Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 9 din 11 PrimulPrimul ... 7891011 UltimulUltimul
Rezultate 81 la 90 din 104

Subiect: Retete pentru fete

Data înscrierii
    04.08.2005
    Locație
    CA
    Posturi
    1.478
    Putere Rep
    27

Implicit

Elliane - nu stiam ca-ti place gradinaritul

Ar trebui sa ne deschidem topic separat - castraveciori frumosi si struguri - ma autoinvit cand sunt strugurii copti hahahah

Glumesc ;)
    Never be afraid to say what you feel.You can only die once ;)

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

eu nu am Trader Joe's aici ..dar am Capers and Choices..care tot produse organics au..De cativa ani buni nu cumpar decat organic products. In general fructe, legume, lapte..oua si of course carnea de pui (ca numa' din aia mananc!!)..ahh si pestele..da' numa' wild..nu de ferma.

Acum, la noi au fost o multime de discutii legate de organic/neorganic (pentru ca produsele organice sunt de doua ori..sau chiar de trei mai scumpe decat celelalte).."cat sunt de organice cele organice?"..well, nimeni nu stie exact..dar de preferat e sa avem grija ce mancam..Si stim cu totii ca nu cantitatea e importanta si calitatea.

Eli, ce grozav ca stii sa gradinaresti. Si mie imi place sa pierd timpul in gradina..da rnuma' la floricele..insa castravetii tai mi-au placut..nu mai spun de strugurei..aia da organic!!
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.
    What you choose to do with them is up to you"

- from "Illusions, The Adventures of a Reluctant Messiah"

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    EU
    Posturi
    105
    Putere Rep
    13

Implicit

apropos de cele organice sa fiti sigure ca sunt organice, caci sunt controlate si parafate de 1001 de organizatii ORGANICE (hi, hi!). plus legile care impun anumite restrictii/standarde vis-a vis de mancarea organica.deci verificati etichetele. dc nu sunt acreditate... nu sunt organice...
    unde am eu dubii: imbracaminte/lenjerie organica?-)), cearceafuri de pat organice!!!, diverse solutii si pudre de spalat organice, etc.
    astia nu au limite... cred ca-i un rip-off.

si revenind la topic...
    va rog frumos la o reteta de gogosi bune si pufoase, eventual organice (sic!)

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de Diadora Vezi post
    apropos de cele organice sa fiti sigure ca sunt organice, caci sunt controlate si parafate de 1001 de organizatii ORGANICE (hi, hi!). plus legile care impun anumite restrictii/standarde vis-a vis de mancarea organica.deci verificati etichetele. dc nu sunt acreditate... nu sunt organice...
    unde am eu dubii: imbracaminte/lenjerie organica?-)), cearceafuri de pat organice!!!, diverse solutii si pudre de spalat organice, etc.
    astia nu au limite... cred ca-i un rip-off.

si revenind la topic...
    va rog frumos la o reteta de gogosi bune si pufoase, eventual organice (sic!)
    ahh eu stiam sa fac gogosi..si ieseau buneee, dar nu am mai facut de ceva timp..nu de alta, ci pentru ca nu ma las pana nu le termin..pffftt..si apoi ma vaiet toata ca imi e fundul mare!!!!

Deci, gogosi zici?? hai sa vad..

-2 oua
    -jumatate cup ulei
    -2 linguri zahar
    -zahar vanilat (un pliculet, doua)
    -coaja de lamaie
    -jumatate lingurita de sare
    -un cubulet de drojdie proaspata
    -1 1/2 cup lapte caldut

Se pune faina intr-un recipient, si se pun toate celelalte ingrediente + (drojdia amestecata cu un pic de lapte caldut si cu un pic de zahar+o lingurita de faina..se lasa la crescut), Se formeaza un aluat (faina cat cuprinde..stiu, si eu urasc fraza cu faina cat cuprinde..dar la gogosi pe cuvant e cat cuprinde... deci, aluatul trebuie sa fie nelipicios. Se formeaza un ball si se lasa la crescut o ora ...cred.

Apoi se imparte in 4 si se formeaza 4 balls mai micute. Se intinde o foaie si apoi se taie cu o forma..(pahar..) si se prajesc in ulei. Se pudreaza cu zahar pudra amestecat cu zahar vanilat.

Nebunie pentru pulpe, fund si burtica dar buneeeeeeeeeeeeeee

reteta e scris din aduceri aminte. Garantez ca e completa. ies bune..Poate altcineva stie o alta. Asteptam..

ahhh mie imi facea bunica gogosi turnate..(era un aluat moale si se punea cu lingurita)..stie cineva cum se fac???
    Ultima modificare făcută de sad_rain; 15.01.2009 la 11:35.
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.
    What you choose to do with them is up to you"

- from "Illusions, The Adventures of a Reluctant Messiah"

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    EU
    Posturi
    105
    Putere Rep
    13

Implicit

Multumesc Sad, o sa le incerc pe duminica!
    Abia astept...

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de AndaF Vezi post
    Elliane - nu stiam ca-ti place gradinaritul

Ar trebui sa ne deschidem topic separat - castraveciori frumosi si struguri - ma autoinvit cand sunt strugurii copti hahahah

Glumesc ;)
    Mi-ar place mie gradinaritul,din pacate gradina este acolo si eu aici.Este ceva la care aspir la pensie.Deocamdata se rezuma la florile din terasa
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    04.08.2005
    Locație
    CA
    Posturi
    1.478
    Putere Rep
    27

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Mi-ar place mie gradinaritul,din pacate gradina este acolo si eu aici.Este ceva la care aspir la pensie.Deocamdata se rezuma la florile din terasa
    Hai nu plange, ca si florile mele sunt tot in ghiveci ;)

O parte din flori sunt in bucatarie, in fata geamului si restul sunt pe terasa, in fata casei
    Never be afraid to say what you feel.You can only die once ;)

Data înscrierii
    28.04.2006
    Posturi
    2.254
    Putere Rep
    18

Implicit

Azi ma apuca un dor nebunnnn,de ce credeti voi ? De tort..da nu de orisicare,ci de cel da ala bun de mere...stiu ca nu e bine ce doruri ma apuca,dar bine ca ma apuca rar...

Tort de mere…..

4 oua,4 linguri de ulei ,6-7 linguri de faina ,2 pahare de zahar tos (1/2kg.), 1 ˝ kg.mere, scortisoara ,vanilie,1/2 plic de praf de copt…..

Mod de preparare…

Se curate merele,se scot cotoarele si se impart in 4..Intr-o cratita unsa cu ulei sau margarina se pune un pahar de zahar acoperind toata suprafata…Se mai presara scortisoara si vanilie,apoi se aseaza merele si se baga la cuptor sa se imoaie,la foc potrivit…Dupa preferinta se mai pot pune printre mere bucati de miez de nuca,stafide,migdale prajite nesarate,sau alune prajite nesarate..Capata un gust suav…Iammmm….

Blatul…..

4 albusuri se bat cu putina sare si cu celalat pahar de zahar tos…Cand se obtine un albus tare se pun pe rand galbenusurile..Apoi se pune pe rand cele 4 linguri de ulei amestecand incet,iar la sfarsit se pun cele 6-7 linguri de faina si o jumatate de plic de praf de copt,stins cu putina zeama de lamaie…
    Toate ingredientele care se pun, sunt amestecate usor ca sa nu se lase albusul batut spuma tare…
    Se scoate cratita din cuptor cu merele imuiate si se rastoarna compozitia pentru blat desupra merelor ,intinzand uniform pe toata suprafata…Se baga in cuptor iar la copt la foc potrivit (cam de 220grade)..cand blatul este rumenit si este tare la mijloc de culoare bej auriu, se scoate cratita din cuptor si se lasa cam 20 minute la racit …Se desprinde cu un cutit dupa marginea cratitii blatul,apoi se pune un platou drept deasupra,se rastoarna cratita si cand o ridicam avem exact tortul in toata splendoarea lui asezat frumos pe platou,cu merele frumos coapte, fix deasupra tortului…

La manevra asta aveti grija,ca si eu am patit de 2 ori sa descentrez platoul si sa ma trezesc ca am jumate de tort suspendat in aer…

Puteti ca sa ornate tortul cu frisca si fructe din dulceata,sau sa il pudrati cu zahar pudra…

Va imaginati ca iau in greutate mancand asa ceva….Dar mai conteaza cand ti-e dor de ceva ?...

Ultima modificare făcută de nicoletamihaela; 27.01.2009 la 13:46.

Data înscrierii
    27.01.2006
    Posturi
    3.522
    Putere Rep
    29

Implicit

Nico, vreau si eu o bucatica din tortul tau! Ai luat in greutate! Dar, in admiratie...de la mine!

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Thumbs up

Nico,pentru a lua si mai bine in greutate,eu,in cratita,inainte de a pune merele,caramelizez cam 100 gr de zahar si-l distribui pe toata suprafata cratitei.Asa tortul se si insiropeza cu sucul de la mere si caramelul.
    Mirosul de mere coapte este minunat in anotimpul asta
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Pagina 9 din 11 PrimulPrimul ... 7891011 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Retete pentru raul de masina
    De florin92 în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 17.11.2009, 16:21
  2. pentru fete;)
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 158
    Ultimul post: 27.05.2008, 11:40
  3. Pentru fete :)
    De beticared21 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 14.02.2007, 21:47
  4. pentru fete..
    De septimiu în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 28.07.2006, 13:14
  5. joc pentru fete
    De angela în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.01.2006, 02:26

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •