Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 40 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 393

Subiect: putina gramatica

Guest

Implicit

Data fiind fraza: "Se uita la mine cum lucrez",ce fel de subordonata este propozitia 'cum lucrez'?...atributiva?...completiva indirecta?... sau ce? stie cineva?

Data înscrierii
    27.01.2006
    Posturi
    3.522
    Putere Rep
    29

Implicit

Eu nu stiu Kirk!

Data înscrierii
    12.07.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    501
    Putere Rep
    14

Implicit

Eu cred ca e de scop

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Eu cred ca este indirecta (la ce se uita?)

Data înscrierii
    12.07.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    501
    Putere Rep
    14

Implicit

Arata mai bine scopul: se uita la el cu scopul de a vedea cum lucreaza.

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Da asa este Anais, arata mai bine scopul doar ca sunt interpretabile ceea ce duce lao nuantare mai ampla si de aceea se poate gresiusor.

Ce sa-i faci, cam multi ani au trecut de la ultima mea ora de gramatica dar asa macar ne mai improspatam cunostintele

Guest

Implicit

Pentru a intelege mai usor,s-o luam putin pe ocolite.Sa consideram propozitia:"Vedea-i-as mari"(G.Cosbuc).Ce este "mari",ca parte de propozitie?El se refera si la verbul 'vedea',dar si la obiectul direct 'ei'(copiii).Fiindca se refera,concomitent,si la verb,si la obiectul direct,el seamana si a complement si a atribut;dar nu este nici unul din acestea doua...Sa mai luam un exemplu:"Eu priveam ganditor tavalugul"(Geo Bogza).Ce este 'ganditor'?El exprima o caracteristica a subiectului sau o actiune simultana cu cea a verbului...Aceasta parte secundara de propozitie se numeste "Element predicativ suplimentar". Deci propozitia 'cum lucrez' este predicativa suplimentara.

Data înscrierii
    12.07.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    501
    Putere Rep
    14

Implicit

Chiar asa Lara, muuuulti ani au trecut de atunci si ptr mine , si uite ce zice Kirk, ca e predicativa suplimentara.

Kirk, nu ca nu te-as crede pe cuvant, dar trebuie sa verific si eu treaba asta.

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Kirk si pe mine m-ai surprins. Poate ca o fi cum zici tu, dar sa vad ce va zice si Anais dupa ce se va mai documenta si ea

Daca-mi permiti Kirk, as avea o propunere si anume sa transformam acest topic in dezbaterea ortografiei. Cand anume se scrie un cuvant despartit si cand nu.

Sper sa fii de acord cu mine asa ca te las sa incepi tu primul

Guest

Implicit

Da,Laura-Iulia,buna idee cu transformarea topicului.Dar hai sa fie cu dezbateri nu numai pe teme de ortografie,ci si pe teme de gramatica.Eu nu am studiat si nu lucrez in domeniu(am facut Real-ul),dar imi plac problemele de gramatica si ortografie.Am vazut ca sunt forumisti care scriu a-ti fost,sau a-ti mers,in loc de ati fost si respectiv ati mers.Si invers,scriu dute,in loc de du-te.Sunt sigur ca nu s-ar supara daca le-am atrage atentia.Si noi facem greseli si nu ne vom supara daca ne vor corecta altii.Toti vrem sa invatam.Gramatica romana este foarte complexa,dar si foarte frumoasa.Am mai uitat multe.De cativa ani,de cand sunt in State,incerc sa invat cate ceva despre gramatica engleza,dar nu vreau sa o uit nici pe cea romana. Deci,haideti sa incepem.Uite,deja se ridica o intrebare.Este corecta forma "haideti"?Cu alte cuvinte,poate interjectia "haide" imprumuta desinente verbale de pers. a 2-a pl.?

Pagina 1 din 40 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. putina gramatica [2]
    De sorin în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 199
    Ultimul post: 14.08.2016, 22:19
  2. putina matematica
    De în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 360
    Ultimul post: 03.11.2012, 16:30
  3. Putina muzica
    De ramos în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 74
    Ultimul post: 28.08.2012, 06:50
  4. Putina Comedie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 20.06.2009, 20:45
  5. Putina istorie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 29.05.2007, 23:07

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi