Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Trebuie si poza ?

Data înscrierii
    28.09.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut Forum.Am aterizat si eu in State acum o zi.Cand am ajuns in primul aeroport din State am mers la un ghiseu unde mi s-a verificat pasaportul cu viza,dupa care am fost trimis la alt ghiseu unde am predat plicul galben.Acesta mi-a fost deschis in fata si verificat cu atentie,dupa care mi s-a luat amprenta degetului aratator de la mana dreapta si m-a pus ca sa semnez pe acel formular cu amprenta mea.Dupa care cel de acolo m-a intrebat daca cea de pe plicul galben este adresa unde vreau sa primesc green-cardul(i-am spus ca da) si mi s-a confirmat ca acest green card il voi primi in maxim 6 luni de zile si mi s-a pus o stampila pe pasaport(langa viza)care va fi valabila 1 an de zile(tot asa mi s-a spus).Trebuia cumva ca sa imi faca si poza cel unde i-am predat plicil galben?am vazut ca altor persoane le facea(nu cred ca erau rezidenti permaneti ptr ca nu am vazut nici un plic galben la ei).cei care ati plecat anul acesta tot prin asa ceva ati trecut?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Cred ca pozele erau luate celor cu vize turistice, sau alte vize non-rezident. Acestia sunt introdusi intr-o baza de date si pot fi verificati oricand, in cazul in care se produc evenimente nedorite care atenteaza la securitatea SUA. Ce spun aici reprezinta doar amintiri si nu am facut "sapaturi" recente.

Bine ai venit in SUA Bugga!

Data înscrierii
    28.09.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Poate imi pot da un raspuns concret cei care au plecat anul asta sau cei care stiu foarte bine.Azi voi merge sa aplic si ptr SSN!

Data înscrierii
    28.04.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

bine ai venit! noi am sosit in august 2006, nu ne-au facut poze, am primit deja green card-urile, care au si foto si amprente (luate la ambasada, la bucuresti). bafta multa!

Data înscrierii
    27.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    287
    Putere Rep
    15

Implicit

Confirm ce a scris Kandia. Pozele deja sunt in plicurile galbene, nu
    mai trebuie sa faci altele. Interesant ca la noi pe greencarduri apar
    pozele pe care le-am predat la examenul medical[img]smileys/smiley75.gif[/img]. Acuma trebuie sa mergi la un oficiu de emigrari sa aplici ptr SSN. Multa bafta pe noul drum!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de roxanici
    Acuma trebuie sa mergi la un oficiu de emigrari sa aplici ptr SSN.

...oficiul de emigrari nu emit SSN[img]smileys/smiley2.gif[/img]...numai Work Permit[img]smileys/smiley1.gif[/img]

...SSN se obtine de la Social Security Administration Office[img]smileys/smiley2.gif[/img]pentru cel mai apropiat office de unde locuiesti incearca https://s044a90.ssa.gov/apps6z/FOLO/fo001.jsp

</A>

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    27.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    287
    Putere Rep
    15

Implicit

Am gresit Pisoi..scuze ptr dezinformare[img]smileys/smiley9.gif[/img]. E bine ca exista cineva care e cu ochii pe noi tot timpul..hihihi

Data înscrierii
    28.09.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Am aplicat ptr SSN si mi s-a pus ca voi primi acel numar in maxim 3 saptamani.pe avion am avut de completat 2 formulare:cel albastru pe care il completeaza toti la intrarea in usa si am mai primit un formular alb ptr emigrare.in 2 rubrici din acest formular trebuia sa trec orasul de unde ambasada mi-a emis viza.deci intr-o rubrica trebuia trecut "bucharest" iar in cealalta tot "bucharest"..dar de emotii intr-o rubrica am trecut "romania" in loc de bucharest.eu zic ca este o problema minora.voi ce spuneti?este ceva grav?cand am predat plicul galben si acel formular,am fost analizat si amprentat bine,dupa care mi s-a pus ca voi primi green cardul in maxim 6 luni.

Data înscrierii
    17.10.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    306
    Putere Rep
    16

Implicit

nu iti face probleme pentru formularele de pe avion, nu ii ceva asa de important daca ai facut totul bine la predarea plicului galben este totul ok.Daca vrei sa te linistesti poti sa ii suni pe cei de la ISN si sa intrebi statusul green cardului tau.Iar ssn iti poate veni si intr-o saptamana, depinde al meu a venit intr-o saptamana.

Bafta!!!

Data înscrierii
    28.09.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu zic ca totul a fost ok ptr ca nu a depins de mine,ci a depins de cei de pe primul aeroport din state care mi-au verificat plicuul,m-au amprentat,si m-au pus sa semnez si mi s-a spus ca voi primi grenncardul in maxim 6 saptamani,iar de la ssn mi-au spus ca il voi primi in maxim 3 saptamani.

Subiecte similare

1. poza pasaport romanesc
    De rahloocah în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 26.05.2010, 13:49
  2. poza pasaport
    De dela în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 02.12.2008, 21:28
  3. poza pentru loterie
    De estella81 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 30.11.2006, 20:32
  4. cum fac cu poza
    De gabix în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.10.2006, 10:34
  5. poza pentru ambasada
    De popm8 în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.05.2006, 02:55

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •