Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 38 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 371

Subiect: Prapastia intre Romanii Americani si Ro

Guest

Implicit

Sunt curios ce credeti care ar fii motivele.

Eu unul observ o prapatie imensa care la un unii indivizi se transforma chiar in ura.

De ce oare???cine i de vina societatea, stilul de viata romanesc, comunismul, coruptia, genele?

Pt cei despartiti de Romania ce ar fii sa fiti mai prietenosi, ingaduitori si oameni de treaba atunci cand vine vorba despre Romania si despre romani. Ce ar fii sa iertati daca este cazul, ce ar fii sa fiti mai intelegatori, si ce ar fii sa incercati sa intelegeti ca Romania devine un loc bun de trait si facut o familie. Ce ar fii sa fiti mai pozitivi cand vine vorba despre Romania, ca atitudine negativa despre Ro cam toti romanii veniti prin US au....

Haideti sa fim mai obiectivi sa ne descoperim pe noi insasi mai bine....

cand esti pierdut prin desert logic este sa incerci sa stii de unde si pe unde ai venit daca vrei sa ai vreo sansa sa ajungi la destinatie[img]smileys/smiley17.gif[/img]

Astept Critici, sticle si borcane

Vlad Guest

Implicit

Generalizezi prea tare....

Chiar daca ai cunoscut si auzit tu ca unii romani plecati din Romania dispretuiesc si urasc locul unde s-au nascut....nu inseamna ca toti sunt la fel.Eu cred ca acestia sunt o minoritate printre romanii plecati in afara.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.088
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de 4everRo
    Haideti sa fim mai obiectivi sa ne descoperim pe noi insasi mai bine....

....traindin Romania este unul din lucrurile pe care le doresc...[img]smileys/smiley1.gif[/img]

"Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

ce ar fii sa fiti mai prietenosi, ingaduitori si oameni de treaba... Ce ar fii sa iertati daca este cazul, ce ar fii sa fiti mai intelegatori, si ce ar fii sa incercati sa intelegeti ca Romania devine un loc bun de trait si facut o familie. Ce ar fii sa fiti mai pozitivi cand vine vorba despre Romania....

Ce ar fii sa... nu mai spui la altii ce sa faca, si cum sa gandeasca?
    The most active thing about me is my imagination!

Data înscrierii
    27.02.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    127
    Putere Rep
    14

Implicit

4everRO..........cam vezi paiul din ochiul vecinului,ce zici de barna din ochiul tau huh?

Guest

Implicit

Citat Postat în original de garfield

ce ar fii sa fiti mai prietenosi, ingaduitori si oameni de treaba... Ce ar fii sa iertati daca este cazul, ce ar fii sa fiti mai intelegatori, si ce ar fii sa incercati sa intelegeti ca Romania devine un loc bun de trait si facut o familie. Ce ar fii sa fiti mai pozitivi cand vine vorba despre Romania....

Ce ar fii sa... nu mai spui la altii ce sa faca, si cum sa gandeasca?

Pisoi (Garfield)pai tu mi dai un sfat in care imi spui ce sa fac....eu am spus ce gandesc tu de ce mi spui sa nu mai zic ce gandesc.....e cam in cerc asta cu a nu le spune altora ce sa faca....De ce NU o vezi ca un sfat.....ca de obligat nu oblig pe nimeni.....ce i cu atitudinea asta razboinica? Te astept la ceva mai constructiv si mai la subiect daca ai ceva de spus

Mersi

editat de pisoi pt evitarea confuziei[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Guest

Implicit

Citat Postat în original de darie

4everRO..........cam vezi paiul din ochiul vecinului,ce zici de barna din ochiul tau huh?

Pai Darie hai fii mai explicit si dezvolta. De ce ai impresia ca vad pe altii dar nu ma vad pe mine???Ai vreun sfat pt mine il ascult dar dezvolta l sa te intelegem cu totii.

Data înscrierii
    09.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    505
    Putere Rep
    14

Implicit

si ce ar fii sa incercati sa intelegeti ca Romania devine un loc bun de trait si facut o familie. Ce ar fii sa fiti mai pozitivi cand vine vorba despre Romania, ca atitudine negativa despre Ro cam toti romanii veniti prin US au....

Daca e asa cum spui,de ce crezi ca pleaca bietii romani la cules de capsuni prin spania,departe de familii,copii???De ce crezi ca sunt atat de multi tineri care aleg sa plece.Sunt multi ca efectiv le e indiferent unde,numai sa plece de aici....Si apropo de SUA,tu de ce ai plecat???de ce nu vii in romania?ca tot devine un loc bun de trait,sa iti faci o familie aici?macar asa ai lasa loc la altii [img]smileys/smiley2.gif[/img]
    Nu judecati oamenii dupa cei cu care se aduna.Nu uitati ca Iuda avea amici ireprosabili

Data înscrierii
    03.09.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Corect..ce ar fi daca te ai intoarce in Romania sa muncesti pe 200 euro salariu, sa ti intemeiezi o familie pe care tre' sa o intretii din banii astia, sa vrei sa ti ajuti parintii batrani cu pensie mica si sa nu poti sa ti permiti...sa te inunde vecinu' de la 10 , cand ploua mai mult de 3 zile sa ti se inunde orasul...cand te duci la alimentara din cartier sa cumperi salam sa astepti juma'de ora sa te bage vanzatoarea in seama, gunoaiele neridicate la timp din fata blocurilor, cainii maidanezi care latra la luna cand vrei sa dormi...si am asa o lista lungaaaaaa ca as putea sa te plictisesc. Cred ca pentru cei care au plecat, singurul motiv de intoarcere ar fi sa si revada rudele din tara...nimic mai mult.

Data înscrierii
    31.05.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    2.102
    Putere Rep
    24

Implicit

4everRo, ceea ce a spus garfield se datoreaza neintelegerii
    subtilitatilor limbii, de aceea ar trebui sa fii putin mai intelegator
    cu el si cu ceea ce fara sa inteleaga spune cateodata. In rest constat
    cu amaraciune ca o cam iei peste bot ... din Romania si nu din US. Caci
    in US, exceptand cateva hahalere, unele pripasite si pe aici din
    pacate, dupa cum spunea si Vlad, sunt in majoritate romani care oricate
    amintiri neplacute ar avea, nu-si renega nici neamul si nici locul
    nasterii. Am intalnit si alte semintii, nascuti si crescuti in Romania,
    care nu au altceva decat sentimente frumoase pentru locurile in care au
    inceput a face primii pasi. Ceilalti, ... de ne luat in seama.
    opinia mea este doar referitoare la ceea ce ai spus - nu aduce in discutie daca esti sau nu cracanat - nici nu-ti judeca spusele in functie de culoarea ochilor sau a parului.
    in rest sauzimdebine

Pagina 1 din 38 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. nunta la americani
    De mirabela în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 36
    Ultimul post: 27.07.2016, 11:33
  2. Romani vs americani
    De florin92 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 31.01.2010, 07:13
  3. PRAPASTIA DINTRE ROMANI SI CONDUCATORI
    De aconi în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 19.09.2006, 08:31
  4. marea majoritate a romanilor americani
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 55
    Ultimul post: 19.07.2006, 06:46
  5. Despre americani, in general
    De florin_bejerea în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 52
    Ultimul post: 01.02.2005, 04:28

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •