Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 25

Subiect: PENSIE in SUA

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    697
    Putere Rep
    21

Implicit

Daca sotul mamei tale a facut contributii la Social Security, poate beneficia de “survivors benefits” (pensie de urmas) care este 100% din pensia lui, daca mama ta este trecuta de 60 de ani; daca este mai tanara, primeste numai un procentaj. Daca el are un 401K sau Roth IRA, (o pensie la care el si compania la care a lucrat a contribuit), este indreptatita sa primeasca pensie din constributia respectiva, numai daca sotul o desemneaza ca beneficiar, se numeste “Beneficiary Designation” El are puterea sa desemneze pe cine vrea ca beneficiar, nu este regula ca sotia este mostenitor. Daca el a fost in armata si are "Retirees Veteran Benefits" poate beneficia si de acolo, dar regulile sunt mai sctricte si complicate. Daca sotul ei are Life Insurance, (asigurare de moarte) poate primi ea suma respectiva daca este trecuta ca beneficiara. Rezidenta ei nu cred ca are vreo importanta, numai daca este peste 65 de ani si vrea sa primeasca o pensie de batranete suplimentara "Supplemental Security Income" (SSI). Legile de SS si SSI sunt in continua schimbare si precum America are probleme financiare si daca Republicanii in Noiembrie vor castiga majoritatea in Senate, probabil ca beneficiile de SS si SSI vor fi limitate considerabil. Altii poate ca stiu mai mult si pot aduce informatii aditionale.
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    18

Implicit

Dumbi,

Maica-ta a gasit usita buna de intrat.
    Atita timp cit ea este in SUA si e maritata la unul cu SS, ea va primi ceva ajutor cind ajunge ea la 65-67 de ani si iasa la pensie. Are nevoie de citiva ani de casatorie, mi se pare ca sint 2 ani ceruti. Si nu conteaza daca el moare, atita timp cit ea nu se re-casatoreste, are dreptul la ajutor cind iese la pensie. Daca pleaca din SUA, dupa 6 luni pierde dreptul de ajutor, mi se pare. Deci nu merge sa vi aici si sa speri ca fugi cu banii nostrii sa traiesti fericita pe viata.
    Si valoarea cit primeste, depinde de cit a platit barbatul in viata lui. Deci daca te mariti cu un gunoier, nu o sa primesti la fel ca si daca el era inginer si facea bani frumosi.
    Deci e o valoare sa gasesti un cetatean, sa te insori cu el, si sa vi aici in SUA si sa locuiesti aici cu el pina iesi la pensie, si pina mori tu. Deci sa nu-l omori pe el si sa fugi de aici, sau sa nu te insori cu altul !
    Foarte bine ca intrebi, ca multe romance nu inteleg adevarul, si nu apreciaza ce este aici.

Cit despre daca ai destul de trait, depinde de ciit vrei sa cheltuiesti pe luna la pensie. Daca ai o casa platita sii primesti $2000 pe luna, poti sa maninci acasa si sa mentii o masina destul de bine.
    Daca esti ca USDream, care nu face de mincare, e mai greu sa traiesti la restaurante, si sa mentii o masina noua tot timpul. Deci fiecare e diferit la cit cheltuie.
    Nu conteaza cit faci pe luna, e mai important cit cheltuiesti si cit salvezi din banii tai.
    Daca locuiesti pe virful muntelui in romania, nu-ti trebuie 1000 de EU, sa traiesti.. Dar la Bucuresti nu cred ca !000 de EU ajunge sa inchiriezi un apartament (ca voi nu prea stiti sa mentineti o casa).
    Fericirea vine de la alte lucruri, nu necesar de la bani.
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    697
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de dumbi Vezi post
    In 2002 mama mea s-a casatorit cu un cetatean american de origine romana si in 2006 a primit viza de a pleca in US. .....Mama inca nu are cetatenia, doar GC.
    Se intelege ca din 2006 locuieste casatorita cu el in USA; adica, mai mult de 5 ani.

Citat Postat în original de romi_in_florida Vezi post
    Si nu conteaza daca el moare, atita timp cit ea nu se re-casatoreste, are dreptul la ajutor cind iese la pensie.
    Eronat, are dreptul la SS daca este peste 60 de ani chiar daca se marita din now.

"If you remarry after you reach age 60 (age 50 if disabled), you will continue to qualify for benefits on your deceased spouse's Social Security record."
    http://www.ssa.gov/survivorplan/ifyou5.htm

Daca pleaca din SUA, dupa 6 luni pierde dreptul de ajutor, mi se pare. Deci nu merge sa vi aici si sa speri ca fugi cu banii nostrii sa traiesti fericita pe viata.
    Eronat! "If you receive benefits as a dependent or survivor of the worker, special requirements may affect your right to receive Social Security payments while you are outside the United States. If you are not a U.S. citizen, you must have lived in the United States for at least five years. During those five years, the family relationship on which benefits are based must have existed."

Adica: Primesti pensia chair daca locuiesti in afara USA si nu esti US cetatean. Trebuie insa sa fi locuit in USA cel putin 5 ani, si casatorit cu acea perosana pe aceasta perioda.
    http://www.socialsecurity.gov/pubs/10137.html#a0=2

Deci e o valoare sa gasesti un cetatean, sa te insori cu el, si sa vi aici in SUA si sa locuiesti aici cu el pina iesi la pensie, si pina mori tu.
    Si atunci care este explicatia ca tu nu gasesti?

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

...dupa cate stiu, ca sa primesti/beneficiezi de un SS/401K pensie de urmas trebuie sa fi casatorit cel putin 10 ani, sotia poate beneficia de 1/2 din pensia lui chiar daca e in viata sau decedat.
    ...caz concret!, cu GC nu poti beneficia de SSI decat dupa ce se obtine cetatenie si a locuit consecutiv sau temporar in US o perioada de 5 ani.
    ..."welfare" poate fi o alta alternativa.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    697
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...dupa cate stiu, ca sa primesti/beneficiezi de un SS/401K pensie de urmas trebuie sa fi casatorit cel putin 10 ani, sotia poate beneficia de 1/2 din pensia lui chiar daca e in viata sau decedat.
    Ca sa te califici pt pensie de urmas de la SS trebuie sa fi casatorit numai 9 luni!
    "Generally, a person can qualify for widow's or widower's benefits if he or she was married to the deceased worker for at least nine months just before the worker died."
    http://ssa-custhelp.ssa.gov/app/answ...ivors-benefits

Ca sa primesti pensie de la un 401K nu trebuie sa fi casatorit, atata timp cat esti numit ca benefeciar. O persoana poate pune ca beneficiar la 401k paritii, sot/sotie, copii, frate/sora sau chair un preten (cum zicea nea Nicu) Durata casatoriei nu are nici o importanta; sunt banii tai sau a companieni contribuiti la IRA, ii poti lasa oricui vrei tu cand dai ortul popii!

"You can name more than one beneficiary to share in the proceeds. You just need to specify the percentage each beneficiary will receive (the shares do not have to be equal). You should also state who will receive the proceeds should a beneficiary not survive you.."
    http://www.axa-equitable.com/plan/es...neficiary.html

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    18

Implicit

Modest Mouse,

Tu vad ca ai cunostinte mai bune, ca un advocat, sau unul ingijit de femeile lui peste 50 si 60 de ani.

Eu cautam ceva femei mai tinere (30-40), si nu avertizam ca o sa le fac pensie cind ies ele peste 60-67 de ani. Cum am spus inainte, nu am de gind sa mor sub 100, deci la ele widow's benefits nu este decit un vis.
    Dar fasptul ca ele pot sa culeaga vreo 75% idin pensia mea, daca ajung peste 20-30 de ani la pensie, e prea mult de discutat cind esti mai tinara. Plus ca daca rezista sa locuiasca priimii doi ani, nu cred ca ar vrea sa mai plece. Nici una din femeile mele nu au plecat nesatisfacute.
    Parca daca aduci una din romania, si nu esti satisfacuta cu ea in primii 2 ani, poti sa o trimiti inapoi rapid. Deci cele 9 luni sint bune numai la nascut copii, si daca mori si le lasi vaduve.

Asa ca iti uresc tie noroc si fericire cu educatia ta de SSI pentru vaduve .
    Ultima modificare făcută de romi_in_florida; 30.04.2012 la 18:52.

Data înscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.102
    Putere Rep
    18

Implicit

Dumbi,

Daca esti ca USDream, care nu face de mincare, e mai greu sa traiesti la restaurante, si sa mentii o masina noua tot timpul. Deci fiecare e diferit la cit cheltuie.
    Nu conteaza cit faci pe luna, e mai important cit cheltuiesti si cit salvezi din banii tai.

Fericirea vine de la alte lucruri, nu necesar de la bani.
    Sa inteleg ca te referi la mine ? Nu stiu de unde ai scos informatia asta dar cred ca e o confuzie. Romi, ti-am mai spus si iti repet din nou : eu sunt barbat. In alta ordine de idei daca tot m-ai mentionat te anunt ca noi obisnuim sa mancam acasa. Sotia gateste zilnic, si ocazional si eu mai gatesc. Nici la masina noua nu m-ai nimerit. Avem 2 masini dar pe care le-am cumparat uzate, adica la mana a 2-a.
    In rest ai dreptate, nu conteaza asa de mult cat castigi ci cum iti adiminstrezi banii. Unora nu le ajung banii, indiferent de venit.

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    18

Implicit

Scuze USDream, cred ca te confund cu cineva care mi-a zis o data ca ea nu face nici mamaliga, si asteapta sa fie servita !
    Deci felicitari tie si familiei, daca ai gasit una buna.
    Sper sa-mi aduc aminte mai bine data viitoare.
    Cred ca cealalta era NYDream, daca ma mai tine mintea.
    Momentan mintea mea e cam ocupata. Sti cum se zice " So many women, so little time".
    Ultima modificare făcută de romi_in_florida; 30.04.2012 la 21:50.

Data înscrierii
    06.01.2010
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Va multumesc tuturor pentru informatii si pentru sfaturi!

Sa fiti fericiti sau sa aveti bani (care va convine mai mult )

Data înscrierii
    06.01.2010
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna, revin cu alte intrebari.
    1. Mama are 59 ani si a petrecut cam 5 ani in state (am scazut lunile in care a lipsit din state).
    A muncit insa nu a platit taxe. Cati ani trebuie sa platesti taxe ca sa beneficiezi de pensie in US?
    2. In cazul in care ramane vaduva unde trebuie sa se adreseze pentru pensie, carei institutii si in ce stat? Ea e inregistrata cu GC in HOU, TX insa locuieste de vreo 2 ani in WA.

Merci frumos

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Pensie in Romania
    De Dan Stanescu în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.09.2010, 02:05
  2. Pensie din Romania
    De Dan Stanescu în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 26.08.2010, 13:15
  3. dosar pensie din Romania
    De dela în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 29.01.2009, 20:43
  4. asigurari pensie si sanatate in Romania
    De pandurix în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 06.11.2008, 07:01
  5. Pensie alimentara din Romania pentru SUA
    De johnpetchesi în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 25.03.2006, 08:16

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •