Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 27 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 261

Subiect: Emigrare in Australia

Data înscrierii
    28.12.2004
    Locație
    Australia
    Posturi
    34
    Putere Rep
    0

Implicit

Pentru cei interesati sa emigreze in Australia iata linkul siteului
    oficial: http://www.immi.gov.au . Daca nu va este suficient de clar si
    doriti explicatii mai detaliate nu ezitati sa il intrebati pe
    Burebista. El le stie pe toate ca un om mare. Acum va las sa cititi si
    astept intrebari.

Pace romanilor

Burebista

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

Hello Burebista,

Apropo deinteresul tau in materie de imigrare, dincolo de web-ul DIMIA se pare casunt cativa agenti de imigrare romani.Ce parere ai deurmatoarea pagina de web: migration4you.com

Cum este comunitatea romana din Sydney?

Am inteles ca se deschide in curand noul consulat general al Romaniei la Sydney...si domnul Ovidiu Grecea este noul consul...

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

Exista oportunitati de imigrare reale in Australia pentru orice indeplineste urmatoarele 3 conditii de baza:

1. Sa aiba varsta sub 45 de ani.
    2. Sa aiba o meserie cu cel putin 1 an de experienta.
    3. Sa cunoasca limba engleza sufiecient de bine pentru a obtine 5 din 9 la examenul IELTS.

Daca mai are si o rudenie de gradul 1 in Australia, care sunt gata sa-i sponsorizeze migrarea, migrarea in Australia devine realitate in cateva luni de la inceperea procesului de imigrare.

Cineva interesat?

[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Data înscrierii
    09.09.2004
    Locație
    Cote D’Ivoire
    Posturi
    797
    Putere Rep
    15

Implicit

SALUT !

Eu sunt economist , 34 ani , casatorit + 1copil (7 ani) , sapte ani experienta in domeniul privat + 3 ani la stat (Finantele Publice ) . La limba engleza eu zic ca ma descurc destul de bine . Ce-as putea lucra in Australia si ce sanse reale am , in conditiile in care nu cunosc pe nimeni acolo ??????
    Cand prezentul va fi trecut visele vor fi realitate

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

Hello Rossa,

Cea mai frecvanta si acceisbila modalitate de imigrare este Skill Migration. Pentru migrare ca si rezident permanent trebuie sa acumulezi 120 de puncte. Conditiile de baza pentru acest tip de viza sunt urmatoarele:

1. Sub 45 de ani -in cazul tau la 34 de ani primesti 25 de puncte.

2. Meserie si experienta in domeniu. Exiperienta de 7 ani suna foarte bine insa da-mi mai multe detalii cu privire la ce inseamna de fapt economist. Sotia mea a absolvit Comert-Marketing in Romania cu calificarea de economist...dar cu experienta in domeniu financiar-contabil...Ideea este ca in Romania se intelege un lucru prin economist iar in Australia se pare ca a fi economist inseamna cu totul altceva. Deci da-mi te rog mai multe detalii. Daca esti economist dupa defintia Australiana -atunci acesta meserie are 50 puncte.

3. Limba engleza. Trebuie sa obtii minim 5 din 9 la testul IELTS. In acest caz obtii 15 puncte iar daca obtii 6 din 9 ai 20 de puncte.

4.Poti sa mai obtii pana la 10 puncte daca ai experienta specifica in meseria ta de baza cel putin 3 ani din ultimii 4 ani.

5.Poti sa mai obtii 5 puncte daca esti gata sa te stabilesti in Regional Australia...adica dincolo de zona metropolitana in Melbourne, Sydney, Brisbane, Perth...sau oriunde in SA -adica Adelaide.

6. Daca sotia ta indeplineste si ea primele 3 conditii de baza (varsta, meserie, llimba) mai poti obtine 5 puncte.

7. Mai ppoti obtine 5 puncte in cazul in care demonstrezi ca ai studiat la o facultate in lilmba romana si esti competent "user" al acestei limbi.

8. In cazul in care ai o rudenie in Australia care este gata sa te sponsorizeze...atunci mai aduni inca 15 puncte...

Well, cam astea sunt punctele care le poti acumula...Fa scorul si vezi daca acumulezi 120. Daca acumulezi totusi 110 exista inca sanse...
    Melbourne, orasul in care eu m-am stabilit este cel de-al doilea ca marime si ca si importanta economica in Australia...teoretic sunt o multime de locuri de munca...insa cel mai dificil lucru este sa gasesti un prim loc de munca in Australia...sa ai ceva experienta si apoi urci cu mai multa usurinta "scaraprofesionala"...

Pentru detalii suplimentare poti vizita website-ul Departamentului de imigrare www.immi.gov.au sau o agentie de imigrare: migration4you.com

Toate cele bune si sper sa-ti fi fost de folos!

Data înscrierii
    23.01.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Salutare la toata lumea.......

Fiind nou pe aici am si eu o intrebare care ma macina de ceva vreme: Am vrea sa emigram in Australia, dar asa cum cred ca a fost shi pentru voi sunt in ceata total, cu cond. care trebuiesc indeplinite precum si cu locul unde se poate aplica pentru emigrare. Eu am terminat Finante Contabilitate iar sotia mea matematica, varsata este de 27 ani, de lucrat lucram amandoi de aproximativ 6ani. Eu am lucrat 4 ani in contracte internationale iar de un an in domeniul financiar. Daca se poate sa ma ajutati shi pe mine in conditiile in care as aplica pentru emigrare definitiva si in baza a ceea ce am relatat mai sus, v-as fi recunoscator cu un mic si o ciorba de burta. Ma intereseaza totul inclusiv pasi ce trebuiesc urmati cat si costurile implicite ale acestei emigrari.

Va multumesc anticipat...........

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

Hello emi2009

In ce priveste migrarea in Australia cea mai accesibila forma este Skill Migration, adica toti cei ce sunt sub 45 de ani, au o meserie cu ceva experienta in domeniu si cunosc limba engleza, daca reusesc sa adune 120 de puncte (vezi mesajul adresat mai sus lui Rossa pentru fiecare categorie) pot sa obtina rezidenta permanenta iar dupa 2 ani de rezidenta permanenta, pot obtine cetatenia Australliana.

In prima faza trebuieste facut un "skill assessment" de catre o agentie speciala din Australia, spun speciala pentru ca pentru fiecare grup de meserii exista agentii care evalueaza educatia si experienta unei persoane care intentioneaza sa migreze. Ideea este de a se asigura ca atat educatia cat si experienta obtinuta intr-o tara anume este la nivelul standardului Australian. La prima vedere, presupun ca meseria ta este de Accountant. In cazul in care asa esteatunci ea este evaluata a fi o meserie de 60 puncte cu exceptia celei de Internal Auditor -care este de 50 puncte.

La prima vedere experienta pe care o airespectiv 5 ani este buna, insa depinde de meseria pe care tu o vei nominaliza si experienta specifica pe care o ai in aceea meserie. Departamentul de Imigrare de regula cere experienta de minim 12 luni din ultimile 18 luni imediat inainte de aplicarea pentru viza...insa agentia care face evaluarea are regulile ei si de obicei cere mult mai multa experienta.

Varsta voastra este un attu de asemeneea, pentru 27 de ani, primiti un numar maxim de puncte adica 30.

Dosarul pentru migrare trebuie pregatit minutios...se pare ca sansele de aprobare si rapiditatea aprobarii sunt determinate si de profesionalismul cu care acesta este pregatit. Exista 2 posibilitati, una este sa ti-l pregatesti singur iar o alta este sa lucrezi cu un agent de imigrare inregistrat in Australia. Pentru detalii suplimentare poti vizita website-ul Departamentului de imigrare www.immi.gov.ausau o agentie de imigrare: migration4you.com

Costurile implicate in procesul de viza variaza in fucntie de complexitatea cazului. Dar trebuie sa fii pregatit cu un buget de aproximativ 10.000 AU$, dupa cum urmeaza:

1. Skill Assesment Fee: 350-600 AU$
    2.Viza Application Fee
    1) First Instalment (la depunerea dosarului la DIMIA) -$ 1,845

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Eklessia, tin sa te felicit pe aceasta cale pentru informatiile deosebit de utile si bine aranjate pe capitole, informatii de care sunt sigur ca vor beneficia din plin cei care sunt interesati sa emigreze in Australia.[img]smileys/smiley20.gif[/img]

Iti multumesc in numele tuturor ce viziteaza aceste forumuri dedicate comunitatii romanesti din Australia!

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

Multumesc pentru aprecieri.

Australia este o tara "excelenta" in cateva luni voi deveni si eu cetatean Australian, asa ca sunt mandru de noua mea tara. Stiind insa ca foarte multi romani si-ar dori sa emigreze in USA, Canada sau chiar Australia si avand in vedere ca Australia chiar are nevoie de imigranti imi face placere sa-i asist pe cei interesati. M-as bucura ca sa creasca comunitatea romana din Australia.

Pe de-asupra am facut si un curs in Australian Migration Law, asa ca am studiat cat decat legistlatia Australiana. In timpul liber -pe langa slujba mea principala, ofer si asistenta in migrare.

Sper ca informatiile oferite sa fie de folos.

Toate cele bune.

Guest

Implicit

Sorin,

Cum facem sa dam de vechile topici? Unele erau interesante si nu stiu cum au disparut..

Thanks, mate!

J Lo

Pagina 1 din 27 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. emigrare australia
    De popeyeradu în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 25.07.2010, 14:00
  2. emigrare in Australia
    De Constanta în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.05.2008, 04:10
  3. emigrare australia
    De george74gei în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 09.04.2008, 21:07
  4. emigrare australia
    De mgsm în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 13.07.2007, 00:29
  5. emigrare Australia
    De mohai în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 25.10.2006, 22:35

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi