Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: CRESTINISM - dezbateri & pareri personale

Data înscrierii
    15.06.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    139
    Putere Rep
    16

Implicit

daca tot am inceput a discuta despre Crestinism in topicul "The truth about Da Vinci Code" topic unde discutamfacts vs fiction si unele discutiile se abat de la topic zic sa discutamCrestinismul asa cum il vedem fiecare pe topicul asta.

[img]smileys/smiley1.gif[/img]
    http://groups.yahoo.com/group/RomaniansChicago

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele! (Marcu 9, 22-24).

Este dupa parerea mea unul din cele mai frumoase versete din Biblie, si asta pentru ca regasesc in acest paradox, toata trairea mea interioara in cautarea Absolutului Divin.

carmens, am senzatia ca esti un om ce-si traseaza un drum mistic in cautarea Adevarului. Ma insel?
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Guest

Implicit

despre crestinism, sau orice alta religie, poti discuta cu oameni care cred in ceva, nu cu ateisti sau speculanti de bazar religionar;

unui om care nu a trait credinta nu poti sa-i explici ce inseamna, nu poate intelege, e scena celebra din tren in "Idiotul" de Dostoievski, e ca si cum ai incerca sa-i explici unui martian viata pe pamant, el iti vine mereu cu argumente rationale, istorice, filosofice, formule chimice, etc., nu poate sa priceapa;

mai sunt unii, da' domne, eu cred ca exista ceva..da vezi ca nu e asa cum spune biserica si cum scrie in Biblie..bunch of idiots; un exemplu clasic pe vremuri era cu est-europeanul de dincolo de cortina de fier care invatase in apartamentul lui de bloc totul despre america si limba si Constitutia o stia pe de rost..si se credea american, numai ca nu era, pentru ca nu traia in America, adica nu traia in sistem, el traia in lagarul lui comunist, asa si eruditii, Discovery-tarzii si Google-arii, cred ca cu un pospai de cultura generala pot da cu tifla oricarui om cu o minima cultura si cu o credinta sanatoasa din copilaria lui, de cand a fost dus la biserica si impartasit, fara sa stie ce e aia..;

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Goodkat
    despre crestinism, sau orice alta religie, poti discuta
    cu oameni care cred in ceva, nu cu ateisti sau speculanti de bazar
    religionar;

vrei sa spui ca pe astia ii dispretzuiesti ?!

Citat Postat în original de melina

...

P.s.Chiar credeti ca devi mai bun daca imbratisezi religia??

Guest

Implicit

ChristianT, la mine nu credinta este o problema.....

"Stiu, in adevar, ca nimic bun nu locuieote in mine, adica in firea mea pamanteasca, pentruca, ce -i drept, am vointa sa fac binele, dar n'am puterea sa-l fac.Caci binele, pe care vreau sa-l fac, nu-l fac,si raul, pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!" Romani 7:18-19

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    30

Implicit

[img]smileys/smiley32.gif[/img] Mugatu. Ce bine te intzeleg !

Ce e de facut ?

Guest

Implicit

Toni, citeste mai departe:

"Dar vad

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    30

Implicit

Nici la mine nu e o problema credintza. Doar bobul de mustar amintit in biblie e mare ca o planeta !

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Ma consider o persoana morala cat de cat. Nu am omorat, nu prea am furat,mai pizmuiesc si eu pe cate unul,mai mint si eu din cand in cand.... Incerc sa-mi umplu inima de iubire, nu reusesc mereu.Am primit o educatie ateista dar nu ma consider un ateist, insa nici credincios nu ma consider.Nu stiu "Crezul" pe de rost iar atunci cand l-am citit, nu am crezut in cea mai mare parte din ce era scris acolo. Ma consider un mare pacatos pentru acest lucru. Credeti ca am vreo sansa la mantuire? De ce este Dumnezeu atat de tacut cu mine?
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Guest

Implicit

Citat Postat în original de Guests

si ce folos daca e sincera? mai degraba..."minte-ma frumos!"[img]smileys/smiley2.gif[/img]

stimuleazamotivatia!
    Uite exemplu de om care se da drept credincios[img]smileys/smiley18.gif[/img]

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Book Club-dezbateri, rezumate
    De Ben în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 15.06.2010, 12:20
  2. Dezbateri Constitutia Romaniei
    De aconi în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.09.2009, 03:23
  3. Astrologie si Crestinism
    De Larvatus2 în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 08.04.2008, 11:10
  4. Personalitatea virtuala
    De tonita în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 08.10.2006, 21:50

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •