Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: RASPUNS CIUDAT DE LA AMBASADA DIN VIENA

Data înscrierii
    29.05.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Am depus DCS pe 22 iunie [ aplic pentru a doua oara , prima data am fost respins pentru ca nu am adunat punctajul minim la EMP , mi-au lipsit 2 pt , am aplicat dupa 6 luni de la refuz facand un DCS mult superior primului ]si am primit astazi raspunsul destul de ciudat pe care nu ma asteptam sa il primesc :

1. confirma primirea DCS , si multumesc pentru taxa

2. imi trimit din nou sa completez 2 formulare de autonomie financiara pe care eu l-am trimis completate ?!?!completate corect cu sfaturile primite pe forum am avut chiar si topic cu aceasta problema !

3. imi trimit din nouformular pentru lien avec Quebec pe care eu il primisem din Montreal de la prietena noastra [ ea acum este in vacanta in Romania ] pe care trebuie sa il trimit completat din nou dar cu formularea inversa "eu subsemnatul sunt prieten cu subsemnata ,din.... ?!!

4. Pentru a demonstra nivelul de limba pe care l-am trecut in DCS[ 8 ] am trimis si doua certificate [ nivel intermediar eliberate de ROMFRAun centrucultural romano-francez ] iar cei de la ambasada din Viena imi scriu ca trebuie sa demostrez ca aceasta institutie este una acreditata la fel ca Institutul francez sau Alianta franceza ?si sa fie trecut nivelul de limba ? si asteapta raspunsul meu in 30 de zile ??!!! dar nu pot obtine informatii la telefon ??????

Pot face un memoriu sau contestatie pe urmatoarea problema : am fost la Centrul Cultural romano-francez Romfra si am aflat ca au avut absolventi de cursuri de limba cu atestate Romfra depuse la dosar si care au fost chemati la interviu , au trecut interviul francofoni si acum sunt in Quebec fara sa aiba nici o problema ???iar centrul functioneaza cu acreditarea Ministerului Educatiei si Cercetarii.

De ce se intampla acest lucru ????cum pot obtine informatii despre ce trebuie sa fac ???Cum trebuie sa procedez in acest caz ?? Ati mai auzit de asa ceva ??

Astept sfaturi si multumesc anticipat pentru ele!!!

Guest

Implicit

miris8</span>, cei de la Viena -de fapt - ti-au sugerat ca ROMFRA NU ESTE RECUNOSCUT. ROMFRA NU ARE nici un fel de acreditare din partea Institutului Francez.

Fie vorba intre noi, Romfra este un simplu Centru de formare al adultilor, ca multe altele. Faptul ca acest Institut are acreditarea Ministerului Educatiei Nationale, NU ARE NICI O RELEVANTA in cazul de fata.

Ai gresit cand ai trimis acele dovezi precum ai urmat niste cursuri de limba. Parerea mea, este ca trebuia sa intrebi. Nu poti face nici o contestatie fiindca nu ai baza.

Pentru restul, urmeaza instructiunile acestora, si gandeste-te cu ce ai gresit fiindca aceasta procedura este foarte rara si doar atunci cand au motive de a deveni suspiciosi.

Sincer, imi pare tare rau pentru aceasta intamplare nefericita.

Data înscrierii
    29.05.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc de raspuns , dar in Alexandria unde locuiesc eu ROMFRA este singura institutie de acest gen nu cred ca este rau ca am facut acele cursuri si oricum ma pregatesc in particular ideea este ca acele diplome au mers la unii iar la mine este o problema , dar cel mai important este sa imi acorde o perioada de cateva luni pentru ca institutul francez din Buc este in vacanata si abia in sept reancep cursurile si examenele .

Guest

Implicit

miris8</span>, stiu ca ROMFRA este in Alexandria, si categoric ca nu ai facut rau urmand niste cursuri de franca. Eu nu cred ca acele diplome au mers la unii. Ca asa au spus cei de la ROMFRA,... se practica.

Am inteles motivul pt. care le-ai trimis dar uite ca n-a fost sa fie. Eu zic sa nu-ti faci probleme fiindca nu-i un capat de tara. Cele 2 puncte cred ca le-ai pierdut la franca dar, daca chiar vrei sa aplici in continuare, fa tot posibilul si urmeaza cursuri la Alianta. Eu unul, asa as proceda. Mai incet, dar sigur [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Si ce sa le spui.. mai acordati-mi timp sa va pot aduce dovada ca intre timp am urmat cursuri la Alianta? N-ai cum... Ar considera ca te fofilezi.. Pur si simplu, nu trebuia sa trimiti nimic din ce n-au cerut. Incearca totusi (incercarea moarte n-are) sa le explici ca n-ai avut cum sa urmezi acele cursuri in Buc, dar ca stapanesti franceza la nivelul declarat de tine. Cred ca ai sanse sa fii programat/a. Esential este sa fii sincer/a si sa comunici cu ei....

Succes.

Data înscrierii
    29.05.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu! prietenul meu a fost la interviu in iunie dupa ce a avut data o perioada de 6 luni de invatat franceza de cei de la viena , a trimis certificatul de evaluare Romfra si a fost OK !

Multumesc pentru raspunsuri , sper sa rezolv intr-un fel !

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    609
    Putere Rep
    10

Implicit

Lucrurile sunt cam asa:

1.Chestia cu taxele e clara.

2.In ceea ce priveste cele 2 formulare de autonomie financiara:tu ai trimis 2 formulare cu DCS,dar faptul ca ai mai primit inca 2,aparent la fel,nu e nicio problema,dimpotriva ASA E LEGAL!Am scris aparent deoarece daca te uiti in partea de sus a declaratiilor trimise de ei,ai sa vezi ca o sa gasesti un numar de dosar-deci sunt declaratii de autonomie PERONALIZATE PTR. DOSARUL TAU.Vei gasi in partea de sus un nr. de dosar care e de felul asta: VA........... , acela e nr. vostru de dosar,nr. pe care nu trebuie si nu e indicat sa-l postati niciunde.Cu acele declaratii mergi la interviu si in fata ofiterului treci suma cu care vei intra in Quebec si vei semna.Deci: FORMULARELE NU LE TRIMITI ACUM LE IEI LA INTERVIU.

3.Aici trebuie sa detaliezi un pic,adica tu ce fel de formular ai trimis? si de fapt ei ce vor sa trimiti(adica ce scrie exact pe actul primit de tine).

4.Ei dau credit maxim (teoretic) Institutului Francez si implicit Aliantei franceze,acolo,in momentul absolvirii ti se elibereaza acea "dovada'' de care ei au nevoie,unde se mentioneaza clar NIVELUL de limba franceza la care esti in momentul acela.Pe certificatele de la Romfra este mentionat asa ceva?

In legatura cu faptul ca sunt si altii care au absolvit la Romfra si au fost chemati la interviu si l-au si luat,aceasta nu e o regula....sunt aplicanti,chiar cam 80% din cei care aplica as indrazni sa zic,care nu au facut niciun fel de cursuri la nicio alianta sau unitate de invatamant de orice fel si au luat interviul fara probleme invatand acasa singuri sau in particular cu profesor.Ideea e urmatoareaaca acumulezi punctele care trebuie ptr. a fi chemat la interviu,SIGUR VEI FI CHEMAT.Daca odata ajuns la interviu,punctajul acumulat dupa interviu e de trecere(deci dovedesti si nivelele de limba trecute in DCS),interviul e luat fara probleme.Deci o eventuala contestatie pe care vrei s-o faci nu are categoric unsuport legal.

Eu zic sa faci asa:te interesezi de cine e acreditata Romfrasi eventual obtii si un certificat in acest sens cu nivelele de franceza la care esti.Cat despre declaratia de prietennu imi e clara deloc situatia,nu inteleg ce ai trimis tu si ce iti cer ei.Eu cred ca cine ti-a trimis declaratia a descarcat-o de aici:

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/francais/publicatio ns/pdf/dcs/D13.pdf

daca nu nu e buna,trebuie alta.Deci detaliaza si mai discutam sa scoatem treaba la liman.

Mandria si prostia....

Data înscrierii
    29.05.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

In primul rand MULTUMESC OVEX !!! ca de obicei rasunsuri super !!!

Pentru formularul de lien avec Quebec eu am trimis un formular pe care l-am primit din Quebec de la prietena mea [ exact ca cel care l-ai atasat ] completat de ea cu stampila de la primarie sau municipalitate .Acum am primit acelasi formular pe care l-am trimis dar la fel cum zici tu personalizat , pe care trebuie sa-l completeze prietena mea care este pentru inca 6 saptamani in Romania .Am adresa de mail a agentului de birou de la Viena si o sa-i scrie prietena mea un mail in care sa-i explice situatia si sa-i promita ca la intoarcerea ei in Quebec o sa trimita acel formular completat.

In privinta formularelor de autonomie financiara ai dreptate sunt personalizate , si daca tu spui ca sa nu le trimit acum si sa le iau la interviu ,e clar , OK am inteles.

Am fost la Romfra am vorbit cu directorul institutiei si mi-a spus ca institutia este acreditata de ministerul educatiei si ca o sa imi dea sa fac o copie a atestatului .Pe certificatuleliberat de ei scrie absolvent de cursuri de limba franceza nivel intermediar .Am dat doua examene scris si oral , si o sa o rog pe profesoara [este profesoara cu care ma pregatesc si in particular , o tipa care termina acum niste cursuri la institutul francez pentru a deveni evaluator atestat de institutul francez, cu specializari multe prin Franta ]sa imi dea o fisa cu evaluarea mea la examen si sa-i spuna ca ma pregateste in continuare.

Multumesc anticipat pentru raspuns !BAFTA !

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    609
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de miris8

In privinta formularelor de autonomie financiara ai dreptate sunt personalizate , si daca tu spui ca sa nu le trimit acum si sa le iau la interviu ,e clar , OK am inteles.

In mod normal formularele de autonomie financiara,se duc la interviu dar revizuind mai atent ce ai scris tu legat de asta:iti cer cei de la Viena in mod expressa trimiti si aceste formulare in termenul de 30 de zile sau aceste formulare insotesc doar ceea ce ai primit de la Viena?
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    29.05.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    24
    Putere Rep
    0

Implicit

Formularele insotesc primele 2 pagini din care iti redau totul in afara de introducerea cu primirea dosarului si a taxei , apoi urmeaza :
    Nous constatons cependant que nous ne disposons pas du (des) document(s) indiqu

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    609
    Putere Rep
    10

Implicit

Mai trimite-le inca o data ce ai primit de la Romfra si in plus ceea ce ai obtinut ulterior de la ei.

Imi e teama insa ca va trebui sa faceti cursuri la Alianta franceza si apoi sa demonstrati cu dovada de la ei ca in mod real aveti nivelele de limba declarate.Cam asta e una din modalitatile lor de a trimite aplicantii la cursuri de limba.

In concluzie trimite deocamdatace ai pregatit si asteapta raspuns.
    Mandria si prostia....

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. ciudat , mancarea este evreiasca
    De don_mario001 în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 80
    Ultimul post: 01.03.2010, 07:54
  2. Ciudat sau normal
    De helen31 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 103
    Ultimul post: 05.01.2010, 12:04
  3. un mic ajutor intr-un caz mai ciudat va r
    De Deejay în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.03.2007, 11:49
  4. punctaj pentru Viena
    De constantind în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 31.01.2007, 07:12
  5. bucuresti si viena ?
    De kikics în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 22.03.2005, 06:36

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •