Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 59

Subiect: Probleme de logica

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

La un concurs, concurentului i se prezinta 3 usi, spunandu-i-se ca in spatele uneia dintre usi se afla un premiu. Prezentatorul concursului stie in spatele carei usi se afla premiul. Concurentul alege usa nr.1, dupa care prezentatorul deschide usa nr. 3 pentru a-i arata concurentului ca premiul nu este acolo, apoi il intreaba pe concurent daca ramane la alegerea initiala (usa nr.1) sau doreste sa schimbe, alegand usa nr.2. Concurentul raspunde ca doreste sa schimbe, intrucat sunt sanse de 2/3 ca premiul sa fie in spatele usii cu nr.2. De ce crede concurentul asta?

Data înscrierii
    25.11.2006
    Posturi
    2.197
    Putere Rep
    27

Implicit

Chestia asta am vazut-o intr-un film,mi se pare ca se numeste JACK POT?Sau ceva de genul acesta,adevarat?Este destul de recent.Concurentul nu ar trebuii sa schimbe opinia pe care o are.Daca vrei ma uit la fiml deseara si-ti dau si explicatia)

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Da, este pomenita si intr-un film problema asta.
    Astept raspunsul.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Daca prezentatorul concursului aratase usa nr 3...,concurentul a dedus ca usa nr. 2 e castigator....daca era altfel prezentatorul trebuia sa-i arate usa cu nr.2 ,din moment ce el(concurentul) alesese usa nr.1 la inceput....
    sper sa nu fi fost alambicata explicatia mea......care emoticon trage cu ochiul nicidecum nu-l vazusem...

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Imi pare rau Loniia, mai incearca.

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    "The Spirit of America"
    Posturi
    2.964
    Putere Rep
    27

Implicit

Cred demonstratia respectiva ar lua citeva pagini de calcul de probabilitate. Sau vrei un raspuns mai putin stiintific?!
    "Nu spera când vezi miseii * La izbânda facând punte, * Te-or întrece nataraii, * De ai fi cu stea în frunte; * Teama n-ai, cata-vor iarasi * Intre dânsii sa se plece, * Nu te prinde lor tovaras: * Ce e val, ca valul trece." Eminescu-Glossa

Data înscrierii
    03.09.2005
    Locație
    La La Land
    Posturi
    2.666
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de florin10 Vezi post
    La un concurs, concurentului i se prezinta 3 usi, spunandu-i-se ca in spatele uneia dintre usi se afla un premiu. Prezentatorul concursului stie in spatele carei usi se afla premiul. Concurentul alege usa nr.1, dupa care prezentatorul deschide usa nr. 3 pentru a-i arata concurentului ca premiul nu este acolo, apoi il intreaba pe concurent daca ramane la alegerea initiala (usa nr.1) sau doreste sa schimbe, alegand usa nr.2. Concurentul raspunde ca doreste sa schimbe, intrucat sunt sanse de 2/3 ca premiul sa fie in spatele usii cu nr.2. De ce crede concurentul asta?
    Sansele ca ,virgula ,concurentul sa selecteze poarta cu premiul sunt de 1/3! Sansele ca ,virgula ,concurentul sa nu selecteze poarta buna sunt de 2/3.Schimband poarta pe care ai ales-o initial (1) cu una din celelalte doua(in cazul acesta nr.2) ,sansele tale ca sa alegi poarta buna se dubleaza.Adika ajungi la 2/3!

Smile…It confuses people..!!

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de florin10 Vezi post
    Uite Florin incerc eu..Cred ca concurentul a facut bine ca a decis sa schimbe din motivul pe care l-ai si spus si anume ca sansele sunt mai mari acum ca premiul sa se afle sub usa 2 adica de 2/3 decat sansele ca premiul sa se afle sub usa 1 aleasa initial, care au ramas inca de 1/3.
    Deci sansele sa fi ales corect prima data sunt de 1/3
    in timp ce sansa sa fi ales gresit prima data e de 2/3 deci mai mari..
    Cum concurentul a ales sa schimbe usa, situatia sta in felul urmator daca a ales corect usa 1, sansele sa piarda sunt de 1/3 in timp ce daca a ales gresit usa 1 sansele sa castige sunt de 2/3.In orice caz schimbamd usa nu ii aduce castigul sigur..ci doar ii mareste sansele..asa ca io ii urez noroc
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Rebela, dupa cum vezi nu mai e cazul sa-ti raspund pentru ca s-au dat solutiile.
    Felicitari divo si keyframe! ha-ha-ha... in sinea mea speram sa nu gaseasca nimeni raspunsul la problema, dat fiind ca nici eu nu am fost in stare sa-l gasesc. Uite ca divo si keyframe m-au dezamagit .

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

12 sau 13 ??

Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. perceptie, logica si rationament
    De sauzimdebine în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 129
    Ultimul post: 13.05.2009, 23:52
  2. Problema Logica (Albert Einstein)
    De Rebela în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 29.09.2006, 23:21
  3. probleme?
    De gyna în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 29.05.2006, 08:58
  4. probleme ???
    De bogym05 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.05.2005, 21:51
  5. probleme ???
    De bogym05 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.05.2005, 19:40

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •