Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 10 din 10 PrimulPrimul ... 8910
Rezultate 91 la 97 din 97

Subiect: Refuzul vizei (explicatii)

Data înscrierii
    16.04.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua! Am si eu nevoie de o parere. Urmeaza sa plec in US pentru o conferinta medicala si as vrea sa ma cazez la un prieten american in perioada respectiva. As avea nevoie de invitatie? Daca da. Cum ar trebui formulata? Multumesc.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

tu vrei cu tot dinadinsul să îți fie refuzată viza...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    10.12.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua am si eu o problema :D si poate ma ajuta cineva cu un rasp....Eu in urma cu 7 luni m-am cunoscut cu Iubitul meu pe net prin intermediu unui alt prieten comun al nostru ...el este in State este cetatean american si noi nu ne-am vazut life deloc...si la anul am vrea sa vina in tara si sa ne casatorim ...apoi sa aplicam pt acte ca sa pot pleca si eu ,...credeti ca mi-ar trebui dovezi in ultimii ani in ceea ce priveste relatia ...deci noi vorbim de 7 luni ...as putea fi refuzata?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de gabriela oprea Vezi post
    Eu in urma cu 7 luni m-am cunoscut cu Iubitul meu pe net prin intermediu unui alt prieten comun al nostru ...el este in State este cetatean american si noi nu ne-am vazut life deloc...si la anul am vrea sa vina in tara si sa ne casatorim ...apoi sa aplicam pt acte ca sa pot pleca si eu ,...credeti ca mi-ar trebui dovezi in ultimii ani in ceea ce priveste relatia ...deci noi vorbim de 7 luni ...as putea fi refuzata?
    Una dintre conditii pentru viza de logodna (daca ar fi sa mergi tu in State):
    "You met each other, in person, at least once within 2 years of filing your petition. ". Deci asta nu merege.

Daca vine el in Ro si va casatoriti acolo, nu cred ca ar fi problema (verifica cu un avocat de emigrari), pentru ca abia dupa aia incepe treaba cu actele:
    http://www.uscis.gov/i-130

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Daca va casatoriti nu se mai aplica regulile ca la viza de logodna, acolo se pune problema ca trebuie sa faceti dovada ca v-ati intalnit cel putin o data in ultimii 2 ani.
    In cazul casatoriei dovezile vor consta in certificatul de casatorie, poze de la nunta.....

Uite si aici pe site-ul ambasadei SUA la Bucuresti :
    http://romania.usembassy.gov/vize/family.html

Aici gasesti in pagina 2, ce documente ai nevoie sa dovedesti relatia de casatorie: http://www.uscis.gov/sites/default/f...i-130instr.pdf
    Ultima modificare făcută de livia; 10.12.2015 la 14:00.

Data înscrierii
    10.12.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc frumos pt raspuns!

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Si compania Disney este data la judecata pentru ca angajeaza straini pe viza H1B, si da afara ilegal pe americanii care lucrau acolo. Si mai aveau tupeu sa forteze pe americani sa invete pe straini cum sa faca lucrul.

Cred ca daca Trump este ales presedinte, toate companiile care fac excrocheria asta cu H1B cu chinezi/indieni/europeni vor ajunge la judecata.
    Sa vedem ce zic companiile astea mari ca Windows, Google, Yahoo, Harris. Lockheed-Martin, Gruman, Boeing, etc...

Bine, poate facem exceptie la ucrainienele alea blonde si dragute, care lucreaza pe sub masa.
    Rusoaicele le trimitem inapoi la rusia, sa moara de foame acolo unde ele cred ca e bine pentru ca e tara lor.
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Pagina 10 din 10 PrimulPrimul ... 8910

Subiecte similare

1. Mesaj important pentru cei care posteaza pe sub-forumul MidWest – explicatii, sfaturi
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 30.03.2009, 19:57
  2. refuzul vizei de turist
    De lexy în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 04.10.2008, 23:15
  3. ce inseamna codurile de la refuzul vizei
    De kata_tel în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 15.03.2008, 03:15
  4. Refuzul H1B anuleaza viza anterioara?
    De mariacipri în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 24.02.2007, 02:45
  5. refuzul vizei de turist
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.01.2007, 10:23

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii