Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 34

Subiect: Egali din nastere?????

Data înscrierii
    11.10.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    67
    Putere Rep
    14

Implicit

Parcurgant acest forum ffff interesant pot sa spun ca am ramas putin dezamagit de romani-americani,de ce??? pentru ca majoritatea vad america ca pe tara cea mai ...dintre toate,pt. ca sunt convinsii ca in america cetateanul are cele mai multe drepturi si ca aici si doar aici o poti duce bine!!!

Avand in vedere ca totii suntem diferiti in felul nostru(si foarte bine facem)fiecare are ideile lui.

Poate pentru unii asa este in america si america si acestea sunt cei mai fericii,dar cu ramane cu cei care nu cred asta(din care eu unul fac parte)???

Dar cum ramane cu EGALITATEA dintre oamenii in momentul in care te nastii?Parca totii ar trebuie sa fim egalii,nu?Am depasit de mult momentul in care eram suparat pe dumnezeu pentruca parinii mei nu sunt marii si tarii si am inceput sa imi fortez destinu si sa vreau mai mult de la viata si am inceput pas cu pas:scoala generala,liceul dornic de a invata(convins ca asta este solutia de a ''pacalii''destinu)si dupa care o facultate, si seviciul bun a venit dupa care un fulger ma trezit la realitate EU IN ROMANIA CASTIGAM DE CAM 8-10 ORIMAI PUTIN DECAT O ALTA PERSOANA CU O ALTA CETATENIIE(englez,francez,italian,suedez...,americ an,...etc. .)dar avand acelasi serviciu si grad de educatie!!!![img]smileys/smiley5.gif[/img]

De ce pentru ca eu sunt roman(dupa caz albanez,libanez,bulgar sau orce nationalitate oropsita de soarta)????

Asa ca nu inseamna ca daca te aflii pe aceste meleagurii nu ai reusit sau nu ai fii reusit in romania ci doar ca asta este VREM MAI MULT DE LA VIATA si din aceste motive avem dreptu de a nu crede ca: tot ce zboara se mananca,america este cea mai ce din toate punctele de vedere,in america ai cele mai multe drepturi!!!

Si poatesi dinaceste motive suntem mai [img]smileys/smiley7.gif[/img]pe americanii si in acele momente ii catalogam in diferite felurii:(si sigur nu totii o merita dar din 300.000.000 sunt convis ca multii o merita)incultii,prostii,nepasatorii,infumuratii(as tia sunt castigatorii),etc...!!!
    "Sunt roman si reprezint Romania
    De la Dunare la Tisa a noastra e felia
    Din Carpati pana la mare numai pui de lei
    Romani cu clasa sau derbedei."
    LA MULTI ANI ROMANIA!!!!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

dog48, care a fost de fapt scopul comentariului tau? ...pentru discutii si dezbateri pe tema egalitatii dintre oameni in US, Romania sau depeste tot? ...sunt convins ca nu ca un sfat pentru Noi veniti in America/Ghidul incepatorului ...sau tu doar ai vrut sa-ti versi of-ul aici?

...indiferent de scop eu consider ca daca vrei saafli si opiniile/parerile altora, topicul tau s-ar incadra mai bine la Discutii generale, asa ca am sa-l mut acolo.

...iar ca sa incepem dezbaterea am sa fac eu primul comentariu.

...oamnenii sunt egali in tarile in care se nasc (nativi), iar aceasta egalitate trebuie respectata in functie de legile in vigoare a tarii respective. ...nimeni nu are nici o vina unde ne nastem, asta este destinul fiecarui individ.

...cei care isi aleg varianta diasporei trebuie sa dobandeasca drepturile de a fi egali in tarile in care se stabilesc, iar singura solutie este de a obtine drepturile legale ale tarii respective, si implicit dupa dorinta, saobtina dreptulcetateniei acelei natii. ...iar ca sa obtii acea mult ravnita cetatenie trebuiesc si sacrificii. ...sa obti o cetatenie nu este un drept ...ci un privilegiu. ...odata devenit cetatean putem vorbi de egalitate la care te referi.

...dar poate mai bine sa aflam si alte pareri.

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Guest

Implicit

Egalitatea nu exista decit in mod abstract.Noi nu ne nastem egali .De cind printul este egal cu cersetorul ?[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Deabea dupa moarte devenim egali ,tarina tot tarina [img]smileys/smiley11.gif[/img].

Problema ta cred ca apare in momentul in care incepi sa te
    compari cu altii, implicit constietizind diferenta si asta te
    enerveaza .

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

...melino, se pare ca ai gatit sumar azi[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Guest

Implicit

Il astept pe altul cu borsul[img]smileys/smiley36.gif[/img].

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit

Iti raspund eu, dog48. Pentru ca in Romania inca domina legea din "Animal Farm": "Some are more equal then others". Remember?[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Cu alte cuvinte: "Vin ai nostri, pleac-ai nostri/ Noi raminem tot ca prostii."... vorba unui cintec..[img]smileys/smiley1.gif[/img]
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Data înscrierii
    11.10.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    67
    Putere Rep
    14

Implicit

Nu la faptul ca nu sunt egal in drepturii cu un cetatean american in america ma referam la faptul CE VINA AU UNII OAMENII NASCUTI IN ROMANIA,EDUCATII SI CU REALIZARI PROFESIONALE DAR CARE NU ISI POT PERMITE SI O VIATA CU BUCURII???

Si o intrebare daca de mainesalarile din Romania ar fii egale cu cele din America CE FACETII???Va intoarcetii inapoi?
    "Sunt roman si reprezint Romania
    De la Dunare la Tisa a noastra e felia
    Din Carpati pana la mare numai pui de lei
    Romani cu clasa sau derbedei."
    LA MULTI ANI ROMANIA!!!!

Vlad Guest

Implicit

Citat Postat în original de dog48

Si o intrebare daca de mainesalarile din Romania ar fii egale cu cele din America CE FACETII???Va intoarcetii inapoi?

Nu....nu numai bani sunt o problema in Romania.....

A zis Basescu o chestie foarte interesanta in discursul tinut de ziua Romaniei:

"Romania a atins apogeul mediocritatii........"

Data înscrierii
    06.07.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    268
    Putere Rep
    16

Implicit

...avem toti dreptul ipotetic si legal de a trai, educa, munci, etc....drept pe care ni-l da societatea si tara in care traim.....dar suntem egali doar in fata mortii, nu si in fata vietii...[img]smileys/smiley5.gif[/img]
    Cat timp traiesti, simte-te vie!

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit

Citat Postat în original de dog48

NU!
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Certificat de nastere - help
    De jane.doe în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 26.06.2008, 03:22
  2. nastere copil la Toronto
    De nicuila în forumul Toronto si suburbii- Ontario- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 30.08.2007, 06:57
  3. nastere copil la Toronto
    De nicuila în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 17.08.2007, 06:44
  4. nastere in US
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 10.10.2006, 08:26
  5. certificat de nastere
    De antonio2006 în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast