Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Australia-Info general

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

Australia este un "hot spot" in ce priveste emigrarea. Cu o populatie de aproximativ 20 milioane de oameni la o suprafata enorma...si mai mult cu o populatie relativ "imbatranita", are si se pare ca va avea nevoie in viitor de migranti.

Australia este o tara prospera cu o economie eficienta, cu oportunitati de afaceri foarte bune si mai ales cu un nivel de trai ridicat. Astfel, in anii trecuti, Melbourne a fost votat alatururi de Vancuver (Canada) ca fiind the "most livable city in the world", iar celelalte orase principale se pare ca s-au regasit in primele 10 locuri.

Clima Australiei este superba de asemeneea. Pentru cei ce doresc veri interminabile si carora le place oceanul, Brisbane si Perth sunt locuri perfecte. Pentru cei ce-si doresc "anotimpuri" mai apropiate de Romania, Melbourne este un loc ideal...evident fara zapada in timpul iernii dar la doar 1 ora distanta de muntii inzapeziti. Se pare insa ca Sydney are clima cea mai echilibrata si stabila...si evident este unul din cele mai frumoase orase din lume...

Asadar, Australia este frumoasa (tocmai am avut niste prieteni din USA care s-au intors ieri "acasa" dupa 3 saptamani in Australia...foarte impresionati si cu dorinta de a reveni), este "afordable" (accesibila in ce priveste posibilitatile de cumparare proprietati) si evident cu oportunitati extradorinare (rata scazuta a somajului, economie eficienta, etc)

Desi comunitatea romana este relativ mica comparativ cu alte comunitati in Diaspora, aproximativ 13.000 romani nascuti in Romania la care daca-i mai adaugam pe cei nascuti in Australia probabil ca ajungem la vreo 25.000-30.000, totusi are o comunitate relativ unita. In ce priveste Melbourne orasul "meu" exista o stransa legatura in cadrul comunitatii. Spre exemplu, exista vreo 4 asociatii romanesti, vreo 3 programe de radio in limba romana, un program TV, obiserica ortodoxa, vreo 6-7 biserici evanghelice (penticostale, baptiste, adventiste) care in nenumarate ocazii s-au adunat impreuna atat la picnicsau BBQsau la evenimente speciale cum ar fi sarbatorirea Zilei Nationale a Romaniei,etc.

So, come to Australia!

In ultima vreme, cea mai

Data înscrierii
    02.10.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut,

Esti cumva de nationalitate maghiara?

Data înscrierii
    09.03.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

buna!
    ma numesc alina, am aplicat deja pentru emigrare in Australia, dar doresc mai multe informatii
    as dori o adresa de e-mail unde sa pot discuta mai multe pe acest subiect
    multumesc si multa bafta

Data înscrierii
    12.03.2006
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

despre emigrare in Au - Adelaide, daca poate cineva sa-mi dea detalii la floriabuzman2006@yahoo.com.

Multumesc!

Data înscrierii
    03.04.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Ekklesia

As avea si eu nevoie de un sfat, daca se poate!

Am 20 ani, sunt studenta anul I la Relatii Publice (Universitate privata) si lucrez ca operator calculator intr-un club de internet (asta e singurul job care-mi permite sa merg sila scoala). Sora mea e placata de aproape un an in Perth, iar in octombrie anul trecut s-a casatorit cu un cetatean australian. Din cate stiu va primi si eain 2 ani catetenia, momentan fiind rezident permanent. Intentia mea ar fi sa emigrez impreuna cu prietenul meu, de 25 ani, student in an terminal la Stiinte Economice (Universitate de stat), cu 3 ani vechime la locul de munca, in domeniul IT. Credeti ca e posibil sa ajungem acolo.. daca nu impreuna, macar separat? Si prin ce metode?

Va multumesc frumos sisper sa-mi raspundeti!

Guest

Implicit

Buna Ekklesia, sunt radu si am o intrebare la care sper sa primesc un raspuns: daca, ipotetic vorbind, ajung ilegal in sydney am vreo sansa sa ma angajez undeva si sa ma integrez sau cum suntdescoperit sunt expulzat? Astept raspuns de la tine mai ales ca am observat ca ai cunostinte de legislatie. astept raspuns pe adresa matracuca2006@yahoo.com sau pe forum.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Din pacate, Ekklesia nu mai frecventeaza acest forum, ceea ce se vede si prin faptul ca mesajele postate pe acest sub-forum sunt din ce in ce mai putine. Sa speram ca cineva iti va raspunde totusi la intrebari.

Subiecte similare

1. Viza H1B-general
    De divo în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 29.11.2012, 19:21
  2. Obtinere viza calatorie si afaceri pentru Australia / Travel visa for Australia
    De sorin în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 14.04.2009, 18:28
  3. general contractor
    De sauzimdebine în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.11.2007, 13:08
  4. Info Australia, please
    De în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 06.10.2005, 05:57
  5. Despre americani, in general
    De florin_bejerea în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 52
    Ultimul post: 01.02.2005, 04:28

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •