Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 25 din 25

Subiect: PENSIE in SUA

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    18

Implicit

Ea nu are nici un beneficiu de la ea, daca a lucrat la negru. Poate mai ajunge sa datoreze la IRS, si sa o dea afara din SUA.
    Social Securiti Administration este peste toata SUA, si acolo trebuie sa intrebe daca primeste ceva de la sotul ei, vaduva sau nu. Dar numai dupa ce iasa ea la pensie. Momentan ea are inca de lucrat pina ajunge la pensie.
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.583
    Putere Rep
    24

Implicit

Chiar asa ? deci daca ma mut maine in Germania sau alta tara si imi fac rezidenta acolo tot nu scap de taxelle US ? Adica voi platii si acolo si aici sa inteleg bine ?
    De unde stiu ei si cum poti tu demonstra ca lucrezi sau nu acolo?! Din cate am inteles daca nu ai nici un venit cum ar venii cineva care a iesit aici la pensie nu mai trebuie sa complecteze formele de taxe ?!

http://www.taxmeless.com/page4.html

P.s. zicea cineva ca unii renunta la cetatenia americana numai ca sa numai plateasca taxe US while living abroad
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Am vazut ca un "guest" viziona acest topic interesant care a fost uitat de-a lungul anilor!
    M-am gandit sa-l re-activez poate cei avizati (sau nu) vin cu ceva noutati in speta!

p.s. ...mi se pare un subiect interesant mai ales daca incepeti o noua discutie comparativa cu "asistantii sociali" din RO care nici macar nu se gandesc sa munceasca ...si nici la pensie!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.421
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Celibec Vezi post
    Doar cetateniisi posesorii de green card vor beneficia de pensie de la Social Security Adm. (care de fapt te ajuta doar sa supravietuiesti de la o luna la alta) cind implinesc 65 ani. Asta este legea americana. Nu asta ai intrebat?
    De fapt, varstele legale sunt 67 (pensie normal), sau 62 daca vrei mai devreme, la cerere si bani mai putini. Ma refer la "social security", nu discut de pensii private gen 401K, sau altele.
    Citat Postat în original de dumbi Vezi post
    . Cati ani trebuie sa platesti taxe ca sa beneficiezi de pensie in US?
    Pentru pensie normal, de stat, sau asa-zisa "social security", iti trebuie 40 puncte, si poti face maximum 4 puncte pe an, platind taxele pe venit/salariu. Deci, trebuie sa platesti minimum 10 ani, sau pana faci cele 40 de puncte.
    Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    Am vazut ca un "guest" viziona acest topic interesant care a fost uitat de-a lungul anilor!
    M-am gandit sa-l re-activez poate cei avizati (sau nu) vin cu ceva noutati in speta!
    Probabil e un subiect care intotdeauna va fi util.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.357
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    De fapt, varstele legale sunt 67 (pensie normal), sau 62 daca vrei mai devreme, la cerere si bani mai putini. Ma refer la "social security", nu discut de pensii private gen 401K, sau altele
    Click aici!
    aproape corect...

editat de Pisoi! ...sorry, dar poate nu multi stiu ce inseamna "aproape correct"
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 20.12.2017 la 20:00.
    plecat de-acasă.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Subiecte similare

1. Pensie in Romania
    De Dan Stanescu în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.09.2010, 02:05
  2. Pensie din Romania
    De Dan Stanescu în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 26.08.2010, 13:15
  3. dosar pensie din Romania
    De dela în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 29.01.2009, 20:43
  4. asigurari pensie si sanatate in Romania
    De pandurix în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 06.11.2008, 07:01
  5. Pensie alimentara din Romania pentru SUA
    De johnpetchesi în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 25.03.2006, 08:16

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •