Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: ma poate ajuta cineva....

Data înscrierii
    14.01.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0

Implicit

Am venit in state anul trecut in august cu viza de student J1-A de 1 an(Academic) intr-un program cu DINSEY -ORLANDO....Din cate mi sau spus nu am drept decat sa lucrez la ei:pt ca ei sunt sposorul meu in state: stau in campusul lor si muncesc la ei

Intrebarea mea: ce pot face ca sa pot sa raman legal in state dupa ce-mi expira viza J1-a in august?

Ce inseamna ca am pe pasaport :subject is bear to section 212e? Am inteles ca nu pot sa revin in state 2 ani?Nu pot reveni ca student sau cu orice viza?

E prima mea data ins state si chiar nu stiu,sunt indecis: sa merg acasa sau sa raman ilegal si sa fac ceva baniii( ca aici unde sunt acum e varza la banii)..

ASTEPT SFATURI

VA MULTUMESC

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Viata de emigrant nu-i usoara nici atunci cind esti legal, dar ca ilegal nu stiu ce fel de viata mai e. Cine te va angaja daca esti ilegal? Iti spun eu: unul zgircit nevoie mare, care vrea sa te plateasca cu jumatate cit ar plati unuia legal. Citi bani vei face? Socoteste si tu. Stiu ca vrei sa ramii, si eu as face la fel, dar as gasi o solutie legala. Poate gasesti o firma sa te sponsorizeze pt H2B, sint o multime de hotele in Orlando. Cu un waiver poti evita sa mergi acasa pt 2 ani. Ori poate aplici la un colegiu, ori gasesti o familie de romani sa te angajeze ca babysitter. Nu prea sint romani in Orlando, dar in Gainesville sint, mai sint in citeva locuri. Succes.
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Guest

Implicit

Relativ la waiver-ul ptr. sectiunea 212(e) poti sa incepi sa te documentezi pe:
    http://www.roembus.org/
    >Consular Section>romanian version>Viza J1 (Scrisoare "No Objection")

Spre deosebire de Ro. in SUA rareori merg improvizatiile iar imigrantii (fara green card) isi planifica miscarile cu luni inainte ptr. ca orice aprobare dureaza. Despre ideeea cu ramasul ilegal dupa viza ca sa "faci bani" nu pot sa zic decat ca "beats me". Nu iti dai seama la ce nivel sunt angajatori care accepta pe termen mai lung genul asta de gainarii?

Data înscrierii
    14.01.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0

Implicit

da stiu ca pare abernant si poate suparator faptul ca inca exita angajatorii care cauta muncitorii la negru,dar din cate stiu inca exista destui....Din ce stiu de la un prieten care a fost anul trecut in CHICAGO (binenteles unde 80% romanii sunt ilegal sau au fost ilegal la inceput) exista locuri unde se aduna romanasii,dupa care merg la diferite joburi cu ziua unde sunt platiti cash...

Si am mai auzit ca nu ai nici o problema in a trai in CHICAGO ilegal..(mai ales ca poti sa-ti faci permis de conducere valabil pe 5 ani cat timp esti sub viza)

Daca poti sa ma ajuti ca vad ca ai o gramada de posturi,spune-mi ce ar trrebui sa fac ca sa raman LEGAL (ca as vreau si eu)aici dupa ce viza J1-a imi expira in august...sa ma apuc din timp de acte..

Astept raspuns si ajutor...Mersi si sa nu fie cu suparare...

Guest

Implicit

Nimeni nu a spus ca nu se poate ramane ilegal in SUA si ca te urmaresc autoritatile sa te expulzeze. Sunt cateva milioane de "illegal aliens" in SUA. Deocamdata strategia autoritatilor este de nu le dea drepturile de care beneficiaza orice rezident normal si atunci acei imigranti (chair cu SSN & cont in banca) sunt nevoiti sa faca munci destul de umile (prost platite, fara asa numite "benefits"-uri). De aceea am zis ca nu inteleg cum "poti face bani" (cel putin in acceptiunea mea ) pe calea asta. Cred ca am postat-o de 1000x dar o mai fac: nu inteleg de ce cei care nu sunt deranjati de muncile umile nu se duc sa le faca in Canada legal (de ex. in Alberta plangeau dupa muncitori) decat sa stea aici la periferia societatii. Poate doar speranta de-a se casatori intr-o zi cu cineva cu catatenie.
    Cat despre caile legale de a ramane, poti sa te casatoresti, sa castigi loteria vizelor, sa ajungi student (in general cu F-1, insa intervine problema taxelor scolare enorme si a gasirii unui job "on-campus") sau sa capeti una din vizele de lucru H-1B, H-2B, J-1, etc.. si despre care iti recomand sa faci "search" pe forum dar si cu Google. Dupa viza de lucru, poti incerca sa obtii "Permanent Labor Certification" ptr. green card - lucru ce nu este usor/ieftin deloc.

Guest

Implicit

ca sa aplici ptr o viza de munca iti trebuie in primul rand waiverul. fara el nu poti merge inainte!

ca sa obti waiverul dureaza...catreva luni...pana iti faci rost de toate hartiile din ro....eu zic ca vreo 5 sapt-7sapt....pana aplici aci dupa ce ai hartiile dureaza 3 luni...deci nu apuci sa iti faci waiverul inante de a-ti face o viza de munca./..

alta varianta!

ramai pe j1...dar iti prelungesti viza pe inca 2 ani, poti sta max 3...si intre timp o sa iti faci hartiile. daca sponsorul actual nu iti prelungeste..gaseste altul....se poate face transfer de program.

iti da doar un nou ds-2019. pe care se schimba datele sponsorului....

dupa ce te vezi legal pe cel putin inca un an te apuci de alta viza...

daca nu reusesti sa iti faci astea inainte de expirare...du-te acasa. nu sta ilegal. te poti intoarce cu alt program. k?

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de sorinbv22
    Ce inseamna ca am pe pasaport :subject is bear to section 212e?
    Waivers

Program participants who are subject to the two-year home-country physical presence requirement, as established by Section 212(e) of the Immigration and Nationality Act, must apply for a waiver of that requirement if they seek to remain in the United States beyond the end date of their programs or if they seek to submit an application to the Immigration and Naturalization Service for a change in visa status. A waiver may be requested for five statutory bases: 1) a claim of Exceptional Hardship to a U.S. citizen or legal permanent resident spouse or child of an exchange visitor if the exchange visitor is required to return to the country of residence; 2) a claim that the participant will be persecuted due to race, religion, or political opinions if he/she returns to the country of residence; 3) a request from an interested US Government Agency on the participant's behalf; 4) a No Objection Statement from your government; and 5) a request by a designated State Health Department or its equivalent.

Participants must file an application to receive a recommendation for a waiver with the Department of State. Please refer to the regulations for details. [22 CFR 41.63]

Information about waivers may also be obtained from the Department of State's Visa Office. The public inquiry line for waivers is (202) 663-1225; fax (202) 663-3899.

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    14.01.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0

Implicit

mersi mult pt sfat si ajutor...asa ma gandeam si eu sa fac,daca nu reusesc sa-mi rezolv a sta legal in continuare atunci ma duc acasa....Dar tot nu am inteles daca ma intorc acasa cum o sa ma afecteze :"restrictia de 2 ani de pe pasaport home-country physical presence"nu pot sa intru in state timp de 2 ani ?

Daca reusesc sa rezolv de viza J1 cu actualul meu sponsor sau cu altul tot trebe sa aplic pt waiver? O sa am drept de munca unde vreau eu >? si o sa am posibilitatea sa merg acasa sau sunt blocat aici pana reusesc sa-mi rezolv de actele pt waiver (care sunt o aberatie ,ma luat durerea de cap cand am vazut cate sunt)...?

Mersi mult inca o data SI ASTEPT AJUTOR SI DE LA ALTI OAMENII CARE STIU CE POT IN SITUATIA ASTA .....FARA SA APELEZ LA AVOCATII( CA AM AUZIT CA E RISCANT CA UNII ITI IAU BANII SI TE LASA BALTA....SPER SA NU FIE ADEVARAT)

ASTEPT SFATURI

MERSI

Guest

Implicit

Am citit pe undeva pe Internet ca e bine sa faci cererea de waiver numai atunci cand sigur nu iti mai poti prelungi statutul J-1 pe terit SUA. Altfel, dupa ce obtii waiverul (in SUA), s-ar putea sa te respinga la prelungirea J-1-ului.
    Cerinta de sedere de 2 ani in Ro. inseamna ca pana nu ideplinesti conditia asta sau nu obtii waiver:
    -nu poti face schimbare de statut (adica sa intri in alta clasa de viza pe teritoriul US)
    -nu poti obtine de la consulat din Buc vizele H, L sau de imigrant. Poti reveni in timpul asta in SUA cu F-1 (student) insa conditia 212(e) doar se amana, cu alt J-1 (aici nu mai stiu daca se amana), cu B1/B2, O,etc..
    Asadar, se pare ca trebuie sa te agiti ptr. waiver cat esti in SUA numai daca ti se termina J-1-ul si ti-se ofera perspectiva altui statut decat J-1 (de ex. F-1, H,..). Daca te intorci in Ro. poti sa-l faci acolo (waiver-ul) si sa revii cu ce viza vrei/poti.
    Corectati-ma daca gresesc.
    http://www.internationaloffice.duke....Q_J_212e_HomeR esidenceRequirement.htm
    INA 212(e) makes certain J visa
    participants ineligible for an H, L, or Lawful Permanent Resident (LPR)
    status until they have returned to and been physically present in their
    last country of citizenship or permanent residence for a minimum of two
    years after completion of their J exchange programs. This means that a
    person in either J-1 or J-2 (dependent) status subject to 212(e) cannot
    reenter the U.S. in H, L, or immigrant ("green card") status until the
    two-year requirement has been fulfilled. Furthermore, these persons
    cannot change to another visa class while in the U.S., other than A or
    G, without first fulfilling this requirement. INA 212(e) does not
    affect eligibility for other visa classes such as a B tourist, an F
    student, or an O outstanding scholar. Nor does it prevent a person from
    entering again in J status. It only prohibits H, L, or LPR. For
    example, a person subject to 212(e) may leave the U.S. and return in F
    status to pursue a course of study. However, the F-1 remains subject to
    212(e) and remains ineligible for an H, L, or LPR visa.

PS Daca ajungi la concluzia ca iti trebuie avocat (desi deocamdata nu vad de ce) atunci mergi pe principiul recomandarilor.
    </font>

Data înscrierii
    14.01.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0

Implicit

MERSI MULT DE AJUTOR SI SPER SA MAI PRIMESC SI ALTE SFATURI DE LA OAMENII IN DOMENIU (AVOCATII )

DACA ATI FOST IN ACEASI SITUATIE CA A MEA SI STITI CA-M CE AR TREBUI SA FAC ATUNCI ASTEPT SFATURII ( AS VREA SA RAMAN LEGAL SA POT SA OBTIN O SLUJBA REALA) CA ACUM CE FAC E UN FEL DE INTERSHIP SI E PROST PLATIT

ASTEPT AJUTOR

VA MULTUMESC

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. ma poate ajuta cineva?
    De Daniela14 în forumul Anunturi Umanitare - Mesaje, cereri, donatii, ajutoare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 25.05.2009, 03:26
  2. hello--ma poate ajuta cineva?
    De arianna în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 18.11.2008, 08:01
  3. Ma poate ajuta cineva pls
    De gabriel82s în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.02.2008, 02:29
  4. Ma poate ajuta cineva?
    De Princess în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 05.11.2006, 04:58
  5. Ma poate cineva ajuta?
    De zoly în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America