Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 27 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 261

Subiect: Emigrare in Australia

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

Salutare Mina,

1. "Detentia"
    Nu cred ca putem vorbi de detentie ci mai degraba de a concesie a guvernului Australian si anume de a oferi puncte suplimentare sau de a accepta pe cei ce obtin mai putin de 5 la IELTS (4,5) pe cei ce sunt gata sa locuiasca de regula 2 ani in regional Australia. Exceptie fac cei ce vin pe o viza de rezidenta temporara -care fectiv nu pot aplica pentru rezidenta permanenta decat dupa 2 ani de sedere, trebuind apoi pana la finalizarea procesului de obtinere a rezidentei permanente, sa continue sa locuiasca si sa munceasca in aceeasi zona.

Fiecare stat din Australia are regiunile lui (regional Australia), insa South Australia prin faptul ca este cu o populatie foarte mica comparativ cu celelalte state -intra in acesta categorie inclusiv cu orasul capitala -Adelaide.

2. Registered Nurse
    Exista o agentie (ANC)care evalueaza aceste meserii, care expune toate conditiile necesare. Intr-adevar exista EN si RN, insa pe lista meseriilor eligibile pentru emigrare se regasesc doar RN (2326-11/2325-11/2324-11/2322-11). Se pare ca si in Romania s-a introdus sau este pe cale de introducere a conceptului de registered nurse. Problema este ca un nurse poate aplica pentru evaluare doar daca la momentul aplicarii este "registered" ca si nurse in tara in care locuieste.

3.Inginerii
    In acesta faza de discutii, eu ti-am comunicat anterior ca pentru meseria de Surveyor (2123-13), care cel putin pe lista de meserii nu este deloc asociata cu inginer ci este de sine statatoare -deci meseria de surveyor are 60 puncte. Insa, intrebarea fundamentala este daca in baza educatiei si experientei aplicantului, agentia care evalueaza acesta meserie (ISA), o evalueaza ca si surveyor sau altceva. Deci eu am operat cu informatia prezentata -surveyor (60 puncte) insa acesta numai daca agentia care evalueaza meseria va evelueaza meseria la acest nivel.

Sper sa va fie de folos.

Toate cele bune.

Data înscrierii
    24.02.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut,

Sunt nou pe acest forum dupa cum vedeti...
    Am tot citit despre cum poti emigra in Australia dar totusi nu am gasit ceva... este nevoie de o facultate terminata pentru a te putea califica? Daca eu sunt operator pc de 4 ani de zile si nu am terminat facultatea (nici nu am inceput-o [img]smileys/smiley4.gif[/img]) este posibil sa ma calific?

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

Buna Teo,

Exista mai multe moduri (vize) pentru imigrarea in Australia, atat ca rezident temprar (o viza tranzitorie) cat si ca rezident permanent.

Una dintre cele mai accesibile si folosite vize este din categoria Skill migration, adica daca cineva este sub 45 de ani, are o meserie recunoscuta in Australia si experienta in acel domeniu si daca obtine nota 5 din 9 la examenul de limba IELTS, indeplineste conditiile de bazacerute de acest tip de viza.Insa pentru a putea migra trebuiesc acumulate de regula 120 de puncte in cazuri exceptionale 110 puncte.

In ce priveste intrebarea ta, raspunsul este NU, nu trebuie sa fii absolvent de facultate insa trebuie sa demonstrezi ca pentru meseria pe care tu o nominalizezi (nu stiu exact ce inseamna "operator pc") trebuie sa demonstrezi ca ai educatie si experienta in domeniu. Fiecare agentie de evaluare, evalueaza o meserie in raport cu conditiile care trebuiesc indeplinite in Australia pentru a te callifica in aceea meserie (educatie, experienta, etc)

Daca imi dai mai multe detalii despte tine si anume: educatie/ calificare (meserie) in baza educatiei/ experienta, putem discuta mai departe si eventual sa incercam o evaluare.

Pentru mai multe detalii despre procesul de imigrare in Australia, vezi www.dimia.gov.au sau migration4you.com

Toate cele bune,

Data înscrierii
    24.02.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc pentru raspuns...si revin cu mai multe detalii...
    Jobul pe care il am (in cazul meu) implica mai multe responsabilitati...updatez siteul firmei si fac unele schimbari necesare pe el, administrez reteaua locala, daca se strica vreuncomputer il repar(partea de software si putin hardware), de ceva vreme am inceput sa fac si gestiunea comerciala, contabilitatea primara si salariile (in Ciel care este un soft destul de usor si nu ai nevoie de o pregatire ciel.ro) in plus mai fac si tot ce tine de oferte de pret. Ca studii nu am decat liceul si cateva cursuri de informatica ( mai exact am diploma de absolvire programare html, dhtml, css.....). Pe cartea de munca ca functie scrie operator pc ...dar cand am fost angajat (in 2001) am fost muncitor necalificat, iar dupa 2 ani am devenit operator pc.

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

Teo,
    In primul rand trebuie sa gasesti meseria pe care o ai pe lista meseriilor din Australia. Vezi linkul de mai jos: http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/1121i.pdf

De obicei meseriile din domeniu IT (analist, programator, etc) iti cer educatie cel outin la nivel certificat in Australia si experinat in domeniul respectiv.

Verifica lista cu skills-urile recunoscute in Australia si vezi daca gasesti meseria ta din Romania sau una apropiata. In faza urmatoarea trebuieste contactata agentia respectiva pentru a face evaluarea meseriei...si de obicei se cer informatii despre educatie, experienta, etc.

Sper sa-ti fie de folos.

Data înscrierii
    02.03.2005
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

inginer geolog, 25 ani, rude inaustralia dispuse pt sponsorizare,...incerc sa imi dau un test de limba TOEICU-ul.INTREBARE : PENTRU A-MI JUSTIFICA CUNOSTINTELE DE LIMBA ENGLEZA TREBUIE SA DAU NEAPARAT TESTUL IELTS? stie cineva? multam.

Guest

Implicit

Hellou Burebista

Am o mare nedumerire.Zilnic verific aproape toate forumurilecu speranta de a gasi pe cineva care a aplicat pentru emigrare in Australia cu meseria de sofer mecanic.E foarte curios ca nu am gasit.Se vorbeste doar de studii superioare,medici, asistenti medicali,ingineri s.a.m.d.Doresc sa stiu ce sanse am eu cu meseria de mecanic auto sau sofer.Virsta 37;vechime 15;engleza incepator,deoarece nu am facut scoala,si in momentul actual invat pe rupte.Saptamina asta platesc testul IELTS si sper ca peste trei saptamini sa-l dau si binenteles sa-l iau.Sotia da testul dupa mine,si impreuna cu cei doi copii ne-am hotarit sa ne stabilim in Melbourne.Suntem foarte hotariti sa facem pasul asta.

Sa auzim numai de bine,

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

TUDOR,

Limba englaza -in mod normal la nivel vocational dar se mai accepta in cazuri speciale si la nivel functional este una dintre cele 3 conditii de baza pentru obtinerea vizei:

In ce priveste examenul de limba -este pereferat examenul IELTS- de altfel se specifica in legistlatie la evaluarea unor meserii ca se poate demosntra abilitatea de comunicare in limba engleza si prin OET (Ocupational English Test) insa IELTS este standard.
    In ce priveste testul TOEIC am aflat despre el prima data acum si l-am gasit pe INternet ...la prima vedere am crezut ca este o confuzie cu TOEFL. Oricum TOEFL este foarte asemanator cu IELTS (ti-o spun din experienta pentru ca le-am data pe amandoua)
    Daca reusesti la IELTS si iti echivalezi meseria cu succes si ai si rude care te sponsorizeaza sansele de migrare sunt foarte mari.

Mult succes.

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    Australia
    Posturi
    110
    Putere Rep
    15

Implicit

ADRIAN,

Chiar daca nu-mi este adresata intrebarea -sper sa nu se supere Burebista, iti sugerez cate ceva:
    1. Nu trebuie neaparat sa ai studii superioare (facultate)insa trebuie neaparat sa ai studii profesionale sau postliceale.
    2. In ce priveste meseriile la care faci referinta, vezi lista meseriilor recunoscute in Australia pentru migrare http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/1121i.pdf

Mai exista si alte meserii ASCO 5-6 care insa nu sunt incluse ca meserii pentru migrare in Australia.

Meseria de mecanic auto este cautata in Victoria -ASCO 4211-11 (Motor Mechanic) si probabil ca si in alte state. In ce priveste meseria de sofer nu o vei gasi pe lista ASCO 1-4 deci se pare ca nu este o meserie acceptata pentru migrare, probabil in ideea ca in Australia oricine poateobtine licenta de sofer pe camion sau truck si poate lucra in domeniu...

3. Luarea examenului IELTS este fundamantala in procesul de migrare. Trebuie sa-l ie-i macar cu 4,5 (exista niste concesii pentru anumite tipuri de viza -ex: SIR)...de preferat ar fi cu 5 sau 6 din nota 9. Examenul IELTS nu este simplu ci relativ complex (writing, reading, listening, conversation)
    4. Ai rude in Australia (in special in Melbourne) care sunt gata sa te sponorizeze? Daca DA, atunci exista un tip de viza la care nu se mai cere punctaj de 120 puncte (cazul Skilled Independent, etc) ci doar urmatoarele:
    a. Indeplinirea color 3 conditii de baza:
    -Varsta -sub 45
    -Evaluarea Meseriei
    -Limba Engleza -TOEFL
    b. Sponsorizarea din partea unei rude care locuieste intr-o zona desemnata (VIctoria, South Australia, Tasmania, NOrthern Teritory sau in anumite zone din WA, NSW, QLD) care trebuie sa-ti ofere si un Assurance of Support.

Daca NU, atunci trebuie sa acumulezi minim 110 puncte -pentru a te califica la anumite viza sau daca acumulezi 120 poti veni ca si Skilled Independent. Oricum chiar daca nu acumulezi aceste puncte ci macar 70, poti sa intri intr-un data base iar in cazul ca in urmatorii 2 ani de la intrare o agentie sau un anumit stat sau chiar un buissiness te poate nomina sau sponsoriza pentru anumite vize.

Iti doresc toate cele bune, mult succesla IELTS si in procesul de migrare. Daca ai intrebari sau cauti consultanta nu ezita s ama contactezi. Sper sa am ocazia sa te intelanesc mai devreme sau mai tarziu in Melbourne -unde si eu locuiesc.

Guest

Implicit

EKKLESIA

Multumesc multpentru raspuns si pentru incurajare,si sper si eu sa nu se supere Burebista.Chiar astazi am fost anuntat de firma care se ocupa de dosarul nostru,sa duc banii pentru test.Dar nu pot sa ma hotarasc cind il dau.nu cred ca sunt bine pregatit.Nu stiu cit de greu este.Stiu sa citesc si sa traduc ce citesc,dar imi este foarte greu sa fac propozitii,cu alte cuvinte nu pot sa port o conversatie.Ce sa fac..........

Si as mai avea o intrebare. Crezi ca in Melbourne nu pot sa-mi gasesc un job de sofer?

Sper sa nu deranjez prea mult

Pagina 3 din 27 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. emigrare australia
    De popeyeradu în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 25.07.2010, 15:00
  2. emigrare in Australia
    De Constanta în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.05.2008, 05:10
  3. emigrare australia
    De george74gei în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 09.04.2008, 22:07
  4. emigrare australia
    De mgsm în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 13.07.2007, 01:29
  5. emigrare Australia
    De mohai în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 25.10.2006, 23:35

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi