frate, ce mai canta... aici!
    "Fiarba vinu-n cupe, Spumege pocalul..."
    Phii, ce se mai rotesc fetele, codanele... Duduie pamantul in curte... la unul din vecini a venit salvarea,pentru un atac de oftica... Sa mai vina busuioaca, sa aud clinchet de pahare... Sa vina si vecinica, saracuta, sa o consolam...
    Sunt tare deştept!
    Dar nu deajuns, fiindcă de-aş fi atât de deştept pe cât mă cred, nu m-aş crede atât de deştept! ;)

Data înscrierii
    09.02.2005
    Posturi
    720
    Putere Rep
    15

Implicit

Ce mai colectie ai, Angeline! Sa ne pastrezi si noua cate un paharel.

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    714
    Putere Rep
    10

Implicit

A sosit si bruneta de la Lebaduta! Zice ca o cheama Paunita, da'.. daca o fi chiar Lebada in travesti? S-o mai trag de limba?! Intai sa o-ncing oleaca la o invartita... Hai, Paunito, hai incoace, sa te-nvartesc nitel... Uite, ce ochi are... te scoala din boala nu alta! Pivnicer, maipune pe masao ulcica da busuioaca!
    Sunt tare deştept!

Guest

Implicit

domnu' Nicu, domnu' da de ce te suparahi asa rau? Ca e gajici si gajicile merita iubite. Ca iele ie frumoase. Si gajicile frumoase atunci cand se supara stii matalutza cu ce se inmoaie....

Ia matale o tamaioasa si ia baga un mesaj de sa le gadile la lingurica pe demoazele sa vezi dupa aia rasplata... numa sa te tzie balamalele. [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    714
    Putere Rep
    10

Implicit

Asa e, AdyC, merita iubite, ca bine zici! Si chefuri fara iubire?! Nu sa poate! Sa vie, dara, demoazelele,sa le iubim cu foc! Unde-s fetitele, sa-nfoaie fustitele... [img]smileys/smiley36.gif[/img]
    Sunt tare deştept!

Guest

Implicit

asha e domnu' Nicu. Te suparashi pe vorbe. Nu se cade.

Pune taraful sa bage una de pahar.

Data înscrierii
    27.01.2006
    Posturi
    3.522
    Putere Rep
    29

Implicit

Maestreai o inima mare c

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Reversul medaliei