Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Lovitura de teatru. Scade emigratia !

Data înscrierii
    01.09.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0

Implicit

Lovitura de teatru. Scade emigratia !

http://emigrarecanada.ifastnet.com/C...aratie_2004_20 05.php
    Numarul de emigranti romani care iau calea Canadei este in scadere puternica. Daca in anul 2004 o cifrade 5658 persoane a obtinut statutul de rezident permanent, in 2005 doar 4964 au mai ales tara artarului. Descresterea, de 694 indivizi, este semnificativa.

Data înscrierii
    15.09.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

... si care e concluzia ta?

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

asta nu e o lovitura de gratie, e o stare de fapt si nu numai nr immigrantilor din Romania a scazut ci de peste tot din lume, drept pentru care CIC a dat "lovitura de gratie" scazand taxa pentru rezidenta permanenta cu 50%, ca sa-i atraga si stimuleze pe cei care vor sa aplice. Sa speram ca lucrurile nu vor merge de asa natura incat sa ia vreodata hotararea sa-i lasa sa aplice cu 0% fees [img]smileys/smiley36.gif[/img]

Data înscrierii
    13.09.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    162
    Putere Rep
    15

Implicit

Mai putini candidati, mai multe sanse pentru noi cei care vrem sa plecam.
    Romania nu e a noastra, e a urmasilor urmasilor nostri.

Data înscrierii
    01.09.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0

Implicit

Cu toata campania agresiva dusa prin Romania de reprezentantii regiunii Quebec cu toate anunturile pe care le dau in ziare (vezi linkul), emigratia scade.

http://emigrarecanada.ifastnet.com/C...agandaEmigrare QuebecCanada.php

Asta spune multe!

Sa nu ma intelegeti gresit. Doar nr. de persoane venite din Europa de Est descreste. Pe ansamblu cifra celor careobtin statutul de rezident permanent(India, USA, China, Pakistan) creste (cosnultati tabelul: http://emigrarecanada.ifastnet.com/C...aratie_2004_20 05.php)

In concluzie cei care vor veni nu vor avea nici pe departe mai multe sanse de gasire a unui loc de munca.

Data înscrierii
    13.09.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    162
    Putere Rep
    15

Implicit

Greu imi e sa cred daca esti bun in ceea ce faci sa nu te angajeze nimeni. Daca de ex ma duc la o firma de calculatoare si eu am o diploma recunoscuta international luata la Microsoft... evident de inceput platit mai putin, sa ma refuze doar pt ca sunt roman-emigrant.Ei stiu ca sunt inca 100 firme si una tot ma ia, asa ca se gandesc de 2 ori inainte sa ma refuze daca ei kiar au nevoie de un om.
    Eu locuiesc in Craiova si a gasi un loc de munca aici "bine" platit e lucru mare. Pe postul unde eu am candidat acum au fost peste 50 pe loc ... deci mare diferenta nu e.
    Vecina-mea a plecat acum 6 luni, a doua zi avea servici, dupa 6 luni are altul , lucreaza pe calculator si e mult mai bine platita. Nu scolile te fac om destept ci profesionalismul.
    Te descurci si aici si acolo, numai ca acolo daca te descurci esti platit cum se cuvine.

Data înscrierii
    01.09.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0

Implicit

Cipi604,

Citeste povestea asta (vezi linkul). Lasa ce zice vecina, mai mult ca sigur ca infloreste si denatureaza realitatea.

http://emigrarecanada.ifastnet.com/C...nelElectronist CentruApel.php

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de ganimede
    Sa nu ma intelegeti gresit. Doar nr. de persoane venite din Europa de Est descreste.In concluzie cei care vor veni nu vor avea nici pe departe mai multe sanse de gasire a unui loc de munca.

am inteles exact ce voiai sa spui ganimede dar eu cred ca daca nr persoanelor care vin este mai mic, locuri de munca pt noi cei care deja suntem aici vor fi mai multe, asa logic vorbind fara sa cercetam tabele cu statistici...

eu cred ca bunastareasi reusita celor care ajungaici depinde de pregatirea profesionala si psihica, de aspiratiile si ambitiile fiecaruia.

Data înscrierii
    13.09.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    162
    Putere Rep
    15

Implicit

Ganimede cum zici tu, dar am in Montreal 2 matusi 1 unchi 4 veri 2 cumnate si 1 nepot.
    Daca povestea vecina, bine poate le inflorea, dar am prea multe rude si prea multe rude (adica toate) se descurca de la bine in sus in comparatie cu Romanica... asa ca ... n-o fi dracu kiar asa de rau.
    Voi vorbiti de Canada/Quebec de parca acolo ar trai lumea in Congo si in Romanica e tzara viselor un fel de Noua Zeelanda dar aia saraci pe linga noi... sa fim seriosi... aia nu au fost degeaba alesi de 4 ori la rand ca una din cele mai bune locuri de TRAIT.
    V-am mai zis, bani si lifestyle faci oriunde... totu e sa ai ambitie si sa te duca mintea.
    Aici ce fac dupa 1 an de munca... imi numar banii si ma gandesc ca mai tre sa trag inca 30 sa imi iau... masina + poate poate juma de garsoniera... sau sa preluam stafeta din mutatul parintilor la tzara... asta in caz ca ar avea toti asa ceva... si anume "tzara"
    Uite ca eu nu am... ce pierd daca plec... hmmm un loc acoperit alaturi de parinti bolnavi de atata trai bun in Romanica.
    Daca vreti sa vedeti casa matuse-mi din satelit uite aici H9R3S1, se vede cu google earth din satelit si e cam cu 25% mai mare decat tot blocul meu cu 2 "apartamente" pe scara.
    Bafta la toata lumea si ramaneti cu picioarele pe pamant.
    Amen!

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Reusita in Canada depinde de multe lucruri.....dar cel mai important este ca odata ajuns aici sa simti ca vrei sa traiesti aici sa sa fi in stare sa iti gasesti locul.Altfel e mai greu.....
    Mandria si prostia....

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. lovitura naucitoare la cap cu maciuca..
    De FidelKatzo în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 70
    Ultimul post: 30.03.2010, 10:25
  2. Povesti si Teatru radiofonic MP3
    De BranAndreiDumitru în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 07.12.2009, 07:26
  3. se scade?
    De iryna28 în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 29.10.2007, 23:18
  4. Spectacol de teatru in Toronto
    De TeatrulMajestic în forumul Toronto si suburbii- Ontario- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Ultimul post: 17.08.2006, 16:52
  5. Spectacol teatru studentesc
    De Liana Vrajitoru în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Ultimul post: 20.03.2006, 14:37

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •