Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 7 din 9 PrimulPrimul ... 56789 UltimulUltimul
Rezultate 61 la 70 din 85

Subiect: CUM V-ATI LASAT DE FUMAT?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de livia Vezi post
    Poate mi-ar trebui o perioada mai lunga fara tigari sa ajung la performanta aia. Nu am trecut de maxim 2 luni si de fiecare data am zis ca daca fumez 1 nu se pune si s-a ales praful.

Acolo e problema, daca fumezi una nu se pune dar te limitezi la una? Dupa ce am simtit iar placerea de a fuma am uitat ca de fapt ma lasasem.
    Citat Postat în original de qualia Vezi post
    Ce inseamna fumatoare adevarata?

M-am lasat de fumat acum aprox 24 de ani, fara nici o problema si de atunci nu am mai fumat nici o tigare. Culmea, imi place fumul de tigare, pot sta fara probleme in prezenta fumatorilor, dar depinde totusi ce fumeaza.
    Citat Postat în original de toni42 Vezi post
    M-am tot lasat, si iar m-am apucat, mai multi ani la rând. Am reusit sa devin nefumator doar în momentul în care a facut "clic" în cap.
    Citind comentariile voastre, m-am hotarat sa testez si sa lamuresc acest mister, al lasatului cu adevarat de fumat. Acestea fiind spuse, acum cateva zile, dupa 6 luni fara fumat, am fumat o tigara, una singura. Dupa aia, am asteptat sa turbez, sa ma urc pe pereti, sa plang, sa-mi dau palme, dar...nimic, sunt bine si n-am mai fumat de atunci. Concluzia este ca nu esti gata sa devii nefumator pana nu te-ai pregatit mental. Degeaba cheltui bani pe gume speciale de mestecat, chestii de lipit pe mana (patches), etc., daca stai tot timpul cu frica de a nu fuma vreodata vreo tigara dupa 3, 5, sau 10 ani ca se duce totul de rapa. Poti spune ca te-ai lasat cu adevarat de fumat cand poti fuma o tigara oricand, fara frica, iar partea subliniata o puteti trece la expresii celebre.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Ce te-a facut sa o aprinzi? Pofta de a fuma sau doar ai facut un test de vointa?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Citind comentariile voastre, m-am hotarat sa testez si sa lamuresc acest mister, al lasatului cu adevarat de fumat.
    Citat Postat în original de livia Vezi post
    Ce te-a facut sa o aprinzi? Pofta de a fuma sau doar ai facut un test de vointa?
    Asa cum spuneam, doar un test. Daca era pofta de a fuma (pofta asta apare poate chiar si zilnic, dar dispare in cateva secunde impunandu-ti acest lucru) si careia nu as fi putur rezista, de ce as fi asteptat 6 luni?

Data înscrierii
    11.01.2016
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

De lasat e foarte greu sa te lasi. Stiu asta pe propria piele. Cred ca am incercat pana acum sa ma las de zeci de ori, dar fara succes. Am reusit, e adevarat sa le mai reduc intr-o anumita perioada, dar apoi am revenit la numarul zilnic de tigari.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

Te lasi brusc si fara pregatiri prealabile. Dupa cateva zile dificile, totul e in regula. Depinde de mesajele trimise creierului, asta e cheia succesului.

Data înscrierii
    08.01.2016
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu am mancat in fiecare zi cate 10 bomboane Kopiko si asa m-am lasat si de cafea si de tigari, inlocuind un obicei cu altul...

Data înscrierii
    15.02.2016
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Mi-am instalat o aplicație pe iPhone ca să simt și eu că am realizat ceva. Îmi zice câte țigări n-am fumat, câte zile au trecut de când m-am lăsat și câți bani n-am cheltuit aiurea Se numeste Smoke Free

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

La mine nimic nu tine. Am fumat si pe timpul sarcinii. Am Incercat sa ma las. Primele 6 luni am rezistat cu 3 tigari pe zi. Dupa am sarit direct la pachet. Cred ca sunt un caz irecuperabil. Acu nu ne mai lasa astia sa fumam pe niciunde. Sunt afectata maxim.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.245
    Putere Rep
    33

Implicit

Oh ai copilas Bili, felicitari!
    Ce varsta? Baiat sau fata?
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    183
    Putere Rep
    14

Implicit

Nu m-am lasat si nu ma las, pina la ora asta 13,30 (Romania) am fumat o tigara la cafea pe la ora 10, pina deseara inca una dar doar daca beau o bere sau alceva, daca nu beau nu fumez, adica nu fumez pe uscat. Ieri au fost doua tigari, alalta ieri una si cam tot asa de 20 de ani.
    Sa beau o cafea si sa nu fumez - prefer sa renunt la cafea.

Pagina 7 din 9 PrimulPrimul ... 56789 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ce impresie ne-au lasat forumistii
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 54
    Ultimul post: 08.03.2014, 15:11
  2. “Politia” restaurantelor–catalogati restaurantele care v-au lasat amintiri de neuitat
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23.01.2009, 19:33

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •