Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 59

Subiect: Probleme de logica

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    26

Implicit

10 saci a cite10 lingouri de aur fiecare. Fiecare lingou cintareste 10 kg. Intr-unul din saci sint lingouri false care cintaresc doar cite 9 kg fiecare. Cum aflati sacul cu lingouri false, dintr-o singura cintarire?[img]smileys/smiley2.gif[/img]
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Guest

Implicit

[img]smileys/smiley36.gif[/img] buna poanta.. n-am sa dau raspunsul fiindca vreau sa vad si eu ca si tine daca isi mai aminteste cineva de asemena probleme..

..totusi, pentru a nu ramane dator.. [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Mai jos, inlocuieste literele cu cifre in asa fel incat sa ajungi la o adunare corecta. Fiecare litera corespunde de fiecare data aceleeasi cifre, iar literele diferite corespund cifrelor diferite.

TREI + DOI = CINCI
    OPT + DOI = ZECE
    MARE + TARE = URIAS
    SEND + MORE = MONEY

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    26

Implicit

Imposibil sa fie valabila regula pentruTOATE adunarile de mai sus. Acolo ai 15litere diferite si de la 0-9 sint doar 10 cifre. Reformuleaza, te rog!

"Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Guest

Implicit

este o problema de logica enigmistica [img]smileys/smiley2.gif[/img] si crede-ma ca nu am intentionat sa te induc in eroare fiindca aici nu suntem la 'stii si castigi'.. pur si simplu, ne amuzam [img]smileys/smiley4.gif[/img]

uite raspunsul si de data asta sa fii mai atenta pentru a intelege.. logica:

9840 + 370 = 10210
    754 + 276 = 1030
    7423 + 5423 = 12846
    9567 + 1085 = 10652

Uite inca una mai usoara, ca un model pentru cum trebuie gandita problema de mai sus:

Avem o carte de vizita neobisnuita pe care sunt trecute numele si prenumele unei persoane, dar si localitatea unde locuieste. Desigur, tot sub forma enigmistica.

Carte de vizita (9,5,6)
    S+
    G x G -----
    TR
    R+TA

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    26

Implicit

As fi apreciat sa reformulezi, si anume sa precizezi ca regula era valabila pentrufiecare adunare separat, nu pentru toate impreuna. Nu e nici un "challenge" pentru mine sa mi se dea solutia.

Cine nu e atent aici oare?[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Toodles

PS Cit despre amuzament, am mai mult decit as fi crezut.LOL.

Guest

Implicit

Bineinteles ca pentru tine nimic nu poate reprezenta provocare.. uitasem ca TU bati la sah computerul. Totusi, ceri reguli.. FOARTE INTERESANT.

Mai interesant ar fi fost sa dai macar O SOLUTIE.. sa-mi demonstrezi ca daca tot initiezi topice cu probleme logice, mai si gandesti! Dar nu, tu esti atat de ISTEATA incat te refugiezi in ironie.. si ceri 'reguli'..[img]smileys/smiley32.gif[/img] asta in conditiile in care eu ti-am vorbit cat se poate de respectuos.

Pai uite.. special pentru tine, pun o gluma logica de nivel de gradinita.. sper sa te poti distra la fel de copios pe cat m-am distrat eu citindu-ti raspunsurile.

- Cate oi ai badita in turma?
    - Ia ghiceste ! Daca le numar cate doua sau cate trei, sau cate patru, sau cate cinci, sau cate sase, totdeauna imi mai ramane cate o oaie razleata. Daca le numar cate sapte insa, nu mai ramane nici una.

Asa dar, cate oi sunt in turma ?

Acum iti urez SUCCES MAXIM si sper sa te poti distra singura de acum inainte fiindca personal, consider ca a vizita acest topic inseamna PIERDERE DE TIMP.

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    26

Implicit

"PS Cit despre amuzament, am mai mult decit as fi crezut.LOL."

Nu m-am referit la tine, cind am scris PS de mai sus. Imi pare sincer rau ca ma jignesti fara sa ma cunosti.

Toate cele bune!

Guest

Implicit

Cred ca ceea ce am scris este exagerat si sub impulsul momentului..[img]smileys/smiley9.gif[/img]

Imi cer scuze si-ti doresc mult bine.

Data înscrierii
    12.10.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

10 saci a cite10 lingouri de aur fiecare. Fiecare lingou cintareste 10
    kg. Intr-unul din saci sint lingouri false care cintaresc doar cite 9
    kg fiecare. Cum aflati sacul cu lingouri false, dintr-o singura
    cintarire?[img]smileys/smiley2.gif[/img]

nu cred ca se poate dintr-o singura cantarire...

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    26

Implicit

cosminbel, te asigur ca se poate si pentru ca nimeni n-a dat solutia de atita timp, uite cum.

Se numeroteaza sacii de la 1-10. Din primul sac se ia un lingou, din al doilea doua, din al treilea trei..si tot asa pina la 10. Toate aceste lingouri se pun pe cintar. De aici incolo e simplu

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. perceptie, logica si rationament
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 129
    Ultimul post: 14.05.2009, 00:52
  2. Problema Logica (Albert Einstein)
    De Rebela în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 30.09.2006, 00:21
  3. probleme?
    De gyna în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 29.05.2006, 09:58
  4. probleme ???
    De bogym05 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.05.2005, 22:51
  5. probleme ???
    De bogym05 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.05.2005, 20:40

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •