Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 6 PrimulPrimul ... 23456 UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 59

Subiect: Probleme de logica

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post
    ...
    Nu mai tin minte care echipaa castigat concursul si nici care a fost ultima . Imi amintesc bine insa , numele celor care s-au clasat pe locurile 1,2,7,si 8; le stiu intr-adevar pe toate 4 la un loc dar din pacate am uitat care din ele s-au clasat pe locurile respective . Cu toate acestea vreau sa reconstituim impreuna clasamentul acestui concurs . Ca sa fie mai usor vom marca echipele cu initialele A,B,C,D,E,F,G si H .
    Mai stiu in plus ca echipa A se gasea in clasament inaintea lui F si H , ca B prin faptul ca era imediat inaintea lui C era astfel si inaintea lui A , ca D era pe locul 3 in clasament si se plasase astfel imediat dupa C; de asemenea ca E era in urma lui G si in sfarsit ca F nu reusise sa se claseze inaintea echipei H . E i bine cunoscand toate aceste detalii , va rog sa ma ajutati sa reconstitui tot clasamentul concursului de oina .

cu datele furnizate se pot configura 10 clasamente:

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8
    b - c - d - a - g - e - h - f
    b - c - d - a - g - h - e - f
    b - c - d - a - g - h - f - e
    b - c - d - a - h - f - g - e
    b - c - d - a - h - g - f - e
    b - c - d - a - h - g - e - f
    b - c - d - g - a - e - h - f
    b - c - d - g - a - h - e - f
    b - c - d - g - a - h - f - e
    b - c - d - g - e - a - h - f
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit lupta lunga

Nu pot avea alta logica si apreciez ca ai raspuns CORECT .
    MULTUMESC

CU STIMA

don_mario
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit lupta lunga

Aramis nu poate fi decat un singur clasament .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

normal că ar trebui să fie doar un singur răspuns. dar dacă nu mai alte indicii în afară de astea

Mai stiu in plus ca echipa A se gasea in clasament inaintea lui F si H , ca B prin faptul ca era imediat inaintea lui C era astfel si inaintea lui A , ca D era pe locul 3 in clasament si se plasase astfel imediat dupa C; de asemenea ca E era in urma lui G si in sfarsit ca F nu reusise sa se claseze inaintea echipei H . E i bine cunoscand toate aceste detalii , va rog sa ma ajutati sa reconstitui tot clasamentul concursului de oina .
    oricare din răspunsuri este valabil.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit aramis

Aramis urmareste logica lui s-auzim de bine .
    multumesc

Data înscrierii
    31.05.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    2.102
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    ... dacă nu mai alte indicii în afară de astea ... oricare din răspunsuri este valabil.
    Poate a fost o greseala de "copy and paste", altfel nu inteleg ce vrea sa spuna cu un singur clasament.

don_mario fii bun si explica cum vine cu logica asta. Din cate vad eu si aramis13 si eu urmam logica datelor furnizate, el mergand chiar pana la capat cu rationamentul.
    opinia mea este doar referitoare la ceea ce ai spus - nu aduce in discutie daca esti sau nu cracanat - nici nu-ti judeca spusele in functie de culoarea ochilor sau a parului.
    in rest sauzimdebine

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post
    Aramis urmareste logica lui s-auzim de bine .
    multumesc
    ca să urmăresc o logică ea trebuie să existe. ori în cazul de faţă ea lipseşte. singurele echipe care pot fi clasate corect sunt b, c şi d.
    în rest a, g, e, f şi h, fără nici o altă informaţie, pot fi ordonate în oricare din cele 10 variante. dar poate că mi-am pierdut eu logica.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    ca să urmăresc o logică ea trebuie să existe. ori în cazul de faţă ea lipseşte. singurele echipe care pot fi clasate corect sunt b, c şi d.
    în rest a, g, e, f şi h, fără nici o altă informaţie, pot fi ordonate în oricare din cele 10 variante. dar poate că mi-am pierdut eu logica.
    Nu ti-ai pierdut logica. Lipseste ceva din enunt pentru a putea clasifica exact toate echipele.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit lupta lunga

Cu putina perspicacitate poate fi reconstituit in intregime clasamentul . Stim ca echipa A se afla inaintea celor notate cu F si H . Dar care este ordinea in care trebuie sa le plasam ? Acest lucru il deducem din faptul ca -asa cum s-a precizat-echipa F nu reusise sa se claseze inaintea lui H . Asadar , ordinea este A , H , F . In continuare avem afirmatia potrivit careia B , prin faptul ca era imediat inaintea lui C , era astfel siinaintea lui A .Asezand aceste doua echipe pe primele locuri , ajungem la situatia B , C , A , H , F . Stiind de asemenea ca D s-a plasat imediat dupa C , cunoastem ierarhia in clasament a 6 echipe : B, C , D , A , H , F . Ne mai raman echipele E si G , despre care nu stim altceva decat ca echipa E era in urma lui G . Dar unde sa plasam aceste 2 echipe in clasamentul general ? Trebuie sa va amintiti , insa , ca eu cunosteam primele si ultimele echipe , dar nu stiam unde sa plasez fiecare din cele doua perechi . Acum ,vazand ca B si C sunt primele doua clasate ( din enuntul ca D era pe locul 3 in clasament ) stiu ca G si E sunt ultimele doua .Deci dupa o lupta lunga am aflat clasamentul unic ( nu pot fi doua ) in concursul de oina

B , C , D , A , H , F , G , E

TI-AM MAI SPUS S-AUZIM DE BINE CA APRECIEZ LOGICA TA DAR ESTI OBSEDATA DE COPY& PASTE .

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

Si de ce nu pot fi h si f pe ultimele locuri?

Pagina 4 din 6 PrimulPrimul ... 23456 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. perceptie, logica si rationament
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 129
    Ultimul post: 13.05.2009, 23:52
  2. Problema Logica (Albert Einstein)
    De Rebela în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 29.09.2006, 23:21
  3. probleme?
    De gyna în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 29.05.2006, 08:58
  4. probleme ???
    De bogym05 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.05.2005, 21:51
  5. probleme ???
    De bogym05 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.05.2005, 19:40

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •