Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: cetatenie americana

Guest

Implicit

Daca ai lucrat 2 ani la rind si nu 3 ani la rind ce trebuie sa
    faci ptr. ca daca mergi sa-ti depui actele ptr. cetatenie iti trebuie
    taxele pe ultimii 3 ani?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.651
    Putere Rep
    10

Implicit

Cetatenia americana se poate obtine in diverse moduri. Care e cazul tau? In alta ordine de idei, chiar daca nu lucrezi un an, tot trebuie sa-ti faci taxele, mai ales ca sub un anumit barem de bani castigati, primesti bani de la guvern.

Guest

Implicit

si daca ai omis un an sa ti le faci si nu ai 3 ani consecutiv lucrati
    crezi ca as avea probleme la cetatenie?deci ca sa fiu mai explicita
    anul trecut nu mi-am facut taxele ci doar acum 2 ani si o sa mi le fac
    si anul acesta si la anul bininteles dar nu am si ma repet 3 ani la
    rind lucrati,ce crezi ca s-ar intimpla?

Guest

Implicit

Cine ti-a cerut taxele pe ultimii 3 ani? Ai citit asta undeva? Spune-ne si noua unde, ca suna interesant!

Ai datorii la IRS? In anul cand nu ai trimis, trebuia sa o faci?Daca e asa potisa platesti mai tarziu cu penalizarile de rigoare. Numai in cazurile astea trebuie sa te duci cu ceva dovezi (la interviu) ca sa arati ca nu ai facut-o intentionat(corespondenta cu IRS-ul in principal).

Si cu cei trei ani consecutivi lucrati de unde ai mai scos-o? Doar nu e ilegal sa fii "housewife"[img]smileys/smiley36.gif[/img].

Guest

Implicit

Poate ca m-am exprimat gresit cu omis dar efectiv nu am lucrat si
    bineinteles ca nu mi-am facut nici o taxa anul respectiv dar ,crede-ma
    ca la cetatenie iti cere taxele pe ultimii 3 ani si eu nu am ce arata
    in anul care nu am lucrat.

Data înscrierii
    06.07.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    268
    Putere Rep
    11

Implicit

Nu stiu in ce situatie esti, dar eu presupun ca esti casatorita cu un cetatean american. ok?

El si-a facut taxele anul trecut cind tu nu ai lucrat? Daca da....le-a completat cu statut de casatorit? Daca da, atunci totul e ok. Poti folosi taxele acelea.

Scuze daca am presupus gresit.
    Cat timp traiesti, simte-te vie!

Data înscrierii
    06.07.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    268
    Putere Rep
    11

Implicit

Citat Postat în original de Luca
    Doar nu e ilegal sa fii "housewife"[img]smileys/smiley36.gif[/img].

Normal ca nu este ilegal, dar asta implica ca ai un sotz care munceste [img]smileys/smiley36.gif[/img]

In acest caz taxele trebuie completate ca "married", iar numele sotziei si SSN-ul ei vor aparea pe tax return....asa ca figureaza si ea ca a completat taxe dar ca are venit zero

Guest

Implicit

Celibec, se pare ca tu nu ai auzit de rentieri[img]smileys/smiley36.gif[/img]. In 2000 40% din veniturile americanilorproveneau din altceva decat "munca". Acum lasand gluma la o parte,de ce te-ai oprit cu rationamentul la jumatatea drumului?Daca-l continuai,nu mai faceai presupuneri[img]smileys/smiley2.gif[/img](si tocmai ziceam ca las gluma la o parte!)

Puma, da-mi voie sa nu te cred [img]smileys/smiley1.gif[/img]. Intreaba-i si tu pecei ceau trecut prin procesul normal de naturalizare daca li s-a cerut asa ceva. Exista o intrebare in N-400 despre tax return (vezi mai jos), dar in mod normal nu-ti cere nimeni

Data înscrierii
    06.07.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    268
    Putere Rep
    11

Implicit

Citat Postat în original de Luca
    Celibec, se pare ca tu nu ai auzit de rentieri[img]smileys/smiley36.gif[/img]. In 2000 40% din veniturile americanilorproveneau din altceva decat "munca". Acum lasand gluma la o parte,de ce te-ai oprit cu rationamentul la jumatatea drumului?Daca-l continuai,nu mai faceai presupuneri[img]smileys/smiley2.gif[/img](si tocmai ziceam ca las gluma la o parte!)

Acum e prima data cind aud de "rentieri" [img]smileys/smiley5.gif[/img]....dar oare venitul acesta nu trebuie declarat? Parca este acolo pe tax return o rubrica cu "other income" [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Eu am venit in tara asta cu gindul sa ramin, asa ca nu am facut nimic ilegal (pina cum) [img]smileys/smiley36.gif[/img]care sa ma opresca de la luarea cetateniei .....asa ca nu cunosc drumurile ocolitoare [img]smileys/smiley36.gif[/img]Sorry, am dat si eu un sfat din cite m-am priceput [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Subiecte similare

1. Obtinere cetatenie americana
    De sorin în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 158
    Ultimul post: 08.11.2012, 11:24
  2. aplicare cetatenie americana
    De ralux în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 14.06.2012, 07:56
  3. dubla cetatenie romano-americana
    De ioana04 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2013, DV-2014, DV-2015 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 29.10.2008, 14:55
  4. cetatenie americana
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 16.03.2006, 15:00
  5. Cetatenie americana
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 06.09.2005, 16:37

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi