Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 37 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 361

Subiect: putina matematica

Guest

Implicit

Cum se scrie un numar in sistemul binar

Simplu. Dar mai intai sa observam ca numerele, asa cum le stim noi, sunt in sistemul zecimal. De ce? Pentru ca se au in vedere puterile lui 10. Astfel, numarul 3785 se scrie asa pentru ca el contine 3 grupe de cate o mie(103), 7 grupe de cate o suta(102), 8 grupe de cate zece(10 la puterea 1-a) si 5 unitati (10 la puterea 0)

Urmarind un rationament similar, vom scrie numere si in sistemul binar. De data aceasta,vom urmari puterile lui 2. Sa luam un exemplu. Numarul 201 in sistem binar va fi: 1100101. De ce?

Pentru ca el este compus din 1 grupa de 2 la puterea 7-a(128), 1 grupa de 2 la puterea 6-a(64), 0 grupe de 2 la puterea 5-a(32), 0 grupe de 2la puterea 4-a(16), 1 grupa de 2 la puterea 3-a(8), 0 grupe de 2 la puterea 2-a(4) si 1 grupa de 2 la puterea 0(1).

Intr-adevar, numarul 201 este compus din 128+64+8+1.

Nota:Eu nu scriu toate astea pentru cei de pe forum care sunt buni la matematica. Stiu ca sunt multi care, nu numai ca au terminat liceulReal, dar au urmat si facultati tehnice, deci se pricep. Ei pot sa ignore acest topic sau, mai bine, sa ma corecteze daca gresesc, ori sa vina cu completari.

Guest

Implicit

Matematica in lumea plantelor?

Da. Ati auzit de unghiul de aur? Dar de sirul lui Fibonacci? Unghiul de aur este un unghi de aporximativ 137,5

Guest

Implicit

Unele probleme par extrem de complicate la prima vedere, in realitate insa fiind foarte usor de rezolvat. Ne trebuie doar simtul observatiei. Exact ca si la problemele de sah, trebuie sa gasim prima mutare, ca restul vin de la sine. Ce ati zice, de exemplu, daca vi s-ar cere sa decideti care numar este mai mare: 2 la puterea 51 sau 3 la puterea 34? Pare extrem de complicat, daca nu chiar imposibil. Cine sa se apuce sa ridice numerele 2 si 3 la puterile respective! Ar trebui enorm de multtimp; plus de asta, s-ar ajunge la cifre astronomice, care apoi ar trebui comparate. Dar sa observam ca 51 se mai poate scrie ca 3x17, iar 34, ca 2x17. Astfel,problema se reduce la a compara numerele 2 la puterea (3x17) si 3 la puterea (2x17). Sau (23)la puterea 17 si (32) la puterea 17. Adica 8 la putera 17 si 9 la putera 17. Aceste doua numere se pot compara usor, pentru ca puterea este aceeasi(17), iar 9 este mai mare decat 8.

Deci, 3 la puterea 34 este mai mare decat 2 la putera 51.

Matematica este buna oricand, nu numai cand suntem la scoala. Ea ne ajuta sa ne formam spiritul de observatie, care ne este util in multe aspecte ale vietii.

Guest

Implicit

Cum se spune in engleza "patrulater inscriptibil"? Eu m-am straduit sa aflu, dar nu am reusit. Patrulater stiu, dar nu-l gasesc pe "inscriptibil". Deci nu inscris (inscribed), ci inscriptibil; care poate fi inscris in cerc.

Guest

Implicit

inscriptibil=inscribable

1. patrulater - quadrangle
    2. patrulater - quadrilater
    3. patrulater - quadrilateral
    4. patrulater articulat cu laturi egale - isosceles crank mechanism
    5. patrulateral - quadrilateral
    6. patrulateral,dreptunghiular - quadrilateral

Guest

Implicit

tamara,great! Asta era cuvantul pe care il cautam-inscribable...mersi mult...si atata l-am cautat!...si pe atatia am intrebat!

Guest

Implicit

Cum se poate duce tangenta la o curba intr-un punct dat?

Nu foarte greu. Pai daca curba respectiva este un cerc, atunci este simplu. Unim M (punctul de pe cerc)cu O (centrul cercului) si apoi ducem in M o perpendiculara pe raza MO. Aceea este tangenta.

Dar cum facem daca curba respectiva este altceva, nu cerc, sa zicem, parabola sau hiperbola sau evolventa...? Atunci este putin mai complicat. Dar nu ne dam batuti.Consideram curba y=f(x). O reprezentam grafic intr-un sistem de coordonate XOY.Fie A de coordonate a si f(a)punctul de pe curba in care vrem sa ducem tangenta. Ca sa ducem tangenta la curba in punctul A, vom incerca sa aflam unghiul pe care aceasta tangenta trebuie sa il faca cu orizontala. Unghiul nu-l putem afla direct, dar putem afla una din functiile trigonometrice ale acestui unghi, ceea ce ne va conduce la aflarea unghiului. Sa vedem. Ducem noi prin A o tangenta aproximativa (dupa ochi) la curba. Aceasta dreapta (ca nu este de fapt tangenta) va mai intersecta curba inca intr-un punct, foarte apropiat de A. Sa notam acest al doilea punct cu M. Va avea si el niste coordonate, x si f(x). Prin A ducem o orizontala, iar din M coboram o verticala. Acestea doua se vor intersecta si se va forma acolo un mic triunghi dreptunghic, cu ipotenuza AM. Cele doua catete ale triunghiului vor fi una x-a, iar cealaltaf(x)-f(a). Tangenta trigonometrica aunghiului din Ase va afla impartind aceste doua catete una la cealalta. Deci, tg A=f(x)-f(a)/x-a. La limita, cand M tinde catre A, acest raport ne va da exact tangenta trigonometrica a unghiului cautat.

Sa luam un exemplu. Sa luam exemplul clasic de parabola y=x2. Raportul despre care vorbeam mai sus va fi x2-a2/x-a, adica (x+a)(x-a)/x-a). Simplificam si obtinem tg A=x+a. La limita, cand cele doua puncte se confunda (x=a), tg A=2x. Am obtinut deci o formula, tg A=2x, valabila pentru oricare punct A de pe parabola y=x2. Concret:Sa presupunem ca vrem sa ducem tangenta geometrica la curba y=x2 in punctul A de coordonate 3 si 9 (x=3 si y=9). Cum facem? Aflam mai intai tangenta trigonometrica a unghiului, cu formula de mai sus (tg A=2x). Deci, tg A=2x3=6. Ne uitam in tabelele trigonometrice si aflam unghiul al carei tg este 6.Odata ce am aflat unghiul, problema este rezolvata. In punctul A, ducem o linie orizontala, care va fi una din laturile unghiului, apoi construim unghiul pe care tocmai l-am aflat mai sus si cea de a doua latura aacestui unghiva fi tocmai tangenta geometrica la curba in punctul A.

Sper ca nu s-a uitat de nota pe care am scris-o eu in postarea din 17 februarie.

Guest

Implicit

Ati reflectat vreodata asupra capacitatii creierului uman de a stapani domeniul abstract al matematicii? Matematica nu esate un lucru pe care il gasesti pe jos in curtea din spatele casei. Ea este produsul gandirii omenesti. Totusi, daca ne intrebam in ce domenii se foloseste cel mai mult matematica, putem spune ca in fizica particulelor si in astrofizica, domenii de baza ale stiintei care nu au nimic de-a face cu viata de zi cu zi. Ce inseamna acest lucru?

Capacitatea noastra de a face matematica nu este un simplu accident, un detaliu banal sau un produs secundar al evolutiei.

Data înscrierii
    04.08.2005
    Locație
    CA
    Posturi
    1.478
    Putere Rep
    27

Implicit

Imi place subiectul, Kirk - keep on going! [img]smileys/smiley32.gif[/img]

P.S. Aticole/cursuri Bibleoteca ASE on line ( economie, matematica, cibernetica etc)

http://www.ase.ro/biblioteca/biblioteca1.asp?id=24
    Never be afraid to say what you feel.You can only die once ;)

Data înscrierii
    04.08.2005
    Locație
    CA
    Posturi
    1.478
    Putere Rep
    27

Implicit

Never be afraid to say what you feel.You can only die once ;)

Pagina 3 din 37 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. putina gramatica [2]
    De sorin în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 199
    Ultimul post: 14.08.2016, 22:19
  2. Putina muzica
    De ramos în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 74
    Ultimul post: 28.08.2012, 06:50
  3. Matematica
    De Khaia în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 20.04.2008, 04:55
  4. matematica
    De christianT în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 09.01.2007, 11:22
  5. Matematica sentimentala
    De christianT în forumul Incercari Literare
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 16.04.2005, 08:12

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi