Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: limba engleza

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    14

Implicit

Am vazut la stiri ca au proclamat limba engleza ca limba oficiala a SUA, aveati idee ca pana acum nu era nimic in sensul asta?

Guest

Implicit

nu s-a proclamat nimic, stai linistita, e doar o propunere legislativa in contextul dezbaterii despre imigratie, au si ei Vadimii lor...;

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    14

Implicit

pe bune? inseamna ca am inteles eu gresit...

Guest

Implicit

goodkat are dreptate...inca este in stand-by propunerea...pina acum cred ca aveau multi nedumeriri care este limba oficiala, engleza sau spaniola si de aceea astia vor sa clarifice odata pentru toti ca totusi traim intr-o tara anglo-saxona, chiar daca in unele zone ai impresia ca "s-a intunecat" sau ca tre sa mincam toti tacos...

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

Multi nu stiu ca in America nu exista nici o limba oficiala, si pana acum nu au reusit sa faca limba engleza, singura limba oficiala. Sunt prea multi latinos care nu vor sa invete engleza, si cum tot mai multe companii ofera servicii in spaniola, nu au nici un interes sa schimbe ceva. [img]smileys/smiley5.gif[/img]
    The most active thing about me is my imagination!

Guest

Implicit

cind o sa iasa de lege, o sa fie un band-aid aplicat pe rana, in loc de o lege a emiratiei...alegerile sint in nov, si nimeni nu vrea sa faca nimic, concret, pina atunci.

Guest

Implicit

Sunt de fapt 2 propuneri pt cumsa fie numita Engleza in legea imigrarii: una ca "national language" sia doua

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

America e una din putinele tari care acorda cetatenie la oricine se naste aici. Nu cred ca vor reusi sa schimbe, dar nu e de mirare ca considera asa ceva. Sunt o gramada de imigranti ilegali care au cate 2, 3 sau chiar mai multi copii nascuti aici, care sunt automat cetateni.

Guest

Implicit

O considera din motive"umanitare' si practice: ce se intampla cu copiii daca ii deporteaza pe parinti. Statistica arata ca mai toti raman aici, cu una din rudele care au statut legal. Si cum americanii pun mare accent pe familie, iar copiii sunt cetateni...

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

Din acest motiv sunt multi care vor sa nu se mai acorde cetatenie la oricine se naste aici.

Acum, normal ar trebui ca copii sa fie trimisi acasa cu parintii, si sa vina inapoi in US dupa ce devin majori.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Bancuri (limba engleza) / Jokes
    De sorin în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 154
    Ultimul post: 22.01.2016, 12:02
  2. UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical
    De UBELT în forumul Comunitatea romaneasca din Marea Britanie (UK)
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.05.2010, 19:33
  3. cursuri de limba engleza in ny
    De viviana_ny în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 10.01.2007, 06:50
  4. Cursuri de limba engleza GRATIS
    De usdream în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 22.10.2006, 09:19
  5. Scoala de limba engleza in zona Detroit
    De livia în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 27.10.2005, 07:56

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •