Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 10 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 97

Subiect: Refuzul vizei (explicatii)

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Pentru cei care nu si-au gasit explicatiile unui refuz de viza, gasiti aici raspunsuri de la Consulatul US la Bucuresti site.

In fiecare zi, in intreaga lume, unii dintre cei care solicita viza se afla in situatia lui Timothy. Acestia il aud pe ofiterul consular spunandu-le: "Cererea dumneavoastra de viza este refuzata. Nu va calificati conform sectiunii 214(b) din Legea imigratiei si nationalitatii - INA." Sa ti se refuze o viza atunci cand nici nu te astepti, poate provoca dezamagire si cateodata nemultumire.
    Mai jos veti gasi ce inseamna refuzul conform sectiunii 214(b) si ce pot face solicitantii de viza pentru a se pregati in vederea unei noi cereri.

DE CE EXISTA NECESITATEA VIZEI?
    Statele Unite ale Americii sunt o societate deschisa. Spre deosebire de multe alte tari, pentru multi dintre vizitatori Statele Unite nu au impus un control intern, cum ar fi inregistrarea la autoritatile locale. Pentru a se bucura de privilegiul unei calatorii nestingherite in Statele Unite, strainii au responsabilitatea de a dovedi ca se vor intoarce din aceasta tara inainte ca viza de vizitator sau student sa le fie acordata. Legea americana a imigratiei obliga ofiterii consulari sa priveasca fiecare solicitant de viza ca un potential imigrant pana in momentul cand acesta dovedeste contrariul.

CE ESTE SECTIUNEA 214 (B)?
    Sectiunea 214(b) face parte din Legea Imigratiei si Nationalitatii - INA. Aceasta prevede:
    Fiecare strain va fi considerat un potential imigrant pana cand acesta convinge ofiterul consular, in momentul solicitarii vizei, si ofiterul de la imigrari, in momentul solicitarii admiterii, ca este indreptatit la un statut de non-imigrant

Pentru a se califica pentru o viza de vizitator sau student (non-imigrant) in conditiile sectiunii 214(b), solicitantii trebuie sa demonstreze ca au o rezidenta permanenta si alte legaturi in afara Statelor Unite care ii vor face sa parasesca SUA dupa o sedere temporara. Legea plaseaza sarcina dovedirii celor de mai sus in seama solicitantului.

Ofiterii consulari ai Statelor Unite au o munca foarte dificila. Acestia trebuie ca intr-un timp foarte scurt sa decida daca cineva se califica pentru a primi o viza temporara. Majoritatea cazurilor se decid dupa un scurt interviu si dupa o trecere in revista (evaluare) a legaturilor pe care aplicantul le prezinta.

CE CONSTITUIE "LEGATURI PUTERNICE"?
    Legaturile puternice difera de la tara la tara, oras la oras, individ la individ. Cateva exemple de legaturi pot fi locul de munca, familia, casa, contul in banca. "Legaturile" sunt variatele aspecte din viata dumneavoastra care va leaga de tara de rezidenta: proprietati, serviciu, relatiile sociale si de familie.

Ca cetatean american sau rezident legal permanent imaginati-va propriile legaturi cu Statele Unite. In aceasta situatie, ar considera un birou consular al unei tari straine ca aveti un domiciliu in Statele Unite pe care nu intentionati sa-l abandonati? Probabil ca raspunsul va fi afirmativ daca aveti o slujba, familie, daca detineti sau ati inchiriat o casa ori un apartament, sau daca aveti alte angajamente care v-ar obliga sa reveniti in Statele Unite dupa calatoria in strainatate. Situatia fiecarui individ este insa diferita.

Ofiterii consulari americani sunt constienti de diversitatea situatiilor. In timpul interviului acestia privesc cu atentie fiecare solicitare si tin seama de factorii profesionali, sociali, culturali si alti factori. In situatia solicitantilor tineri care nu au avut ocazia sa-si creeze multe legaturi, ofiterii consulari pot analiza intentiile specifice ale solicitantului, situatia familiala, planurile pe termen lung si perspectivele pe care el/ea le are in tara de rezidenta. Fiecare caz este examinat individual si i se acorda intreaga atentie ceruta de lege.

ESTE REFUZUL CONFORM SECTIUNII 214(b) PERMANENT?

Nu. Ofiterul consular va reconsidera cazul daca un solicitant poate prezenta dovezi suplimentare convingatoare despre legaturile sale din afara Statelor Unite. Amicul dvs., ruda sau studentul ar trebui sa ia legatura cu Ambasada sau Consulatul pentru a afla procedurile de re-solicitare a vizei. Din nefericire, unii solicitanti nu se vor califica pentru o viza temporara, indiferent de numarul solicitarilor efectuate, atat timp cat situatia lor personala, profesionala sau financiara nu se schimba considerabil.
    CUM POT FI EU DE FOLOS (CA CETATEAN AMERICAN SAU REZIDENT PERMANENT)?
    Puteti trimite o scrisoare de invitatie sau de sustinere. Totusi, aceasta nu garanteaza acordarea vizei prietenului, rudei sau studentului provenind dintr-o alta tara. Solicitantii de viza trebuie sa se califice pentru viza in functie de propriile lor circumstante, si nu pe baza garantiilor oferite de sponsorul din Statele Unite.
    CE PUTETI FACE DACA O CUNOSTINTA ESTE REFUZATA PENTRU VIZA CONFORM PARAGRAFULUI 214(b)?
    In primul rand sfatuiti persoana in cauza - prieten, ruda sau student - sa revizuiasca cu atentie situatia sa personala si sa-si evalueze in mod realist legaturile pe care le are. Ii puteti sugera sa noteze pe hartie acele elemente pe care le considera legaturi semnificative si care nu au fost analizate la momentul interviului. De asemenea, daca a fost refuzat, este util sa revizuiasca documentele pe care le-a prezentat ofiterului consular pentru analiza. Solicitantii care au fost refuzati conform 214(b) pot face o noua cerere de viza. Cu aceasta ocazie, vor trebuie sa prezinte dovezi suplimentare ale legaturilor pe care le au sau sa arate in ce mod situatia lor personala s-a modificat de la solicitarea anterioara. Inainte de a re-solicita viza, este util sa se raspunda la urmatoarele intrebari: (1) Am explicat situatia mea in mod adecvat? (2) A omis ceva ofiterul consular? (3) Exista vreo informatie suplimentara pe care o pot prezenta pentru a-mi dovedi legaturile puternice si rezidenta permanenta peste hotare?
    Cunostintele dvs. vor trebui de asemenea sa aiba in vedere ca de fiecare data cand solicita o viza trebuie sa achite taxa nerambursabila de solicitare, indiferent daca viza se acorda sau nu.
    CINE IL POATE INFLUENTA PE OFITERUL CONSULAR IN SCHIMBAREA DECIZIEI?
    Legea imigratiei deleaga responsabilitatea acordarii sau refuzarii vizei ofiterilor consulari de la post. Acestia au ultimul cuvant in toate cazurile de viza. Conform regulamentului, Departamentul de Stat are autoritatea de a revizui deciziile consulare, dar aceasta autoritate se limiteaza la interpretarea legii, in contrast cu situatia determinarii unor fapte concrete. Problema care se ridica in asemenea refuzuri, daca un solicitant detine legaturi peste hotare, este una de fapt. De aceea rezolvarea ei cade exclusiv in sarcina ofiterului consular de la postul respectiv. Un solicitant poate influenta sectia consulara pentru schimbarea deciziei anterioare de refuz doar prin prezentarea unor dovezi noi si convingatoare privind legaturi puternice.
    Veti considera probabil oportun sa trimiteti aceste informatii catre ruda, prietenul sau studentul din strainatate. Noi speram ca o mai buna intelegere a paragrafului 214(b) il va ajuta sa se pregateasca mai temeinic pentru a izbandi la interviul de viza.

Data înscrierii
    30.11.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    43
    Putere Rep
    0

Implicit

toate ca toate dar ei tot te prind undeva la mijloc

sau un fir de praf sa vada ca nu-ti mai dau viza!!!

asta e adevarul

bafta la toti

Data înscrierii
    15.06.2006
    Posturi
    137
    Putere Rep
    14

Implicit

ei cand au constatat ca ai lucrat in italia ilegal, normal ca s-au gandit ca nimic nu te impiedica sa faci la fel in sua .daca ai cum sa faci rost de hartie ca ai lucrat legal, fa, si mai du-te o data . ramane sa decizi tu daca e mai bine sa mergi in curand , sau sa lasi poate cateva luni ? imi pare rau pt ziua de azi. zic insa sa mai insisti . sarbatori fericite pana atunci.

Data înscrierii
    30.11.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    43
    Putere Rep
    0

Implicit

merci mult bittersweet

eu pot sa fac rost de hartii, de orice fel, nu e o problema, ca oricum am lucrat in italia....

dar oare pot sa-i dau la intors cu chestia ca mi-a cerut permisul de lucru si eu nu aveam in acel moment? ei si-au notat intrebarea si raspunsul ?

eu am observat ca el si-a notat ceva pe calculator... dar nu stiu ce...

sarbatori fericite si tie

Data înscrierii
    03.03.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    41
    Putere Rep
    0

Implicit refuzul vizei

In concluzie, depinzi de starea de dispozitie sau indispozitie a celui de la ghiseu.......
    in 5-10 minute el trebuie sa i-a o decizie,care pentru el e un joc, dar pentru cel ce solicita viza inseamna mult.....poti trai o dazamagire, dar in acelasi timp te poate face fericit!!!
    Eu consider ca suntem totusi umiliti......si se lasa cu un gust amar.....

Data înscrierii
    14.05.2009
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit crezi ca mi-ar acorda viza de usa??

Salut , am si eu o intrebare .
    In vara asta vreau sa merg in state ca turist dar am deja 2 refuzuri de viza. Anul trecut si acum 3 ani cred . Am un servici stabil aici in Spania de 3 ani dar casa o am in Romania si nu stiu daca ar lua asta in considerare. Nu sunt casatorita si am 25 de ani .
    Anul trecut am calatorit festul de mult adika am passul cu cateva vize , de tailanda ,china , maldive si am mai fost si in australia .....adika ei ar vedea ca nu vreau sa raman in state ....am fost in destule tari si nu am ramas .
    Deci , ce crezi ?? as avea ceva sanse??
    Merci mult

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de papusika Vezi post
    Nu sunt casatorita si am 25 de ani .
    Trebuie sa ai argumente foarte solide pentru a contracara aceasta situatie. Faptul ca ai o slujba stabila e un plus, iar daca ai proprietatea in Romania nu vad de ce nu ai arata dovezi ca e a ta, mai ales daca aplici ca cetatean roman. Cu cat vei arata dovezi mai solide ca esti interesata sa te intorci, cu atat ai sanse mai mari. Un plus ar fi si daca stii pe cineva in SUA care e cetatean american pentru a-ti face chemare (formularul de “affidavit of support” si o scrisoare catre ambasada).

Data înscrierii
    31.03.2010
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Sorin, poti sa imi dai, te rog, un link sau ceva sa vad cum anume trebuie sa fie scrisoarea catre ambasata?

Mersi

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de orion Vezi post
    Sorin, poti sa imi dai, te rog, un link sau ceva sa vad cum anume trebuie sa fie scrisoarea catre ambasata?
    iti sugerez sa-i trimiti un pm lui Pisoi, ca el avea niste modele si le dadea celor care solicitau asa ceva.

Data înscrierii
    31.03.2010
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc.

@Pisoi
    Te rog fa-ti loc in Inbox pt ca nu am reusit sa iti trimit un PM.

Pagina 1 din 10 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Mesaj important pentru cei care posteaza pe sub-forumul MidWest – explicatii, sfaturi
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 30.03.2009, 19:57
  2. refuzul vizei de turist
    De lexy în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 04.10.2008, 23:15
  3. ce inseamna codurile de la refuzul vizei
    De kata_tel în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 15.03.2008, 03:15
  4. Refuzul H1B anuleaza viza anterioara?
    De mariacipri în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 24.02.2007, 02:45
  5. refuzul vizei de turist
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.01.2007, 10:23

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii