Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: adeverintele de munka din RO

Data înscrierii
    26.01.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

<DIV>ca multi altii o sa-mi fac si eu bagajele in curand, asta inseamna ca am inceput demersurile de a contacta un 'reprezentative' pentru emigrare.</DIV>
    <DIV></DIV>
    <DIV>ma incadrez prin toate conditiile, no problem, sunt ceea ce se cheama "easy client" pentru avocatul meu de emigrare [img]smileys/smiley2.gif[/img]</DIV>
    <DIV></DIV>
    <DIV>intrebarea pe care o am la voi tine de actele care trebuiesc facute si as dori o 'verificare' a informatiei din partea voastra, daca stiti detaliile: </DIV>
    <DIV></DIV>
    <DIV>mi s-a spus ca pentru depunerea dosarului in vederea echivalarii studiilor si experientei pe job trebuie sa aduc si adeverinte de la joburile anterioare din RO,adeverinte care sa nu fie datateanterior ultimelor3 luni. </DIV>
    <DIV></DIV>
    <DIV>pe domeniul meu am avut pana acum 3 joburi. Inteleg ca de la jobul curent sa nu aduc adeverinta mai veche de 3 luni, dar de la celelalte doua ?! </DIV>
    <DIV></DIV>
    <DIV>stiti ceva despre aceste adeverinte de munca si care sunt conditiile pentru ele in fata ofiterilor de emigrare de la consulat ?</DIV>
    <DIV></DIV>
    <DIV>thanks</DIV>
    <DIV>oxxy</DIV>

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

Hello Oxxy,

Succes in procesul de imigrare.

Intr-adevar la echivalarea meseriei (skill assesment) se cer o sumedenie de documente...fiecare agentie de evaluare (apropo, exista vreo 35 de agentii care evalueaza cele peste vreo 450 de meserii recunoscute in Australia) iti cere documente specifice.

1. In primul rand cam in toate cazurile trebuie sa demonstrezi ca ai educatie in meseria pe care o nominezi pentru emigrare. Ea trebuie sa fie undeva la nivelul educatiei din Australia pentru acelasi tip de meserie.

2. In al doilea rand fiecare agentie de evaluare iti cere sa ai experienta in meseria nominalizata. Departammentul de Imigrare iti cere in principiu minim 12 luni din ultimile 18 (sunt si exceptii) insa agentiile de evaluare iti cer in jur de cel putin 3 ani experienta. In acest caz, evident cu cat aduci mai multe adeverinte de la locul de munca care sademonstreze o experienta cat mai vasta, cu atat mai bine.

3. Daca-mi spui care este meseria pe care ai nominalizat-o pentru emigrare, pot sa-ti dau informatii mai exacte.

Practic cred ca nu ar trebui sa fie o problema a obtine adeverinte recente de la locuri de munca anterioare...oricum cartea de munca demonstreaza faptul ca ai fost angajat(a) in meseria respectiva...insa in Australia neexistand conceptul de carte de munca, recomandarile sunt mult mai valoroase.

In nce priveste conditiile pentru adevrinte, dupa cum urmeaza:

1. Sa fie facute pe foaie cu antetul firmei.

2. Sa fie cat mai detaliate, mai ales in ce priveste domeniile de experienta avuta, proiecte speciale in care ai fost implicat(a), cat mai multe detalii cu privire la experienta, responsabilitati, si felul in care au apreciat "patronii" lucrarea ta.

3. Evident sa fie semnate si stampilate.

Atentie: In foarte multe cazuri se fac "enquiry" direct la firmele respective de catre Consulat pentru verificarea informatiilor oferite.

In final faci referinta la ofiterii de emigrare de la Consulat...cererile de viza pentru rezidenta permanenta se proceseaza direct de catre biroul din Adelaide, South Australia si nu de catre Ambasada din Belgrad sau Consulatul din Bucuresti.

Mult succes in procesul de obtinere a vizei.

Ekklesia

PS: pentru mai multe informatii vezi: www.dimia.gov.au sau www.migration4you.com

asta dela caz la caz...

Data înscrierii
    26.01.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

multam' pentru detalii, le stiam in mare parte, intrebarea era mult mai simpla: daca adeverintele de munca de la joburile anterioare (nu cea curenta) este necesar sa nu fie mai vechi de trei luni. Mie asa mi s-a spus de catre avocat si vreau sa verific daca legislatia aussie cere in mod expres asa ceva. E adevarat ca pot sa sap si singur insa vroiamo parere'third-party' [img]smileys/smiley1.gif[/img]

meseria pe care ma incadrez e : 2231-17 Applications and Analyst Programmer.<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">in rest multumiri pentru urari si felicitari pentru ce faceti voi p-aici.

kip in tach

oxxy

Data înscrierii
    21.12.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    192
    Putere Rep
    15

Implicit

"keep in touch" ooxy[img]smileys/smiley17.gif[/img]

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

Ma bucur ca ti-au fost de folos.

Insa desi nu am gasit (inca) ceva specific referitor la adeverintele de la locurile anterioare de munca, mi se pare normal ca acestea sa fie actuale...eliberate in ultimile luni.

In ce priveste conditiile pe care ACS (Australian Computer Society) care iti va face evaluarea meseriei, iata ce spun ei despre aceste adevrinte.
    <A name=er></A>Employer references
    Applicants should attach employer references to their application. These should be on company letterhead and include the job title, a brief job description and precise dates of employment. They should also clearly state whether employment was full or part-time along with demonstrated levels of competence with any computer languages, the various types of hardware and software used and the extent of involvement with any major projects. Letters of appointment or contracts are not accepted.
    References covering a minimum of four (4) or six (6) years full-time equivalent are recommended. (see Current Guidelines)

Part-time experience will be included on a pro-rata basis if the applicant can demonstrate that they have been employed for a minimum of 20 hours/week.

Full-time experience is defined as 38 hours or more per week.

Applicants applying under Skills Assessment may also be requested by the Assessor to provide the
    Project Report (8KB -doc).

Well, mult success si sa auzim de bine.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •