Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: from usa to canada...can i?!

Data înscrierii
    05.08.2006
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna. Am gasit siteul asta din intamplare, si mi-e greu sa ma dezlipesc de ecranul calculatorului. Am citit o groaza de mesaje in incercarea de a gasi raspunsuri pentru problem mea.

Problema mea e urmatoarea: sunt in USA de 2 ani; am venit cu work&travel si am ramas peste viza. Stiu care e solutia pentru a ramane aici legal, insa eu vreau sama mutin Quebec,Canada cu sotul meu, care are acelasi statut ca simine.

Am citit raspunsurile de pe forum, si in mare, toate sugereaza intoarcerea in tara natala si depunerea actelor de acolo.

Noi vrem sa depunem actele de aici. As vrea sa stiu daca avem sanse, si daca exista romani care isi proceseaza actele asa, sau au fost acceptati in Canada plecand din aceeasi situatie...

Am incercat sa gasesc raspunsul pe siteul de imigrare al autoritatilor din Quebec, insa totul e forte interpretabil si nu gasesc un raspuns clar: Cat de mult o sa-mi afecteze dosarul faptul ca am ramas peste viza aici? Si, pot sa-mi depun actele de aici, din USA?

Data înscrierii
    13.09.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    162
    Putere Rep
    15

Implicit

Zici ca ai citit o groaza de mesaje desi daca erai atenta in maxim 10 minute gaseai raspunsurile care le doresti aici => http://www.romanian-portal.com/forum...ts.asp?TID=275 6&PN=4 ... adica pe acest forum
    nu-ti mai raspund pe celalalt thread ca nu are rost.
    din ce s-a tot discutat reiese:
    "Adresa corecta este asta(accesati apoi capitolul 5) :

http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/home.php#

Explicatii corecte sunt astea:poti trimite DCS de oriunde din lume,tara de "bastina" fiind considerata Romania daca:esti turist in tara din care trimiti DCS,daca ai doar un contract in alta tara si de acolo trimiti DCS,sau CHIAR DACA ESTI LEGAL SAU ILEGAL in alta tara decat Romania,cu conditia sa nu fi rezident sau cetatean al altei tari.

Aprecierea expusa aici pe forum:

Daca la momentul la care depuneti aplicatia pentru emigrare in Canada va aflati in US fara un statut legal, aplicatia dvs. va fi respinsa pentru ca, potrivit legii trebuie sa beneficiati de un statut legal in tara unde va aflati de cel putin 1 an, iar statutul dvs. trebuie sa fie legal pentru o perioada de cel putin 1 an dupa data la care faceti aplicatia.(roxa)

este FALSA!!!

In TRAITEMENT DES DOSSIERS A L'
    Romania nu e a noastra, e a urmasilor urmasilor nostri.

Data înscrierii
    13.09.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    162
    Putere Rep
    15

Implicit

http://www2.publicationsduquebec.gou...namicSearch/te lecharge.php?type=7&file=GPI-3-2.pdf

Data înscrierii
    13.09.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    162
    Putere Rep
    15

Implicit

mai precis asta
    http://www2.publicationsduquebec.gou...namicSearch/te lecharge.php?type=7&file=GPI-5-6.pdf

Data înscrierii
    13.09.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    162
    Putere Rep
    15

Implicit

ufff wrong link
    asta e bun
    http://www2.publicationsduquebec.gou...namicSearch/te lecharge.php?type=7&file=GPI-5-5.pdf

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

ana, bine ai venit pe acest forum[img]smileys/smiley4.gif[/img]

...ti-am reorganizat topicul si raspunsurile primite la subiectul tau[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    05.08.2006
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc pentru raspuns.

Guest

Implicit

Nu stiu cat de relevant este ptr. Quebec dar iti pot spune sigur (din
    experienta proprie) ca ptr. partea engleza, ca roman fara rezidenta permanenta, iti accepta dosarul
    in SUA numai impreuna cu dovada ca ai statut legal inca un an incepand cu data
    depunerii (minim). Cel putin asa era acum vreo 3 ani. La intrare in
    Canada din SUA (cand faci "landing"-ul) pe jos, cu masina sau cu
    avionul canadienii iar iti cer dovada statutului legal in SUA.

Data înscrierii
    05.08.2006
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc din suflet pentru raspuns; e primul pe care il primesc de la cineva care a trecut prin experienta asta. Inca nu am reusit sa aflu care e situatia pentru Quebec...vom vedea.

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Ca sa emigrezi in Quebec,faci in felul urmator:

neavand statut legal in State,bineinteles vei trimite actele si formularele DCS la Viena,Biroul de emigrari din Viena avand arondata pe langa alte tari si Romania.Locul de unde trimiti actele nu e important ,din State din Romania etc....,ideea este ca daca indeplinesti punctajul,vei fi chemata la interviu in Romania,la Ambasada Canadei sau la Hilton.Daca treci de interviu,va trebui sa depui unal 2-lea dosar la Ambasada Canadei din Bucuresti,apoi faci analizele medicale la Bucuresti,Budapesta sau Chisinau si apoi astepti vizele.
    Mandria si prostia....

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •