Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 25

Subiect: PENSIE in SUA

Data înscrierii
    05.10.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    190
    Putere Rep
    13

Implicit

salutare la toata lumea.

sa vrea sa aflu si eu mai multe despre sistemul american, legislatie sau orice alta informatie cu privire la acest aspect.

cum se poate contribui la taxele din SUA ca sa beneficiezi de pensie. la cati ani se iese la pensie sau cati ani trebuie sa contribui la ei la sta pt a putea beneficia de pensie. asta avand in vedere ca nu esti cetatean american si nici nu ai green card. nu stiu cat conteaza chestiile astea.

sau cum e mai bine? o pensie privata? asigurare de viata acolo? ca oricum cu cele din romania nu stiu daca toate sunt valabile si acolo.

deci...astept raspunsurile voastre de la cei care sunteti pe acolo si de la cei care stiu despre acest subiect orice informatie.

va multumesc frumos!

Data înscrierii
    05.10.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    190
    Putere Rep
    13

Implicit

cam delicat subiectul? nu stie nimeni?[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Data înscrierii
    31.10.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    671
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de rosi

cum se poate contribui la taxele din SUA ca sa beneficiezi de pensie. la cati ani se iese la pensie sau cati ani trebuie sa contribui la ei la sta pt a putea beneficia de pensie. asta avand in vedere ca nu esti cetatean american si nici nu ai green card. nu stiu cat conteaza chestiile astea.

sau cum e mai bine? o pensie privata? asigurare de viata acolo? ca oricum cu cele din romania nu stiu daca toate sunt valabile si acolo.

Cu citeva mici exceptii, daca nu esti nici cetatean si nici detinator de geen card, nu ai Social Security Number. Prin urmare nu exista nici un $ care sa intre in fondul de Social Security, care o persoana la virsta de 67 de ani poate incepe sa "traga" din fond. Cei care sint la lucru in SUA, legal, pe vize de nonimigrant, nu intra in discutie nici ei in ceea ce priveste Social Security Benefits. Pensii private, nici atit.

Data înscrierii
    05.10.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    190
    Putere Rep
    13

Implicit

pai eu am SSN si nu sunt nici cetatean nici green card nu a. si de ce nu intra in discutie ca si ei tot lucreaza si aduc aport la stat. iar pensii private?? de ce nu?

thx again

Guest

Implicit

degeaba ai ssn dac nu lucrezi. In functie de cat lucrezi ei iti retin contributii(cred ca asa se chiama) si aduni un anumit punctaj. Iti calculeaza ei cat ai adunat si cat mai ai pana la pensie

Data înscrierii
    06.07.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    268
    Putere Rep
    15

Implicit

Rosi....America nu este Romania [img]smileys/smiley36.gif[/img]si aici nimeni nu se streseaza de pensi private. Daca vrei sa iti asiguri viitorul la batrinete pune banii in actiuni sau fonduri mutuale si lasa-i acolo minim 30 ani pt ca fac dobinda acumulata.

Doar cetateniisi posesorii de green card vor beneficia de pensie de la Social Security Adm. (care de fapt te ajuta doar sa supravietuiesti de la o luna la alta) cind implinesc 65 ani. Asta este legea americana. Nu asta ai intrebat?

Daca tu ai viza si ti se trag bani pt SS (ceea ce nu prea cred).....poti sa-i ceri de la stat cind te intorci in Ro. daca nu mai vrei sa pleci....atunci sunt niste bani pierduti, dar poate merita [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Cat timp traiesti, simte-te vie!

Data înscrierii
    05.10.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    190
    Putere Rep
    13

Implicit

ma gandeam ca exista o mica portita prin care si un strain poate beneficia de pensie la batranete in SUA contribuind la stat. normal ca ma duc in SUA sa lucrez dar pe perioade determinate. si uita ca din feb de cand am depus actele sa imi vina taxele de data trecuta inapoi care cred ca mai mult de 100-150$ nu am ca mi se scad fee-urile lor si nici pana acum nu am primit nimic nici 50$...ce...pana la urma tot ai mei sunt. si d-aia am intrebat.

poate exista ceva eu stiu, atunci ce fac? lucrez prin straini 5ani (sa zicem)si cand vin in Rom nu am nici carte de munca nimic, 5ani pirduti ca nu ti-i trece nimeni nicaieri. si atunci? ce fac? ca chiar daca ai 20 sau 20si ceva de ani tot trebuioe sa gandesti in avans ce sa faci pt mai tarziu, nu?

Data înscrierii
    06.07.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    268
    Putere Rep
    15

Implicit

in romania poti sa-ti platesti singura asigurarile sociale. costa cam $350-400 pe an la valoareasalariului minim pe economie.

daca tu lucrezi in US 5 ani,economisesti 5 ani*$400/an = $2000 in cite luni? poti sa-ti platesti singura asigurarile sociale si cind te intorci in Ro ai 5 ani vechime. oricum pina vei ajunge tu la pensie se vor schimba multe, si probabil numai vechimea in munca va conta, nu si ce salar ai avut cind ai inceput sa platesti asigurarile.
    Cat timp traiesti, simte-te vie!

Data înscrierii
    05.10.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    190
    Putere Rep
    13

Implicit

da asta cam asa e dar aspiram si eu la pensiile alea de cate 1000euroi pe luna[img]smileys/smiley4.gif[/img]

dar lasa ca si dc vrei prea multe...nu mai faci nimic.

acu cik mi-am bagat somaju-aici la noi- si faza e ca o sa plec si nu stiu cum sa fac tot sa il iau. chestia nu e cat mi se da pe luna dar lunile alea se pun pe cartea de munca [img]smileys/smiley36.gif[/img]

ziceam sa vb cu aia de acolo dar tre sa vii tu personal sa semneze

dar sa imputernicesti pe cineva nu se poate?

hai ca o dadui de la pensie la somaj[img]smileys/smiley11.gif[/img]

Data înscrierii
    06.01.2010
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua,

Ca sa nu mai deschid un alt thread am ales sa pun aici intrebarile mele legate de acest subiect si sper sa gasesc cu ajutorul vostru raspunsuri.
    In 2002 mama mea s-a casatorit cu un cetatean american de origine romana si in 2006 a primit viza de a pleca in US. Ulterior ani sotul ei s-a imbolnavit grav si a fost necesar sa fie pus intr-un nursing home avand nevoie de ingrijiri speciale.
    Mama inca nu are cetatenia, doar GC.
    As vrea sa stiu daca poate beneficia de pensie de urmas, cum se spune in Romania, in cazul in care va ramane vaduva. Si as vrea sa stiu daca va fi posibil sa beneficieze de pensia asta si in cazul in care ea se va intoarce in RO.
    Sau: in ce conditii va putea beneficia de pensie in conditiile in care este rezident? Rezidentii primesc pensie dupa o anumita varsta?

Multumesc anticipat, daca aveti nevoie si de alte detalii, va rog sa-mi spuneti.

D.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Pensie in Romania
    De Dan Stanescu în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.09.2010, 02:05
  2. Pensie din Romania
    De Dan Stanescu în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 26.08.2010, 13:15
  3. dosar pensie din Romania
    De dela în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 29.01.2009, 20:43
  4. asigurari pensie si sanatate in Romania
    De pandurix în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 06.11.2008, 07:01
  5. Pensie alimentara din Romania pentru SUA
    De johnpetchesi în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 25.03.2006, 08:16

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •