Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: embolizare fibrom uterin

Data înscrierii
    26.10.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

pentru cei interesati exista o alta metoda de tratament a fibromului uterin pe linga chirurgia clasica sau laparoscopica.se numeste embolizare de artera uterina.metoda este o procedura de radiologie interventionala prin care se cateterizeaza selectiv sursa vasculara care alimenteaza fibromul uterin (si care produce singerarile respective)si apoi aceasta este embolizata sub control radiologic .in afara metoda este folosita deja de peste 20 ani si are multiple avantaje in fata chirurgiei:spitalizare scurta(total 3 zile),lipsa unei cicatrici abdominale de mari dimensiuni, inestetica si predispusa la alte complicatii (eventratii),tratament post embolizare foarte accesibil mai ales din punct de vedere financiar,lipsa dezavantajelor unei anestezii generale(ca in chirurgia clasica sau laparoscopica)-pentru ca anestezia este strict locala, incizie minimala(0.5 cm).in romania din pacate sunt putini medici care sunt pregatiti sa efectueze o astfel de procedura complexa.se fac la bucuresti(bineinteles) dar si la tg.mures.daca vreti sa stiti mai multe despre medicul de la tg. mures trimiteti-mi un mail la adresa iulianegulescu77@yahoo.com.intelegeti ca nu vreau sa ii fac reclama si nici ar fi prea frumos dar daca aveti realmente nevoie de ajutor in acest sens va pot ajuta cu placere cu mai multe informatii in acesta dirrectie.in speranta ca pot astfel sa ajut pe cineva va pup .mai vorbim

Data înscrierii
    27.10.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

buna ziua la toata lumea! sunt noua pe acest forum. dar am dat de acest subiect care ma intereseaza tare mult! acum cativa ani am fost diagnosticata cu uter marit si chist sau fibrom. nu am intreprins nimic intre timp si acum dintr-o data parca a inceput sa creasca. as vrea sa stiu care sunt pasii ce trebuie urmati pentru embolizare si in cat timp se reface organismul si cand ai voie sa revii la vechile obiceiuri .......

Data înscrierii
    28.01.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Cunosti persoane care au ramas insarcinate dupa ce a facut embolizare?

Data înscrierii
    05.02.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

buna hilduta, si eu sunt o personana putin disperata...am numai 26 de ani si un fibrom de 5 cm...as vrea si eu sa fac embolizare...dar vreau sa stiu mai multe detalii...

te rog sa imi raspunzi daca vrei sa mai vb...am citit si eu multe despre acest subiect...si pare singura metoda de a mai avea copii pe viitor...in rest toti doctorii m-au speriat si nu mi-au mai dat nici o sansa[img]smileys/smiley19.gif[/img]

Subiecte similare

1. Fibrom uterin
    De Nina în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 40
    Ultimul post: 11.12.2014, 13:57
  2. Embolizare fibrom uterin
    De Florina33 în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 27.02.2012, 07:10
  3. Despre fibrom uterin
    De hilduta în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 4