Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 19

Subiect: Cine poate sa ma ajute si pe mine...

Data înscrierii
    11.07.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Doresc sa emigrez si eu in quebec...am inceput dosarul si am primit raspuns ca trebuie sa mai astept putin...in acest timp doresc si eu sa cunosc romani care traieste in quebec...daca stie cineva o adresa de chat in care sa pot sa vb cu romani din quebec.Va multumesc!!

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat în original de aurel_romania

Doresc sa emigrez si eu in quebec...am inceput dosarul si am primit raspuns ca trebuie sa mai astept putin...

Cine ti-a dat un asemenea raspuns?[img]smileys/smiley5.gif[/img]
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    11.07.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

buna ziua!

eu am fost la o agentie Acces Canada. Aici am facut un raport cu situatia mea, in luma martie 2006.

Am terminat facultatea in iulie 2005, m-am angajat in decembrie 2005.Eu eram constient ca nu am inca 6 luni de experienta.Momentan sunt si la master, pe care o sa-l termin in februarie 2007.

Mi-au raspuns ca am sanse sa emigrez, dar ca sa obtin punctajul necesar trebuie sa am un an experienta, sa-mi termin master-ul.Celelalte criterii cred eu ca le indeplinesc: varsta, nivelul limbii franceze.

Dupa cum am vazut raport-ul, si tinand cont de faptul ca nu am rude in quebec, pentru obtinerea punctajului trebuie sa astept pana in iunie 2007, moment in care o sa am experienta minima de 18 luni.

astept un raspuns si din partea d-voastra!!Deocamdata sunt putin confuz. Am gasit acest site saptamana trecuta, am citit diverse cazuri de pe acest forum si sincer nu stiu ce sa mai cred...

va multumesc!

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Deci:ca sa incepi procesul de emigrare,trebuie sa ai minim 6 de experienta dovedita prin cartea de munca sau contracte individuale.Avand doar 6 luni de experienta sigur ca nu vei putea obtine punctaj maxim la experienta in munca deci lipsa punctajului la sectiunea amintita trebuie compensata cu nivelele la franceza si engleza.Deci sanse ai si acum,trebuie sa ti cont doarde mentiunile de mai sus,insa la aceasta ora,masterul nu ti se puncteaza ca de altfel toate studiile care nu sunt finalizate.Ti-ai facut punctajul?

http://www2.publicationsduquebec.gou...namicSearch/te lecharge.php?type=3&file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM

Incepe cu aneza 2 si daca acumulezi 30 de puncte(inteleg ca emigrezi singur),treci la anexa 1.

Mandria si prostia....

Data înscrierii
    11.07.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

mersi mult de raspuns...am calculat punctajul cu 3 luni de experienta pe care le avem in martie si fara sa termin master-ul...aveam 33 de puncte...ca sa ajung la 52 de puncte pana in interviu tre sa fac 18 luni de experienta, sa termin master-ul si sa ajung cu franceza si engleza la nivelul 7 din 8....vreau sa plec singur si am inteles ca suma minima pe care trebuie sa o am este de 2800 CAD. As dori sa stiu daca aceasta suma este suficienta pentru mine..am mai citit pe forum despre o intalnire la mare?!?poti sa-mi spui si mie unde are loc aceasta intalnire, in ce loc si daca pot sa particip si eu...multumesc mult!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Detalii despre

Data înscrierii
    11.07.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

sa inteleg ca pot sa particip la acest "congres" al forumistilor fara invitatie....?mersi mult!!

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

E ca aici pe forum-toata lumea e binevenita!
    Mandria si prostia....

Data înscrierii
    11.07.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

mersi Ovex!!..din cate am vazut pe acest site, sunt foarte tentat sa renunt la agentie...pana acum nu am facut mare lucru la dosar, doar acel raport, nu cred sa fie o problema..mai doresc sa stiu si eu suma necesara, minima pe care trebuie sa o am in cont, din ce am citit pe aici mi-ar cam trebui 5000 CAD. Eu credeam ca este suficienta suma de 2800 CAD. As mai dori sa stiu si eu un amanunt ...Eu am terminat Energetica si as dori sa stiu daca meseria de Inginer energetician se afla pe lista prioritatilor, daca poate sa ma lamureasca si p mine....Va multumesc mult!!!!o zii placuta in continuare!!

Data înscrierii
    27.02.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    607
    Putere Rep
    15

Implicit

Lista cu meserii en demande:

http://www.immigration-quebec.gouv.q...migrer-install er/travailleurs-permanents/demande-immigration-general/condi tions-requises/profession-demande.html

Lista cu formations privilegiees:

http://www.immigration-quebec.gouv.q...migrer-install er/travailleurs-permanents/demande-immigration-general/condi tions-requises/formation-privilegiee.html

Te regasesti intr-una din ele?
    Mandria si prostia....

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Cine s-o fi potrivind la suflet cu mine?!
    De Felicity în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 28.01.2010, 05:06
  2. CINE POATE SA MA AJUTE CU INFORMATII ?
    De dany78 în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 17.01.2007, 14:53
  3. Cine poate sa ma ajute...
    De DIAMANT_ în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 25.08.2006, 16:35
  4. CINE POATE DA INFORM VA ROG
    De blu3eyes în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.08.2006, 11:52
  5. Poate sa ma ajute cineva?