Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: poza pentru loterie

Data înscrierii
    29.10.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Poate ca m-am grabit un pic. Am facut eu o poza digitala care mi-a fost acceptata - am primit raspunsul de "image valid". Am completat formularul si a fost acceptat. Dar acum incep sa devin paranoica. S-ar putea sa fiu descalificata pentru ca capul este un pic mai mic decat 50% din poza??? M-am tot uitat pe siteul lor la pozele valide. Si ar cam corespunde poze mea. Dar daca cauti nod in papura... Poti sa gasasti desigur. Acum imi pare rau ca n-am mers sa-mi fac o poza tip. Dar asta e. Cred ca nu mai e nimic de facut. Nu am posibilitatea de a-mi schimba poza, asa-i? Si sunt chiar asa de stricti cand analizeaza pozele??? Eu nu am experienta. E primul an cand aplic.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

...pozele sunt verificate electronic iar daca poza a fost acceptata totul trebuie sa fie ok. ...nu cred ca este cazul sa-ti faci griji.

bafta

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Guest

Implicit

salutare ce stii de noile pasapoarte , cele care vor intra din 2007

Data înscrierii
    12.07.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    501
    Putere Rep
    14

Implicit

La ce anume te referi?

Noile pasapoarte, pasapoartele biometrice, contin pe langa informatiile personale, si alte informatii cum ar fi amprenta digitala, scanarea retinei...lucruri care le fac mai greu de falsificat.

UIte aici:

http://www.legi-internet.ro/index.ph..._de_Guvern_pri vind_pas/240/0/

Data înscrierii
    29.10.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Mersi pentru incurajare. Sper sa ai dreptate.

Data înscrierii
    07.09.2006
    Locație
    Germany
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna, Estella si Pisoi.

Mi-am facut ieri poza digitala (320x240 pixels). Intrebarea e, ce dpi (rezolutie) trebuie sa aiba poza? In original (de la fotograf), are 180 dpi.

La pozele digitale nu e specificata rezolutia; doar la cele scanate (150 dpi)! Deci sa las 180 dpi?

Iar exemplele de poze corecte date pe site-ul oficial, desi par digitale, sunt la dimensiunile 300x300 pixels, ceea ce ma cam mira (caci nu par sa fie scanate). Iar masurile date sunt tot pentru poze scanate (marimea capului si distanta de la nivelul ochilor pana la baza pozei).

Acuma mi-as fi dorit sa fi facut o poza mare, ce poate fi apoi scanata si prelucrata exact la dimensiunile 300x300.

Deci, ce parere aveti? Sa trimit poza digitala 320x240 pixels (180 dpi)? Sau s-o fac de 150 dpi?

Sau sa ma prefac ca e scanata si sa o fac de 300x300 pixels (150 dpi)?

Amandoua dimensiunile sunt acceptate de programul de verificare, desi a durat mai mult verificarea pentreu 320x240, decat pentru 300x300...

Mersi.

Mihaela
    --------------------------------------
    Fotografia digitala:

# Fisierul cu fotografia digitala trebuie sa fie

Data înscrierii
    12.07.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    501
    Putere Rep
    14

Implicit

Cunosc cazuri care au trimis pozele de 300/300 si au castigat loteria anul asta. Adica 2007. Dar si cazuri cu foto trimise de 320/240, care au castigat loteria.

Vezi www.paginaloteristilor.com. Cazuri concrete.

Data înscrierii
    07.09.2006
    Locație
    Germany
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Bun, inteleg.

Dar eu intreb: pot trimite poza digitala ca 300x300?
    Si daca nu, pot s-o trimit 320x240 si cu 180 dpi? Sau s-o schimb pe 150 dpi?

Practic, eu nu inteleg cati dpi trebuie sa aiba poza digitala.

Mersi.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

...dupa cate stiu eu pozeledigitale trimise electronicsunt acceptate numai ca 300x300 (apox. 9-10Kb, jpg format) ...la orice alta dimensiune da eroare siiti spune sa incerci alta poza[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Nu, daca nu pare in regula nu o trimite; programul verifica datele "tehnice" ale pozei nu si continutul. Din ce spui tu am impresia ca esti un pic confuza: daca ai scanat poza ( pt ca rezolutia in dpi se refera la printere/scannere si tu pomenesti de ea) atunci dimensiunile pozei scanate trebuie sa fie de 2x2 inches sau ~ 5x5 cm. Daca inmultesti 2 inches cu 150 dpi o sa-ti dea 300 pixeli ( dot de fapt, dar pt ecran ei sunt pixeli). Deci pe ecran o sa ai 300x300 pixeli.

Daca poza ai luat-o cu o camera digitala, formatul ar trebui sa fie QVGA "portrait" - un sfert dintr-un VGA pt ca dimensiunile pe orizontala si verticala sunt 1/2 din cele pt VGA, iar forma sa fie "portrait"(alternativa lui landscape), adica un dreptunghi cu inaltimea mai mare ca baza)-adica240 X 320 pixeli (baza X inaltimea).

Indiferent cum ai luat poza ea trebuie sa fie in formatul jpg si nu mai mare de 61K ( de fapt 62500 octeti, dar 61kB este 62464 octeti/bytes)iar culoarea sa fie pe 24 de biti .

...o explicatie postata de luca la alt topic[img]smileys/smiley2.gif[/img]...sper sa va ajute[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. poza pasaport
    De dela în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 02.12.2008, 21:28
  2. poza pentru loterie..help plsss
    De în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 30.11.2006, 07:09
  3. cum fac cu poza
    De gabix în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.10.2006, 10:34
  4. poza pentru ambasada
    De popm8 în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.05.2006, 02:55
  5. PENTRU CISTIGATORII DE LOTERIE
    De matelotu în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 10.02.2006, 21:28

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •