Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 10 din 11 PrimulPrimul ... 891011 UltimulUltimul
Rezultate 91 la 100 din 104

Subiect: Retete pentru fete

Data înscrierii
    28.04.2006
    Posturi
    2.254
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Nico,pentru a lua si mai bine in greutate,eu,in cratita,inainte de a pune merele,caramelizez cam 100 gr de zahar si-l distribui pe toata suprafata cratitei.Asa tortul se si insiropeza cu sucul de la mere si caramelul.
    Mirosul de mere coapte este minunat in anotimpul asta
    Elliane,o sa incerc si varianta asta...Deja azi nu mai este victima din poza..Te pup Elliane si multumesc mult de pont pentru tort...
    Off,ca tare mi-e dor de el..acum ma uit la poza....

Lebada,..daca ar tine pe drum ti-as face unul si l-as trimite la Arad...Si tu ai toata admiratia mea..Te pup dulceeee...

ps..Elliane ,florile tale sunt superbe...La mine nu tin prea tare ca am o dusmanca care le tunde..Pisica mea..Deja bambusul este crantanit pe la frunzulite..Bine ca nu este toxic,si ii face bine la burtica...

Data înscrierii
    27.01.2006
    Posturi
    3.522
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de nicoletamihaela Vezi post
    Lebada,..daca ar tine pe drum ti-as face unul si l-as trimite la Arad...Si tu ai toata admiratia mea..Te pup dulceeee...
    Poate faci un efort pentru Lebaduta sa-i trimiti si ei unul! Dupa unii n-as fi chiar gospodina... si poate au dreptate! Stiu ei ceva...dar n-au curaj sa-mi spuna. Se folosesc si ei de tertipuri ca si mine. Oare glumeau sau chiar vorbeau adevarat? E filozofia lor!

Te pupa membra clubului Kiss!
    Ultima modificare făcută de lebada; 28.01.2009 la 10:02.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Nico,pentru a lua si mai bine in greutate,eu,in cratita,inainte de a pune merele,caramelizez cam 100 gr de zahar si-l distribui pe toata suprafata cratitei.Asa tortul se si insiropeza cu sucul de la mere si caramelul.
    Mirosul de mere coapte este minunat in anotimpul asta

Asa face si mama mea De cand sunt ai mei la mine am mancat de doua ori tort de mere si tare-i bunut!

Nicoleta, tare yummy arata tortul tau!
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

la sfirsit de saptamina o reteta usoara si bunuta:
    Tiramisu
    400gr piscoturi
    500 gr mascarpone
    3 oua
    esenta de rom sau chiar rom
    plic de zahar vanilat
    6 linguri de zahar(3 pentru albusuri si trei pt galbenusurI
    O moka de 6 portii de cafea(concentrata)

Mascarponele cu 3 linguri de zahar, 3 galbenusuri, zahar vanilat,se mixeaza pina se topeste zaharul.Se adauga albusurile batute spuma,cite o lingura.

Piscoturile,inmuiate in cafea,se aseaza intr-o pirofila,ca in imagine.Se acopera cu un strat de crema si dupa aceea din nou cu piscoturi inmuiate in cafea,crema si la sfirsit cacao amara.

Taiat vi-o arat maine,ca tra sa stea o noapte in frigider.Pofta buna
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    28.11.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    112
    Putere Rep
    13

Implicit

se gasesc aici in america , asta , piscoturi ? ca eu una nu am vazut imi este dor si mie sa fac un tiramisu !

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Toronto, Canada
    Posturi
    240
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de dela Vezi post
    se gasesc aici in america , asta , piscoturi ? ca eu una nu am vazut imi este dor si mie sa fac un tiramisu !
    In Canada se gasesc...m-as mira sa nu ii aibe si in America...uite-te mai atent la sectia cu tot felul de biscuiti...bafta.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de dela Vezi post

Dela- se gasesc si se cheama Lady Fingers. Daca ai magazine de rusi prin apropiere - la ei am gasit cele mai bune lady fingers pentru diverse retete ce le cer. Am mai cumparat si de la grocery stores - QFC la mine in zona, dar s-au dovedit scumpe si nu serveau extraordinar de bine scopurile. Le-am folosit cel mai des la torturi tiramisu si la alte feluri de tort.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Dela,daca nu gasesti piscoturi,poti sa le inlocuiesti cu blat de tot(pandispan),taiat fisii.Fii insa atenta ca atunci trebuie sa-l inmoi mai putin cu cafeaua.Succes.
    Hazel,ia treci mai des pe aici,cu cite-o reteta.

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

HAha Elliane, eu nu sunt tare cu retete ca sa aduc ceva nou, dar sunt buna la luat de al voi si aplicat

Daca va intereseaza un tort extraordinar de simplu si de savuros, facut tot cu piscoturi - uite aici:

Frisca
    Comput de ananas cu cubulete de ananas
    Un pic de ciocolata de ras pe deasupra
    Piscoturi

Se cumpara sau face frisca putin dulcica si cu putin zahar vanilat.
    Se ia fiecare piscot si se inmoaie in sucul de la compotul de ananas si se intinde pe toata tava, ca soldateii, unul dupa altul. Dupa aceea se iau cubuletele de ananas si se presara peste tot peste piscoturi, eu le pun de obicei pe aceeasi linie ca si piscoturile. Se pune un strat de frisca. Peste el se pun iarasi piscoturi muiate in zeama dela compotul de ananas, de data asta in directie inversa decat prima oara, ca sa iasa asa ca o grila. Iarasi se pun bucatelele de ananas. Se acopera totul cu un strat de frisca, se rade ciocolata pe deasupra, sau se orneaza cu alte fructe gen zmeura, capsuni, afine ce doriti. Se da la frigider o ora doua si e numai bun de mancat.
    Este delicios, simplu, ia putin timp si mai ales este foarte savuros. Pofta mare!
    Einstein

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Reteta prajiturii de la cafea.
    60 gr zahar
    4 oua intregi
    300 gr zahar(eu pun doar 200gr)
    4 linguri de miere
    200ml lapte
    500gr faina
    Un pliculet de praf de copt
    In mixer ouale, zaharul si untul,adaug intrecalat, lapte si faina,la sfirsit cele 4 linguri de miere praful de copt.Torn aluatul in tava si-l las sa dospeasca 1/2 ora.Copt la 180°C cca 40 min.
    Pregatesc o glazura cu 80 gr unt, 100 gr zahar si 100ml lapte,esenta de rom.Prajitura rece,taiata, o trec prin glazura si apoi "tavalita" prin nuca de cocos.Data viitoare n-am sa uit sa las fara nuca de cocos, pentru sad.
    Este mult mai usor sa folositi ciocolata topita in loc de glazura mea.Daca alegeti aceasta varianta,puneti ciocolata la topit cu un pahar de lapte.

Pagina 10 din 11 PrimulPrimul ... 891011 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Retete pentru raul de masina
    De florin92 în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 17.11.2009, 16:21
  2. pentru fete;)
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 158
    Ultimul post: 27.05.2008, 11:40
  3. Pentru fete :)
    De beticared21 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 14.02.2007, 21:47
  4. pentru fete..
    De septimiu în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 28.07.2006, 13:14
  5. joc pentru fete
    De angela în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.01.2006, 02:26

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •