Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 6 PrimulPrimul ... 3456 UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 59

Subiect: Probleme de logica

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post
    Cu putina perspicacitate poate fi reconstituit in intregime clasamentul . Stim ca echipa A se afla inaintea celor notate cu F si H . Dar care este ordinea in care trebuie sa le plasam ? Acest lucru il deducem din faptul ca -asa cum s-a precizat-echipa F nu reusise sa se claseze inaintea lui H . Asadar , ordinea este A , H , F . In continuare avem afirmatia potrivit careia B , prin faptul ca era imediat inaintea lui C , era astfel siinaintea lui A .Asezand aceste doua echipe pe primele locuri , ajungem la situatia B , C , A , H , F . Stiind de asemenea ca D s-a plasat imediat dupa C , cunoastem ierarhia in clasament a 6 echipe : B, C , D , A , H , F . Ne mai raman echipele E si G , despre care nu stim altceva decat ca echipa E era in urma lui G . Dar unde sa plasam aceste 2 echipe in clasamentul general ? Trebuie sa va amintiti , insa , ca eu cunosteam primele si ultimele echipe , dar nu stiam unde sa plasez fiecare din cele doua perechi . Acum ,vazand ca B si C sunt primele doua clasate ( din enuntul ca D era pe locul 3 in clasament ) stiu ca G si E sunt ultimele doua .Deci dupa o lupta lunga am aflat clasamentul unic ( nu pot fi doua ) in concursul de oina

B , C , D , A , H , F , G , E

TI-AM MAI SPUS S-AUZIM DE BINE CA APRECIEZ LOGICA TA DAR ESTI OBSEDATA DE COPY& PASTE .

spune-mi care din cele 10 variante ale mele nu respectă condiţiile impuse problemă.

ei bine, copy&paste ăla pe care tot zici că nu l-ai făcut a uitat să ne spună care sunt cele două perechi de echipe plasate pe primele/ultimele locuri. fără această informaţie, sunt 10 clasamente posibile.

Acum ,vazand ca B si C sunt primele doua clasate ( din enuntul ca D era pe locul 3 in clasament ) stiu ca G si E sunt ultimele doua .
    ori eu am chiorât de tot, ori m-am prostit de cap şi nu mai înţeleg româneşte, dar nu văd nicăieri o informaţie care să ne spună că G şi/sau E ar fi clasate pe unul din locurile 1, 2, 7 sau 8. poate cineva să o găsească?
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 18.09.2009 la 05:41.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit aramis

Aramis cel adevarat nu a ajuns intamplator CARDINAL .
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

Aramis cel adevarat nu a ajuns intamplator CARDINAL .
    aramis acela era doar un personaj de roman.

aştept încă să ne arăţi unde este indicat că G şi E fac parte din echipele clasate pe locurile 1, 2, 7 sau 8.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    aştept încă să ne arăţi unde este indicat că G şi E fac parte din echipele clasate pe locurile 1, 2, 7 sau 8.
    N-are ce sa-ti arate pentru ca nu e specificat nicaieri asa ceva. Poate doar daca isi editeaza postarea originala poate insera informatiile respective, altfel ele nu exista. Este clar ca lumina zilei ca lipsesc informatii pentru stabilirea unui singur clasament, si cu asta basta.

Am si eu o problema, nu neaparat de logica ci mai mult de perspectiva.
    Sunt 2 camere: intr-una exista 3 becuri iar in cealalta 3 intrerupatoare care aprind becurile, fiecare pentru cate un bec. Nici becurile si nici intrerupatoarele nu sunt marcate, deci nu se poate stabili pe aceasta cale care intrerupator aprinde un anumit bec. Cum se poate stabili, facand doar un singur drum de la intrerupatoare la becuri, fiecare intrerupator ce bec aprinde?
    Ultima modificare făcută de fl%rin; 18.09.2009 la 07:54.

Data înscrierii
    31.05.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    2.102
    Putere Rep
    24

Implicit

Presupunere: intre cele doua camere nu exista spatiu deschis (usa se tine inchisa) si nu pot merge sa vad becurile decat o singura data. Daca acestea sunt datele ... greu de stiut, poate de chicit.
    Altfel, las un intrerupator inchis si doua deschise. Merg la becuri si vad care este cel inchis - corelez 1 intrerupator cu 1 bec. Merg din nou la intrerupatoare si inchid unul din cele doua deschise. Corelarea nu se poate face decat mergand inca o data la becuri.

Citat Postat în original de florin10 Vezi post
    N-are ce sa-ti arate pentru ca nu e specificat nicaieri asa ceva. Poate doar daca isi editeaza postarea originala poate insera informatiile respective, altfel ele nu exista. Este clar ca lumina zilei ca lipsesc informatii pentru stabilirea unui singur clasament, si cu asta basta.

Sunt 2 camere: intr-una exista 3 becuri iar in cealalta 3 intrerupatoare care aprind becurile, fiecare pentru cate un bec. Nici becurile si nici intrerupatoarele nu sunt marcate, deci nu se poate stabili pe aceasta cale care intrerupator aprinde un anumit bec. Cum se poate stabili, facand doar un singur drum de la intrerupatoare la becuri, fiecare intrerupator ce bec aprinde?
    opinia mea este doar referitoare la ceea ce ai spus - nu aduce in discutie daca esti sau nu cracanat - nici nu-ti judeca spusele in functie de culoarea ochilor sau a parului.
    in rest sauzimdebine

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit lupta lunga

Cititi inca o data textul problemei si rezolvarea oferita de mine si mai vorbim
    week-end placut
    p.s. Dar cu mare atentie
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

Cititi inca o data textul problemei si rezolvarea oferita de mine si mai vorbim
    week-end placut
    p.s. Dar cu mare atentie
    ei bine, noi ne dăm bătuţi. aşa că explică-ne încă odată rezolvarea. că nicăieri nu spune că b, c, g şi e sunt una din cele clasate pe 1, 2, 7 sau 8.
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 18.09.2009 la 13:23.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de sauzimdebine Vezi post
    Presupunere: intre cele doua camere nu exista spatiu deschis (usa se tine inchisa) si nu pot merge sa vad becurile decat o singura data. Daca acestea sunt datele ... greu de stiut, poate de chicit.
    Altfel, las un intrerupator inchis si doua deschise. Merg la becuri si vad care este cel inchis - corelez 1 intrerupator cu 1 bec. Merg din nou la intrerupatoare si inchid unul din cele doua deschise. Corelarea nu se poate face decat mergand inca o data la becuri.
    Se poate face din prima, te asigur. Asa cum am spus, e o problema de perspectiva mai mult. Incearca sa privesti lucrurile si din alt unghi.
    P.S. Presupunerile tale initiale sunt corecte.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Merge continuat pe ideea cu scos becurile corelata cu ce-a zis sauzimdebine?
    Ultima modificare făcută de Raven; 18.09.2009 la 11:25.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit

Aprinzi un bec si astepti un minut-doua. Il stingi. Aprinzi al doilea bec si te duci sa te uiti care e becul respectiv.
    Prin urmare: becul incalzit apartine primului intrerupator, becul ce l-ai vazut aprins, apartine celui de-al doilea intrerupator iar becul ce are temperatura camerei, e corelat cu cel de-al treilea intrerupator.
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Pagina 5 din 6 PrimulPrimul ... 3456 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. perceptie, logica si rationament
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 129
    Ultimul post: 13.05.2009, 23:52
  2. Problema Logica (Albert Einstein)
    De Rebela în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 29.09.2006, 23:21
  3. probleme?
    De gyna în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 29.05.2006, 08:58
  4. probleme ???
    De bogym05 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.05.2005, 21:51
  5. probleme ???
    De bogym05 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.05.2005, 19:40

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •