Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 20

Subiect: Cancer la stomac cu metastaze in ficat

Data înscrierii
    21.05.2006
    Locație
    Germany
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua,

am o mare problema, e vorba de tatal meu care are cancer la stomac cu metastaze in ficat, doctorii nu l-au mai operat pt ca, spun ei, nu mai are rost. Ei zic ca ar mai avea cateva luni de trait.... I-au dat doar tratament cu citostatice.

Noi insa cautam un tratament neconventional, orice i-ar putea mari speranta de viata. Am citit despre multe tratamente naturiste, despre tratamentul cu CELULACT H al domnului Ioan Istrate care ar fi vindecat unii bolnavi de metastaze.

Exista printre voi cineva care sa fi incercat astfel de tratamente ? Cu success sau fara ? Noi dorim sa ne informam inainte sa luam o decizie. VA ROG MULT sa imi raspundeti daca stiti ceva concret, persoane care sa se fi vindecat astfel.

Va multumesc anticipat.

Cu speranta,
    Dan P

Data înscrierii
    20.05.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    21
    Putere Rep
    0

Implicit

Draga buratinox,

Imi pare rau pentru tatal tau,e o boala care medical nu se mai poate vindeca.Insa exista si miracole.Am auzit de un caz cu cancer la plamani,metastaze multiple si cu un copil de vreo 2 ani.Cazul de care vorbesc s-a intamplat in Franta.Si cum acolo doctorii nu ascund diagnosticul de pacient,au povestit cu domna respectiva,i-au explicat tot referitor la boala ei,si i-au spus ca mai are max trei luni de trait,la care doamna a raspuns:"eu nu pot sa mor,nu am timp sa mor,am un copil de crescut".Iar doctorii i-au dat tot ce credeau ca i-ar face bine,incepand de la citstatice,si doamna a mai trait cel putin 10 ani.

In schimb mai cunosc un caz,e vorba de unchiul prietenului meu,care a fost ca si tatal tau,cu cancer la stomac,iar fetele lui au incercat toate tratamentele naturiste de care au auzit,ii dadeau doar apa adusa de la nu stiu ce izvor sa bea,doar mancare fiarta fara condimente,ii facea bai doar in nu stiu ce ceai.....ar mai fi multe de spus...si toate in zadar.

Sfatul meu este ca tu sa faci tot ce crezi ca e bine pentru tatal tau,ca nu mai tarziu sa-ti para rau ca nu ai incercat,si sa te gandesti ca daca incercam poate era altfel.

Ii doresc multa sanatate tatalui tau si tie multa putere sa treci cu bine peste toate!

Cu sinceritate![img]smileys/smiley1.gif[/img]

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    9

Implicit

Imi pare rau sa aud de un asa caz, socrul meu era o persoana foarte sanatoasa. Intr-o zi ne-a spus ca nu prea mai poate sa inghita si dupa teste a fost diagnosticat cu cancer la stomac cu metastaze la ficat. Am crezut ca in America sunt tratamente mai avansate...oricum, a fost programat la o vizita la chirurg si i-a zis ca ar putea sa-i inlature stomacul si o parte din esofag dar e prea riscant si oricum avea metastaze si nu ar fi facut fata operatiei si apoi chimioterapiei. Medicul oncolog a zis ca a mai avut cazuri si unele chiar trecute in remisie cu vinblastin si alte combinatii de chimoterapeutice...

In fine, a inceput tratamentul, i-au conectat o sonda ce pompa combinatia de medicamente 5 zile continuu, la inceput a reactionat bine dar la cateva zile a trebuit sa-l internam la urgente pentru ca a avut un blocaj renal, dansul avea 71 de ani...asa ca n-au mai putut sa continue cu aceleasi medicamente.

Apoi a sat numai in spital, hranit prin tub alimentar, a slabit, situatia lui a fost cat de cat stabila cateva saptamani dar intr-o z ne-au chemat de la spital pentru ca aparusera schimbari in starea lui...a facut o hemoragie interna si ne-a parasit la numai 3 luni dupa diagnosticare.

Situatia e cat se poate de trista, nu e unul din tipurile de cancer care reactioneaza usor la chimioterapie, imi dau seama cat trebuie sa-ti fie de greu, socrul meu a decedat in octombrie iar varul meu de numai 29 de ani ne-a parasit in ianuarie suferind de alt tip de cancer (care ar fi fost 90% curabil daca ar fi fost descoperit la timp).

Nu stiu in ce masura tratamentele naturiste ar putea ajuta insa daca incerci, n-are cum sa dauneze, eu cred inca in miracole si sper ca Dumnezeu o sa va ajute in lupta asta grea.

Data înscrierii
    21.05.2006
    Locație
    Germany
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Va multumesc mult pt ca mi-ati raspuns, tatal meu are 60 de ani, am uitat sa precizez asta. Primele simptome au aparut acum 3 luni cand a inceput sa aiba dureri suspecte in piept. La inceput nimeni nu si-a dat seama ca ar avea ceva la stomac. Doctorii ne-au spus ca acest cance rla stomac il are de cel putin 1,5 - 2 ani asa incat acum ficatul ii e plin de metastaze... dar el nu a avut niciodata simptome sau dureri, pana acum 3 luni.

Tata va incepe maine tratamentul cu citostatice timp de trei zile in spital. Problema e ca trebuie sa faca si transfuzie de sange pt a putea rezista tratamentului, fiind destul de slabit. In paralel vom incepe si tratamentul cu Celulact H si prin care speram la o minune. Parte incurajatoare este ca poate inca sa manance, sper si ma rog sa aiba puterea sa faca aceste tratamente si Dumnezeu sa aiba mila de el sa nuil ia atat de repede dintre noi.

Cu multumiri,

Dan P

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    9

Implicit

Dati-i sa bea Ensure, e foarte nutritiv si s-ar putea sa ajute, cumnata mea a avut alt tip de cancer si obisnuia sa cumpere Zango (il comanda pe Internet)... e in remisie acum de 2 ani si i s-au dat doar 10% sanse de supravietuire...acum fiecare cu steaua lui norocoasa.

Doctorul socrului meu ne-a spus ca a avut si succese in lupta cu aceasta nemiloasa boala, depinde acum de organismul fiecaruia cum reactioneaza.

Va doresc toate cele bune si sper sa auzim vesti bune.

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    9

Implicit

rectific, nu era Zango, e XANGO...ea crede ca a jutat-o, e un suc facut din nu stiu ce mango ce se gaseste numai in Vietnam

Data înscrierii
    01.06.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua,

Am si eu de dat un anunt. Nu stiu daca va folosi cuiva, dar ofer gratuit 3 cutii de iscador P, medicament obtinut din vasc, pentru cresterea imunitatii. Sper sa ajute cuiva, eu am citit mult despre asta.

Adresa mea de e-mail daca e cineva interesat este irina1275@yahoo.com.

Multa sanatate si numai bine!

Data înscrierii
    14.07.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut

am citit tot cea ce ai scris tu dar trebuie sa te informez ca nu ai spus prea multe despre boala.,referitor la tipul cancerului(carcinom gastric etc) si unde anume in ficat au aparut metastazele.In legatura cu tratamentul naturist doresc sati spun ca,cancerul nu este o boala oarecare deci tratamentele naturiste sunt ca si cum nar fi,deoarece substantele naturale nu actioneaza ff mult asupra celulelor cancerigene.Deasemena cu mare parere de rau doresc sa te informez ca stadiul bolii este unul foarte avansat si nu mai este posibilla o vindecare,motiv pentru care multi oncologi trateaza cu usurinta aceste cancere stiind ca finalul va fi acelasi.Insa operatia are un rol foarte important in acest caz.deoarece sar reduce numarul de tumori din corp si astfel substantele chimioterapeutice sar concentra asupra tumorilor de la nivelul ficatului.Te rog sa ma contactezi pe adresa mea de email andrei_ioan36@yahoo.com (underlineintre andrei si ioan)si sami comunici daca exista metastaze in ambii lobi ai ficatului si tratamentul actual pe care il urmeaza tatal tau.In acest caz este indicata radioterapie cu cobalt 60 doar la nivelul stomacului.Trebuie sa opresti orice tip de tratament naturist pe care il urmeaza tatal tau deoarece aceste substante pot sa interactioneze cu substantele chimiterapeutice,diminandule astfel actiunea.deasemenea doresc sati spun cateva subst chimiterapeutice folosite foarte des in cancere ale stomacului mai ales daca acesta ste metastatic.printreele se numara epirubicinum,cisplatinum sau 5-Fu(fluorouracil)dar si altele.acestea sunt folosite exact in aceasta combinatie dar pe masura ce cancerul avanseaza se mai adauga si alte substante chimioterapeutice.Ca sa te mai incurajez un pic te informez ca recent un om din craiova a trait timp de 9 ani cu un carcinom gastric gasit in faza de metastaze la nivelul intestinului subtire.Deasemenea si el a fost operat,dar boala avansase prea mult pentru ca sa existe vreo sansa de vindecare.

Data înscrierii
    21.05.2006
    Locație
    Germany
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Va multumesc tuturor pentru ajutorul dat prin sfaturi sau material (multumesc Irina pentru Iscador).

Am incercat tot ce s-a putut insa Dumnezeu a vrut altfelsi tatal meu a plecat dintre noi pe 22 August, la doar 3 luni dupa diagnosticare....... mi-e atat de dor de el ...

Va doresc multa sanatate si daca cineva are nevoie de ajutor, medicamente, siropuri, orice puteti sa-mi scrieti la adresa popovicid@yahoo.com.

Am sa incerc sa ajut in masura posibilitatilor, locuiesc in Germania si unele lucruri se pot cumpara mai ieftin de aici.

Data înscrierii
    07.08.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

draga buratino, ai gasit solutia pentru tatal tau? sper sa-mi raspunzi ca e bine sanatos, pe cat posibil. si eu caut cu disperare un tratament neconventional pentru cumnatul meu care are 55 de ani si este un OM deosebit. Sper sa mai fie inca mult timp, desi are exact aceeasi problema ca si tatal tau. te rog mult sa-mi spui ce s-a mai intamplat, chiar daca n-a fost bine, ajuta-ma cu experienta ta... multumesc

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. durere de ficat
    De fanjabba în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 09.05.2010, 11:43
  2. cancer la stomac cu metastaza la plamani
    De cosmin în forumul Medicina pentru toti
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 12.11.2009, 12:12
  3. cancer la stomac extins la ficat si esofag
    De loredana66 în forumul Medicina pentru toti