Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 85

Subiect: CUM V-ATI LASAT DE FUMAT?

Guest

Implicit

[QUOTE=toni42]

Ma tem doar pentru avatarul tau care mai devreme sau mai t

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    30

Implicit

Poti sa-mi dai adresa da ta de email ?[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Feel free to say no !

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    85
    Putere Rep
    15

Implicit

Fumatullllllllllllllllllllllllllllll)))))))))))))) ahhhhh my enemy.Cand eram in Romania, parintii mei, unchi, matusi, bunici, toti fumau...apoi "sorela" [img]smileys/smiley2.gif[/img]mea, a inceput si ea la 18......ai mei au acceptat spunand ca mai bine acasa , cu ei, ca daca tot vrea ar fuma pe ascuns....iar eu, locuind cu ei........nu am fumat niciodata.Oameni buni....intzeleg prin ce trecetzi, dar tot nu va intzeleg. Se simte pe respiratzie, buzele/piele vi se usuca, sa nu vorbim de tusit, sa nu vorbim de slabit, de tot ce e rau. Tatal meu si sora mea sunt doctori, iar mama este invatzatoare...fromos exemplu, nu?

Idea este ca de fiecare data cand manacm, nu terminau bine de mancat, si drept in moaca mea imi fumau......respect definitiv [img]smileys/smiley7.gif[/img]

Tata a incercat sa se lase de tzigara, spunea ca e tare greu ca inca mai bea cafea, si cafea fara tzigara e ca si "slanina far ceapa":[img]smileys/smiley2.gif[/img]

[img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img].....a inceput sa rontzaie in fiecare zi guna de mestecat, tic -tac, ar fi reusit daca d-na maica-mea s-ar fi lasat si ea...dar nu d-le trebuie sa il tempteze inca o data....si uite asa s-a luat draga mea mama inca o data dupa draga de Eva si l-a atras ca pe Adam in capcana...fuma de fatza cu el.

Mama nu s-a lasat numai pentru o ora, ca apoi tanti"cutare", a suparat-o tare de tot, si repede a luat o tzigara.

Evident sa te lasi, la fel cu slabitul, nu este ca incepi de azi si gata....mental trebuie sa o faci...si exact ca si cu copiii, trebuie sa rasplatesti acest efort cu ceva ce iti place. Stii ca-tzi place sa innotzi, te lasi de fumat dar incepi sa innoti...orice.

Cu mama nu a mers, tata ar putea dar inspita e la el in casa))))))

Nu acum pe bune...ce ma surprinde este ca mama, era pe punctul de a-si pierde vederea din cauza fumatului(fuma 2 pachete/zi...de fapt inca mai fumeaza)......si tot nu a speriat-o desstul, si cand a aflat vestea sa se calmeze si-a luat o tzigara. Apoi a aflat ca are cancer malign, tot din cauza fumatului, tot nu s-a lasat.......nu stiu ce o va ajuta sa se lase...dar eu nu cred ca mental incearca.

Bunicul meu insa, tatal mamei, a fumat de la varsta de 13 ani(razboiul).......a fumat non-stop...carpatzi fara filtru, 2 pachete/zi, apoi la 73 de ani, s-a trezit, si-a aruncat toate pachetele de tzigari si din ziua aceea nu a mai fumat o tzigara. Nimeni nu stie ce s-a intamplat de ce, se pare ca asta va intra in istoria neamului meu....la sectia "mistere"...acum are 87, si normal s-a ingrasat, dar nu mai fumeaza!!!!!!!! El este eroul meu la subiectul "fumatul".

In rest.....nu stiu cum va lasatzi de fumat oameni buni, este evident ca o boala nu va sperie de ajuns, e un drog, si trebuie tratat si intzeles ca un drog , nu ca o "bomboana" ce ma face sa ma simt mai bine, ce-mi indulceste sufletul...mai degraba il innegreste.

Bafta!!!!!!![img]smileys/smiley19.gif[/img]

Data înscrierii
    15.12.2004
    Posturi
    91
    Putere Rep
    15

Implicit

GAta, acum va spun si rezultatul hotararii noastre cu privire la renuntarea la fumat.Noi am gasit "SOLUTIA"![img]smileys/smiley9.gif[/img]

Defapt eu m-am hotarat sa slabesc si ca sa fac mai multa miscare mi-am facut abonament la o sala de GYM , iar sotul, ca sa ma ambitioneze, mi-a spus acum cateva minute:

"Din momentul cand incepi antrenamentele la sala ma las de fumat...

dar daca renunti, ma reapuc."[img]smileys/smiley36.gif[/img]Probabil nu are incredere in mine dar ii arat eu[img]smileys/smiley2.gif[/img]...

...Acum totul depinde de mine, cat de ambitioasa voi fi cu exercitiile![img]smileys/smiley17.gif[/img]

Problema e ca nu l-am intrebat, cand se va termina cu slabitul cat doresc eu, ce va face el?[img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]SE VA REAPUCA DE FUMAT?[img]smileys/smiley19.gif[/img]

In orice caz e buna si o pauza de 1 an...poate UITA![img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley11.gif[/img]

Data înscrierii
    19.01.2005
    Posturi
    28
    Putere Rep
    0

Implicit

Apropos, nu v-ati ingrasat cand v-ati lasat de fumat?

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Fumatul, fumatul... of... de-ar disparea tigarile astea... De la 14 ani
    fumez. Si ce e culmea? Cica eram sportiv la vremea aia. De
    performantza...[img]smileys/smiley19.gif[/img]

In ultimii ani in Ro am ajuns si la un 1 pachet jumate pe zi. O singura
    data am reusit sa le intrerup pentru 3 luni. De fapt cred ca asta mi-am
    si propus atunci, sa le intrerup. Am rezistat la nu stiu cate ispite,
    pe la cateva bairame fiind. La servici colegii pufaiau ca locomotivele.

Ca sa te lasi, cred eu ca-ti trebuie o motiv. In cazul meu a fost o
    suparare, as putea spune ca m-am suparat ca vacarul pe sat si ca sa ma
    razbun am hotarat sa nu mai fumez. Daca aveam si plete, cu sigurantza
    ca mi le-as fi taiat. In schimb m-am hatarat sa-mi las barba. [img]smileys/smiley1.gif[/img]
    Dar n-a durat prea mult. Ce m-a determinat sa reiau fumatul? O prostie,
    in aburii alcoolului mi s-a parut mie ca o tigara nu va insemna nimic.
    Mi-aduc aminte ca era vorba de un Marlboro super long. Parca n-as mai
    fi vazut, oricum la vremea aia erau destul de rare, americane de la
    mama lor (acum fie vorba intre noi, nu stiu de ce dar prefer marcile
    americane produse in Ro decat cele originale). Si cu asta le-am reluat.
    Asta vara am mai avut o tentativa, am rezistat 2 saptamani. E drept ca
    speriat de anumite simptome. Plus ca pe-al meu tata l-a rapus cancerul.
    Am reusit totusi sa le reduc semnificativ, 1-2 tigari pe zi, am si zile
    la rand cand nu fumez deloc. Dar nu cred ca e suficient, trebuie luptat
    pana la a le elimina definitiv. Totul e sa ai vointa, nu cred in
    metodele alternative gen plasturi Nicoderm, guma de mestecat Nicoderm,
    masaje, acupunctura sau mai stiu eu ce alte metode de a cheltui banii.

Isabella intreaba daca nu ne ingrasam cand ne lasam de fumat. Afla ca
    eu unul am tendinte, spre disperarea mea am pus cateva kg bune. [img]smileys/smiley5.gif[/img]

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Si eu am pus kilograme frumoase cand am renuntat la fumat, dar asta exact din prostia mea [img]smileys/smiley9.gif[/img], stiam, eram perfect constienta ca nu trebuie sa exagerez cu mancarea dar la crizele de nervi si la modul in care transpiram atunci crede-ti ca m-a mai interesat aspectul asta??? Nope, si uite asa a ajuns Ileana Consanzeana la cura de slabire[img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

Guest

Implicit

Citat Postat în original de toni42

Poti sa-mi dai adresa da ta de email ?[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Feel free to say no !

feel free to use PM[img]smileys/smiley23.gif[/img]

Data înscrierii
    21.11.2004
    Posturi
    250
    Putere Rep
    16

Implicit

Am fumat 10 anisi intr-o zi le-am spus prietenilor ca a venit timpul sa ma las. Am inceput prin a rupe o tigara in jumatate si a mari intervalul dintre jumatatile fumate. Apoi am fumat jumatate iar in locul celeilalte jumatati am facut 10 flotari. Dupa aceea din prima jumatate am fumat doar jumatate si am facut 10 flotari, si pina la urma in interval de o luna am ramas cu flotarile. Simplu si eficient fara motiv doar cu vointa si adio nicotina si alte gudroane.

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    30

Implicit

Ca sa mai scutur praful de pe topicul asta, raspund înca odata la întrebarea lansata:

Brusc!
    tonita=toni42

Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ce impresie ne-au lasat forumistii
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 54
    Ultimul post: 08.03.2014, 15:11
  2. “Politia” restaurantelor–catalogati restaurantele care v-au lasat amintiri de neuitat
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23.01.2009, 19:33

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •