Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 104

Subiect: Retete pentru fete

Data înscrierii
    27.01.2006
    Posturi
    3.522
    Putere Rep
    29

Implicit

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Piept de pui cu fistic[/B]

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ingrediente: [/B]1 piept de pui, 100 g fistic decojit <B style="mso-bidi-font-weight: normal">, [/B]un praf de coriandru, un praf de sare, un praf de piper negru, o lingura miere de albine, 20 g de unt. <B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Mod preparare: [/B]Pieptul de pui se unge deasupra cu miere; Fisticul decojit se taie marunt si se amesteca cu sarea, piperul si coriandrul; Partea unsa cu miere se trece prin aceasta compozitie si se aseaza

Data înscrierii
    06.03.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

Suna destul de...afrodisiac (fistic, miere)

Eu am o idee de cartofi prajiti cu ghimbir si miere ca garnitura:

Timp de preparare: 30 minute.
    Ingrediente pentru 4 portii: 1 kg de cartofi noi, 1/2 lingurita de ghimbir, 2 linguri de miere, 1/2 lingurita de coaja de lamaie rasa, 1/2 lingurita de sare, ulei.
    Preparare:
    1. Curatam cartofii si ii taiem cubulete potrivite.
    2. Ghimbirul este extrem de aromat si destul de iute.Se gaseste in supermarket la raionul de legume. Noi vom folosi doar o bucata mica, curatata si sfaramata cu pisalogul de usturoi.
    3.Intr-o cratita punem uleiul la incins si adaugam mierea. Cand incep sa se umfle, adaugam si cartofii, impreuna cu coaja de lamaie rasa si cu ghimbirul sfaramat.
    4.Lasam cartofii la prajit si amestecam din cand in cand cu grija sa nu se sfarme. Cand cartofii sunt aproape gata, presaram sarea si ii mai lasam cateva minute pana se glazureaza.
    5.Cartofii prajiti cu miere si ghimbir sunt o garnitura excelenta pentru friptura din pui fraged, care se potriveste cu gustul lor delicat, ce imbina mierea dulce si ghimbirul usor picant, alaturi de coaja de lamaie aromata.

http://www.pofta-mare.ro/retete_culi...turi_index.php

Data înscrierii
    13.09.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    181
    Putere Rep
    14

Implicit

Stie cineva cum se traduce "ghimbir" in engleza?[img]smileys/smiley5.gif[/img]

suna bine si as vrea sa o incerc[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Guest

Implicit

Angelina,n-am gasit reteta ta de gulyas,dar uite-o pe a mea:

1/2 kg de carne de porc mai grasa,doua cepe potrivite,1 kg de varza acra marunta,foi de fin,1 lingurita de boia iute,1/2 de ardei gras,o rosie.

Ceapa tocata marunt, impreuna cu ardeiul,se caleste la foc mic,cind s-au inmuiat se adauga rosia,tot tocata marunt,se adauga carnea si se prajeste pina se coaguleaza la suprafata,Adaug boiaua.In aceasta faza,EU adaug un pahar de vin alb si-l las sa se evapore.Abia dupa aceea adaug varza acra,stoarsa bine de zeama,mai prajesc totul citeva minute si apoi adaug apa cit sa-mi acopere bine compozitia.Adaug foaia de dafin,citeva boabe de piper negru si las la fiert la foc mic 1 1/2,sau daca o fac in oala de lut,la cuptor 1 ora.In Kukta,1/2 de ora cu capacul si cca 20 min fara capac sa-i scada bine zeama.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

M-am gindit sa ma intorc aici.Poate ma pricep mai bine la oale decit la oameni.Asa ca fotografiai torta mea sarata si incerc sa v-o si arat.Acum,in pragul iernii,ne place sa stam linga cuptor.

incepem de aici,o tava rotunda si doua foi ,gata facute,de strudel

Pe linga cele doua foi si tava,avem neboie de un ghiveci de legume(ardei,dovlecei si ceapa)pe care-l fac de obicei cu zi inainte si-l las la scurs.
    Cca 200 de grame sunca presata,dunstuita putin in ulei.Este buna si costita afumata,cirnat,ma rog fiecare ce are la indemina.
    100 de grame pesmet,permezan,sau o alta brinza rasa.

Asa arata pusa in tava,o acopar cu cea de-a doua foaie de strudel

La cuptor cca de min50

Rezultatul

Pofta buna

Data înscrierii
    08.10.2008
    Locație
    .
    Posturi
    326
    Putere Rep
    0

Implicit

Ce imbietor arata....am o pofta.....

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Placinta cu visine,pentru baietii din juriul concursului de inteligenta.Eu sint mai "saraca cu duhul",dar la placinte ma pricep

Edit ca sa pun reteta ca n-am avut prea mult timp azi-dimineata.
    Un blat din 6 oua;bati albusul spuma tare adaugi galbenusurile frecate cu 6 linguri de zahar.La sfirsit adaugi 7 linguri de faine si 100 gr unt topit si racit,doua lingurite praf de copt stins cu lamaie.Pui compozitia in tava si adaugi fructele,daca sint zemoase le amesteci cu trei linguri de gris,sau in lipsa pesmet.O lasi sa se raceasca in tava si...pofta buna
    Ultima modificare făcută de elliane; 22.10.2008 la 12:10.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    aici
    Posturi
    2.062
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Placinta cu visine,pentru baietii din juriul concursului de inteligenta.Eu sint mai "saraca cu duhul",dar la placinte ma pricep

ohh elli, placinta arata grozaaavvvv. Pune si tu reteta sa o incerc si eu. Mie imi place tare mult la bucatarie..o da bine, o da rau...who cares!!!
    "Every person, all the events of your life, are there because you have drawn them there.
    What you choose to do with them is up to you"

- from "Illusions, The Adventures of a Reluctant Messiah"

Data înscrierii
    08.10.2008
    Locație
    .
    Posturi
    326
    Putere Rep
    0

Implicit

Stiu ca e off topic...dar imi poate spune si mie cineva ...va rog frumos.....Cum se poate trimite o bucata de placinta prin E-mail...? sa-i pot explica si lui Elliane

Data înscrierii
    08.10.2008
    Locație
    .
    Posturi
    326
    Putere Rep
    0

Implicit

Pentru ca nu am primit nici un sfat cum as putea primi prin E-mail o bucata de prajitura cu visine..va prezint si eu productia proprie de placinta cu visine dupa reteta lui Elliane...este superbuna !!!
    Biletul este doar pentru cei neincrezatori

Ultima modificare făcută de Ninu.; 25.10.2008 la 10:17.

Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Retete pentru raul de masina
    De florin92 în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 17.11.2009, 16:21
  2. pentru fete;)
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 158
    Ultimul post: 27.05.2008, 11:40
  3. Pentru fete :)
    De beticared21 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 14.02.2007, 21:47
  4. pentru fete..
    De septimiu în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 28.07.2006, 13:14
  5. joc pentru fete
    De angela în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.01.2006, 02:26

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •