Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 789
Rezultate 81 la 85 din 85

Subiect: CUM V-ATI LASAT DE FUMAT?

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.317
    Putere Rep
    41

Implicit

a fost mai simplu dacit mi-am imaginat. ani de zile m-a preocupat problema asta,tutunul produce pagube ireparabile corpului si mediului inconjurator. tot la doi ani zugraveam bucataria,si mirosul greu de tutun nu disparea.
    la inceput am fumat putin,am fost sportiv de performanta si trebuia sa ma autocontrolez. in fine, cu timpul odata cu problemele legate de familie ,lucru,amante,etc ,am inceput sa fumez tot mai mult.
    si asa au trecut anii cu prietenul credincios Marlboro,care ma insotea peste tot. credeam ca fara nicotina viata este numai in culori de alb si negru. o cafea sau o bere fara tigara era de neconceput,ceva asemanator cu placerea ursului polar sa faca baie in apele termale de la baile felix.
    multi ani de zile la culcare adormeam cu gandul la solutia cea mai buna ,cum sa scap de fumat. intr-o seara ,eram intr-un somn semi constient si mi se perindau prin minte imaginile de peste zi. la un moment dat ma regasesc pe malul apei unde ma plimb de obicei pe vreme frumoasa . este o zi minunata si este cald. ma asez pe o banca de pe marginea trotoarului si privesc cum curge apa ascultand cum canta pasarelele. un sunet de tren care se apropie pufaind si un fuierat tot mai persistent imi deranjeaza linistea.
    putin speriat deschid ochii si ciulesc urechea. dupa atitia ani de fumat auzeam cum imi fluera plaminii. recunosc ca am adormit foarte greu in seara aia. a doua zii am pus cafeaua la fiert si am luat pachetul de tigari si l-am aruncat la gunoi.
    cu asta am incheiat-o cu fumatul. nu am mai simtit niciodata nevoia sa fumez.
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 24.10.2019 la 14:43.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.233
    Putere Rep
    32

Implicit

Tim,
    Nu cred ca te poti numi fumator daca fumezi doar 2-3 tigari pe zi.
    Nu esti dependent de nicotina si tine-o tot asa.

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    a fost mai simplu dacit mi-am imaginat. ani de zile m-a preocupat problema asta,tutunul produce pagube ireparabile corpului si mediului inconjurator. tot la doi ani zugraveam bucataria,si mirosul greu de tutun nu disparea.
    la inceput am fumat putin,am fost sportiv de performanta si trebuia sa ma autocontrolez. in fine, cu timpul odata cu problemele legate de familie ,lucru,amante,etc ,am inceput sa fumez tot mai mult.
    si asa au trecut anii cu prietenul credincios Marlboro,care ma insotea peste tot. credeam ca fara nicotina viata este numai in culori de alb si negru. o cafea sau o bere fara tigara era de neconceput,ceva asemanator cu placerea ursului polar sa faca baie in apele termale de la baile felix.
    multi ani de zile la culcare adormeam cu gandul la solutia cea mai buna ,cum sa scap de fumat. intr-o seara ,eram intr-un somn semi constient si mi se perindau prin minte imaginile de peste zi. la un moment dat ma regasesc pe malul apei unde ma plimb de obicei pe vreme frumoasa . este o zi minunata si este cald. ma asez pe o banca de pe marginea trotoarului si privesc cum curge apa ascultand cum canta pasarelele. un sunet de tren care se apropie pufaind si un fuierat tot mai persistent imi deranjeaza linistea.
    putin speriat deschid ochii si ciulesc urechea. dupa atitia ani de fumat auzeam cum imi fluera plaminii. recunosc ca am adormit foarte greu in seara aia. a doua zii am pus cafeaua la fiert si am luat pachetul de tigari si l-am aruncat la gunoi.
    cu asta am incheiat-o cu fumatul. nu am mai simtit niciodata nevoia sa fumez.
    Fidele mi-a placut povestea ta. Te felicit. La ce varsta ai renuntat?
    De cand tot imi doresc sa le las si eu dar nu pot sub nici o forma. Maximul atins a fost o perioada cand fumam vreo 6-7/zi dar cu timpul am ajuns iar la 15-20/zi.
    Am inteles ca plamanii au capacitate de regenerare pana la varsta de 40 de ani, dupa aceea cum ii pastrezi asa ii ai. Nu stiu cat este de adevarat. Dar as vrea sa renunt inainte de schimbarea prefixului adica nu foarte departe in viitor.
    Cred ca cel mai dificil factor este faptul ca in timp tigara devine un prieten apropiat. Cand te asezi pe o banca in parc si iti aprinzi o tigara, parca nu esti singur, esti cu un amic si te simti in largul tau parca ai un scop stand acolo pe banca fumand. In schimb stand pe o banca fara sa aprinzi o tigara, te simti stingher si te intrebi ce faci acolo ca un fraier. Nu stiu daca face sens pt nefumatori. Cam trist in orice caz.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.516
    Putere Rep
    10

Implicit

Daca fumezi pana la 5 tigari pe zi, nu e mare tragedie, mai ales daca le arunci cand ajungi pe la jumatate. Ca regula generala, orice merge facut, daca se face cu moderatie. In plus, cine vrea sa fie cel mai sanatos mort din cimitir?

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.317
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Cred ca cel mai dificil factor este faptul ca in timp tigara devine un prieten apropiat. Cand te asezi pe o banca in parc si iti aprinzi o tigara, parca nu esti singur, esti cu un amic si te simti in largul tau parca ai un scop stand acolo pe banca fumand. In schimb stand pe o banca fara sa aprinzi o tigara, te simti stingher si te intrebi ce faci acolo ca un fraier. Nu stiu daca face sens pt nefumatori. Cam trist in orice caz.
    un nefumator nu o sa te inteleaga niciodata,mai bine sa nu incerci cu explicatii. foarte important sa conversezi cu prietenul imaginar nummai in gand.
    mai glumim si noi dar cum te cunosc pe tine,daca neaparat vrei poti sa renunti la fumat. gandeste-te la copiii tai. este mai bine sa nu te vada toata ziua cu tigara in mana. cand m-am lasat eu s-au lasat toti din familie .pe rand veneau si imi aratau pipele electrice. dupa parerea mea fumatul electric a fost sfarsitul tigarilor si tutunului. multi dupa o perioada de pufait electric si-au dat seama ca totul a fost doar un tic , un reflex, un moft. si au terminat cu otrava numita nicotina.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.233
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    ..daca neaparat vrei poti sa renunti la fumat. gandeste-te la copiii tai. este mai bine sa nu te vada toata ziua cu tigara in mana.
    Plozii nu prea ma vad cu tigara mai ales iarna. Nu fumez niciodata in spatiu inchis doar afara. Dar ai dreptate, stiu.
    Ca sa te lasi instant, cred ca o sperietura (cu sanatatea) creeaza motivatia maxima. Cunosc cateva cazuri, un prieten fumator inrait multi ani 2 pachete pe zi, paf zero dintr-odata.
    Vreau sa diminuez din nou in prima instanta sa ajung iar la 6-7/ zi si apoi dau atacul final.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 789

Subiecte similare

1. Ce impresie ne-au lasat forumistii
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 54
    Ultimul post: 08.03.2014, 15:11
  2. “Politia” restaurantelor–catalogati restaurantele care v-au lasat amintiri de neuitat
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23.01.2009, 19:33

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •