Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 23 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 224

Subiect: Cum facem fata stresului

Data înscrierii
    31.05.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    2.102
    Putere Rep
    24

Implicit

Nuuuuuuuuuuuuu de tratament. Doar de spital. Mereu acelasi.

Guest

Implicit

Ana,

Stresul la work e ceva teribil de care am suferit si eu in ultima jumatate de an. In ianuarie m-am hotarat sa fac ceva sa skimb lucrurile. Tratamentul nu a fost usor, dar a mers - pune-ti cv-ul la punct si incepe sa trimiti la alte companii. Daca nu esti happy in jobul pe care il ai, pleaca. Sunt destul de multe companii out there care te asteapta. Do it! Do it now!

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

Here is a 'clean' version of the stress prayer:

The most active thing about me is my imagination!

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

Oops, am uitat sa dau definitia la stress:

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

Data înscrierii
    20.10.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    350
    Putere Rep
    16

Implicit

Garfield - ai picat exact la tanc (la fix- pt cei care n-au crescut unde am crescut eu ). Dupa ce am ras uitandu-ma la ce ai postat si gandindu-ma ca-i joi ... sunt gata sa ma intorc la "vechiul si neschimbatul meu spital" (sauzimdebine

Vine weekendul!!!Doar o zi ma maidesparte de popcornul meu drag!

Data înscrierii
    09.09.2004
    Locație
    Cote D’Ivoire
    Posturi
    797
    Putere Rep
    16

Implicit

KiKi , daca esti cumva adepta produselor naturiste , pot sa-ti trimit niste stiuleti de popcorn ca prea m-ai inebunit cu el

Data înscrierii
    20.10.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    350
    Putere Rep
    16

Implicit

Vrei sa zici ca esti stresat acum? Din cauza popcornului meu? Ai venit in topicul de care aveai mare nevoie. Noi, cei din clubul stresatilor, te vom ajuta sa treci peste problemele care te atata intratat. Ai incredere! Sa nu uiti sa aduci stiuletii aia cu tine ...

Data înscrierii
    24.02.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    83
    Putere Rep
    15

Implicit

To Ana

Deseori la serviciu sunt atat de stressata incat apar tot felul de mici probleme de sanatate, care cu timpul se agraveaza. Ori te eneveaza vreo persoana atat de tare incat te superi si ti se face aproape rau. Voi cum faceti fata stressului. As vrea niste sfaturi.

Sa stii ca stresul te poate dobori intr-o zi. Eu sunt medic si lucrez acum la Urgente si crede-ma, din experienta mea, cea mai buna metoda de a lupta impotriva stresului este sa constientizezi factorii care te streseaza. Astfel vei stii sa ii eviti.

Multi pacienti imi vin zilnic la cabinet spunand ca sunt stresati. Cine nu este acum in Romania? Numai cand te uiti la TV si vezi ce se intampla, simti ca o iei razna. Nu m-am asteptat insa ca si romanii din America sa fie asa de stresati. Dar se pare ca stresul este omniprezent, indiferent unde esti.

Vreau sa iti spun ceva despre ce efecte nocive poate avea stresul (daca esti de acord).

1. Stresul determina eliberarea masiva de cortizol---> ceea ce cauzeaza hyperglicemie---->diabet zaharat; de asemenea, cortizolul afecteaza negativ sistemul imun (immunosupresie)---> risc crescut de infectii si tumori

2. Stresuldetermina eliberarea masiva de adrenalina--->ceea ce produce constrictia vaselor---> in timp vei facehipertensiune---> stroke / heart attack ca si complicatii majore;

3. Stresul scade performanta intelectuala si fizica / sexuala prin inhibarea unor neurotransmitatori de la nivelul creierului si sinapselor

4. Stresul determina la femeio scadere sau o inhibarea secretiei GnRH= hormonul care iti controleaza secretia de estrogeni. Daca scad estrogenii--->amenoree secundara (lipsa ovulatiei), scaderea libidoului, iar la menopauza creste riscul de osteoporoza (de fapt apare inainte de menopauza daca estrogenii sunt scazuti);

5. Stresul determina cresterea colesterolului in sange--->ateroscleroza--->stroke / heart attack

Ti-am spus doar cateva din efectele nocive ale stresului.

Cum sa te aperi de stres? Simplu:
    1. Identifica factorii de stres; evita-i daca se poate;
    2. Exercitii fizice zilnice - crede-ma, am probat pe mine si merge;
    3. Biofeedback
    4. Uita-te cateva minute pe zi la ceva hazliu;

Mai ia din cand in cand niste Oxazepam / Metazepam (sunt benzodiazepine, dar sa stii ca daca le iei numai cand esti foarte stresata, nu vei dez

Data înscrierii
    24.02.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    83
    Putere Rep
    15

Implicit

Poate ai o forma usoara de spasmofilie,poate ai suficient Ca si Mg dar nu le poti asimila(dereglare hormonala-normala in zilele noastre la cum ne agitam,lipsa de vitamina D,eventual vitamina C -in unele cazuri mai importanta in asimilarea Ca si Mg decit vit.D,lipsa de Fe-in lipsa lui cel putin Ca se absoarbe foarte greu)Nu intra in panica,dar fa-ti niste analize-singe,urina,osteodensitometrie,dozare hormonala, analizeaza-ti modul de viata,alimentatia,modul de contraceptie daca e cazul(pilulele nu fac tocmai bine),etc.
    Sanatate maxima!Cu stima,biolog Victor Tovirnac

KIKI

Chiar incerc sa-mi reincarc organismul cu Ca si Mg dar numai nu se incarca. Mananc toate lactatele si verzaturile si nucile existente pe piata, dar tot mai am nevoie. Muschii umarului mi se incoarda si uita sa se mai relaxeze si contractiile astea permanente imi dau dureri de cap.

kIKI,

Tu cred ca ai ceva ce se numeste Tension Headache. Regimul lacto-vegetarian nu te va ajuta cu nimic. Tu incerci sa tratezi efectul si nu cauza. Cat timp cauza persista...

Cat despre Ca si Mg...pai daca esti stresata creste aciditatea gastrica (din stomac) si risti sa faci ulcer. Ca++ creste si el aciditatea ca si proteinele. Parearea mea este ca ar trebuie sa te gandesti seriosla un masaj de relaxare sau sa iei din cand in cand niste Xanax. Te va relaxa. Degeaba vei luaCa si Mg. Problema ta este ca atunci cand esti stresata apare ceea ceeste "hyperexcitabilitatea neuromusculara"; in termeni populari, ti se contracta muschii fara sa vrei. Asta datorita anormalei eliberari de Acetilcolina (un nuerotransmitator) inplaca neuromusculara (zona dintre nerv si muschi). Pai asta nu se trateaza cu Ca si Mg. Ci cu relaxare si miorelaxante (medicamente care relaxeaza muschii). Poti sa iei Ca si mg cu pumnul, te va ajuta cei drept sa faci efort fizic mai mare, dar problema ta de fond va ramane aceeasi. Poate ar trebui sa apelezi la un kinetotherapist? sau Physiotherapist?

Pagina 3 din 23 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. cum sa facem?
    De mos nickulash în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 09.11.2009, 12:34
  2. Ce sa facem?
    De Ditzah în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 12.11.2007, 11:29
  3. ce ne facem cu celulita?
    De Kitsilano în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 23.11.2006, 05:57
  4. Cum facem?
    De costyn în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 30.06.2006, 12:15
  5. Ce facem duminica?
    De danielle în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 13.01.2005, 13:02

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •