Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: Sa nu plangi

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Sa nu plangi

in amintirea lui rossa

Sa nu plangi cand am sa mor
    Nu ma cauta la cimitir caci
    N-am sa fiu acolo.
    Cauta-ma mai bine
    In verdele crud
    Al mugurilor de floare de cires
    Inundati de soarele primavaratic,
    In valurile din lanurile de grau
    mangaite de vant vara,
    In primele frunze galbene
    Atunci cand pe cer
    unghiuri delicate si miscatoare
    Se indreapta spre sud,
    In albul imaculat al zapezii
    De pe frumosii munti Carpati.
    Cauta-ma in fiecare rasarit de soare
    Si de fiecare data cand soarele
    Adoarme in mare...
    Voi fi acolo,
    In fiecare imagine,
    In fiecare culoare,
    In fiecare emotie.

3 noiembrie 2006
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Nu e, christianT, l-am cautat eubine peste tot, nu e deloc, pe nicaieri si de aia eu plang si-l plang si pe el si pe toti cei ce-l au in suflet si in gand [img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img]

cred ca a venit iarna si mi-e frig si cred, Claudiu-Lucian Trandafir, cred ca mi-a inghetat inima.

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit

"Iar c
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

"Lasati clopotul sa pl

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

De-as fi poet ori macar deprins cu stihul, ti-as lasa si eu p-aici ceva, cumetre rossa. Din pacate, nu-s, asa ca o s-aleg versul altuia :

Ram

Guest

Implicit

Citat Postat în original de fifi

Nu e, christianT, l-am cautat eubine peste tot, nu e deloc, pe nicaieri si de aia eu plang si-l plang si pe el si pe toti cei ce-l au in suflet si in gand [img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img]

cred ca a venit iarna si mi-e frig si cred, Claudiu-Lucian Trandafir, cred ca mi-a inghetat inima.
    nu esti singura....[img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img]

Data înscrierii
    27.01.2006
    Posturi
    3.522
    Putere Rep
    29

Implicit

Probabil ca alaturi de Badia, acum ca a venit frigul, te-ai dus sa-i spui bancuri Domnului, asezat la gura sobei. Mi-ai spus odata Rossa, ca atunci cand nu mai ai nimic

Guest

Implicit

....stelele care cad,nu pier

stelele care cad,se duc pe un alt cer...

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.461
    Putere Rep
    31

Implicit

As fi vrut sa vorbesc ieri cu cineva despre moartea acestui prieten virtual: Rossa cel inteligent, Rossa cel cu extraordinar simt al umorului, Rossa cel acid si cinic uneori, Rossa cel jucaus ca un copil alteori. Dar mi-am dat seama ca, povestind cuiva care nu frecventeaza acest forum, nu m-ar ajuta prea mult, nimeni nu ar putea simti ceea ce simtim noi, cei care l-am "cunoscut" pe Rossa aici. Pentru ca , daca realizam sau nu, suntem o comunitate aparte cei de aici, este diferita notiunea de comunitate virtuala fata de comunitate in viata reala. Suntem un soi aparte de prieteni.

Am ramas toata ziua de ieri intr-o stare de soc, plangand, necrezand ca se poate intampla asa ceva, necrezand ca un om poate fi rapit dintre noi intr-un mod atat de fulgerator. Nici acum nu ma pot obisnui cu gandul si probabil ca imi va lua multa vreme sa ma obisnuiesc cu el.

In orice caz, eu mi-l voi aminti pe Rossa mereu ca pe cel care ma facea sa rad mereu, aparitia lui ma bucura, de cate ori ii vedeam nickul pe forum stiam ca e rost de ras, sau macar de un zambet. Mi-ar fi facut atat de mare placere sa il cunosc si in viata reala.

V-ati gandit ca daca nu era postul Angelinei despre ultimele cuvinte ale lui Rossa noi nu am fi stiut niciodata ca el s-a prapadit? Fiind un loc unde nu se face prezenta obligatorie, cate nickuri nu au venit aici, au plecat si nu s-au mai intors niciodata? Niciodata nu m-am gandit ca s-au prapadit, ci ca viata nu le mai da ragaz sa scrie, sau ca si-au gasit ceva mai bun de facut.

Acum, ma intreb daca nu cumva povara gandului ca stiu ca a murit nu ma apasa mai tare, mai greu si mai amar decat m-ar fi apasat gandul ca a plecat din virtual si are ceva mai bun de facut cu timpul lui. Poate caelasitate, dar asa simt acum. Probabil ca in timp ma voi obisnui cu gandul ca Rossa e intr-un loc mai bun si ne priveste cu ingaduinta de sus jumatate incruntat, jumatate vesel.

Cu lacrimi in ochi iti spun adio Rossa, sa ramai acolo sus la fel de vesel, ascutit in replici, jucaus si pus pe farse.

Adio drag prieten.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Guest

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ce faci cand vrei sa plangi de dorul de t
    De Trotolina în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 22.06.2007, 20:40

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente