Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 22

Subiect: student in NYC

Data înscrierii
    19.02.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    57
    Putere Rep
    15

Implicit

Am fost acceptat cu bursa de curand la o facultate din midtown Manhattan. In august voi ajunge din nou in state si voi locui pe 6th Avenue, aproape de 34th Street si Herald Square. M-ar interesa daca mai exista romani care locuiesc prin zona si cum li se pare.

Astept impresii, relatari etc.

Mihai

Data înscrierii
    21.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    32
    Putere Rep
    0

Implicit

Mihai,

zona in care o sa locuiesti tu este una dintre cele mai aglomerate zone din New York. Cateva strazi mai in sus e Hell's Kitchen, zona care cuprinde Times Square. Daca iti place agitatia e ok, o sa ai aproape multe magazine imense, cum ar fi Macy's, Gap, si multe altele, o sa vezi tu. Dezavantajul major este ca toate sunt mai scumpe in zona aia, de la mancare pana la haine, pentru ca e plin de turisti.

Eu locuiesc in Uptown Manhattan, o zona mai linistita, aproape de Central Park si Riverside Park. Facultatea mea este insa pe 5th cu 14th Street, asa ca stiu cat de cat zona. Pe unde o sa stai tu e si o imensa statie de metrou/tren/autobuz, statia se numeste Penn Station asa ca o sa-ti fie usor sa te deplasezi in afara New Yorkului.

Ok, poate cand o sa ajungi dai un semn sa ne intalnim.

Povestim,

Alin

Data înscrierii
    17.05.2006
    Locație
    Germany
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut baieti, [img]smileys/smiley37.gif[/img]

sa stiti ca va invidiez un pic ca studiati la NY ..

eu m-as muta pe loc :-))

Salutari din Frankfurt !!

Data înscrierii
    21.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    32
    Putere Rep
    0

Implicit

New Yorkul e intr-adevar un oras frumos. Din pacate n-am prea avut
    vreme sa-l explorez, insa in mod sigur nu te plictisesti, sunt o gramada
    de lucruri de facut si atat de multe locuri de vizitat.

Cateodata insa simt ca as vrea sa ies din oras din cauza aglomeratiei. Eu
    am facut facultatea in Cluj, e, cred, orasul meu preferat. Si Sibiul e
    frumos.

MIlena, tu cum ajungi in tara de obicei? Ce mijloc de transport folosesti?
    Eu trebuie sa fiu in Berlin la sfarsitul lui iulie pentru cateva zile, dar nu
    stiu exact cum sa plec in tara dupa aia, as prefera ceva autobuze/
    microbuze, cred ca sunt mai ieftine decat avionul.

Mersi mult,

Alin

Guest

Implicit

Buna Alin! Eu sunt studenta in Philadelphia. New York-ul e intr-adevar super cool.

Am fost si eu studenta la Cluj. Vroiam sa te intreb de unde esti din Romania?

Honors

Data înscrierii
    21.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    32
    Putere Rep
    0

Implicit

Honors,

eu sunt dintr-un orasel de langa Sibiu. Am facut liceul in Sibiu si facultatea de psihologie in Cluj. Tu? Ce studiezi? Cum iti merge? Ce facultate ai terminat?

Alin

Guest

Implicit

Hi, Alin! Am facut Psihologie la Babes. Nu am apucat sa termin acolo (am plecat in ultimul an de facultate) ca intre timp m-am transferat aici. Esti la PhD?

Honors

Data înscrierii
    21.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    32
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu am terminat facultatea de psihologie la Babes-Bolyai in 2003 si masterul la aceeasi universitate in 2004. Din 2005 sunt la master in psihologie generala la New School for Social Research, New York. Bursa pe care o am imi asigura finantarea si pentru doctorat, asa ca o sa petrec aici cel putin 5 ani.

Daca ai fost si tu studenta intre 1999-2004 e posibil sa ne cunoastem, poate il stii pe Radu Stanciulescu (Kelu), un foarte bun prieten de-al meu. Au fost cativa colegi care au plecat in State si din generatia mea, poate chiar am fost colegi.

Tot nu mi-ai zis ce studiezi, cum te descurci. Intre ce ani ai fost la Cluj?

Alin

Guest

Implicit

Great! Ma bucur sa aud ca-ti merge bine. Il stiu pe Radu si am impresia ca si el venise pe aici cu ceva program de lucru. Eu am plecat tot in 2003, in ultimu' an de facultate (am fost la Cluj din 2000 pana in 2003). M-am transferat aici si acum mai am un semestru pana termin undergraduate in Psihologie. In toamna vreau sa aplic pentru PhD in Clinical Psychology. Tu ce materiale ai studiat pentru GRE( ma gandesc ca a trebuit sa dai testul) ?

Data înscrierii
    17.05.2006
    Locație
    Germany
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut Alin,

nu stiu daca e bine sa mergi cu autobuzul, sunt o groaza de probleme, sau fac perchezitii la granita, sau se strica autocarul, mai bine uitat-e

prin internet, au la Tarom oferte speciale, iar daca iti iei bilet din timp e mai bine...aahh, si din pacate cred ca tarom zboara numai din Frankfurt [img]smileys/smiley19.gif[/img]...si daca tot vrei sa mergi cu autobuzul cauta dupa

transeuropa sau atlassib

Salutari,

Milena

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. j1 in student visa
    De brunetzicabv în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 09.05.2008, 08:13
  2. schimbare din J-1 in F-1 student
    De love_olivia în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 03.08.2007, 07:01
  3. Ajutati student de 17 ani va rog
    De hatyhay în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 21.11.2006, 11:21
  4. Viza Student
    De SQETech în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 02.10.2006, 08:22
  5. Urgent - student nou
    De mariacipri în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 20.06.2006, 10:27

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •