Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Sinteti pro sau contra avortului?

Votanți
210. Nu poți vota în acest sondaj
  • Pro

96 45,71%
  • Contra

90 42,86%
  • Sint in dubiu

24 11,43%
Pagina 1 din 25 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 249

Subiect: Opinie despre avort

Guest

Implicit

Daca vreti puteti lasa si o explicatie.

Guest

Implicit

Cu riscul de a deveni babutza topicului...din 7 sunt singurul care am votat contra celei mai scurte cai de a-ti rezerva un loc in iad ,dar Contra avortuluici nu contra legii care sainterzica avortul. Fiecaretre sa fie liber sa aleaga ce vrea!Sunt n metode de a evita sarcina pe vremurile astea ,iar daca nu esti un total iresponsabil sau mai mult iresponsabila!,cred ca sunt totusi sanse foarte mici sa se intample un accident . si daca totusi se intampla nu credsa fie asa nenorocire care sa merite asemenea masura.

Guest

Implicit

Sunt CONTRA acestei masuri, este un pacat deosebit de mare sa faci un avort, este o crima, si nu pot sa fiu deacord cu o crima.

Exista o gramada de feluri prin care femeile se pot proteja de o sarcina nedorita, daca una din metode ti se pare ca nu e suficient de sigura poti apela la alta, dar sigur poti evita o sarcina nedorita. Accidente cred ca se intampla extrem de rar, iar daca se intampla nimenea nu are dreptul sa ia o asemenea decizie.

Sigur sunt deacord cu o asemenea masura in cazul in care se descopera ca fatul nu se dezvolta normal si ca s-ar naste un copil cu handicap sau cu vreo boala incurabila, acesta ar fi singurul caz in care as putea aproba o asemenea masura.

Guest

Implicit

Respect opinia ta Claudiu. Vreau sa spun ca am un prieten care este medic si nu face chiuretaje din principiu si inteleg perfect de ce..

Adevarul este ca cine vrea neaparat o poate face si fentind legea.

Dar din pacate exista foarte multi iresponsabili si chiar si responsabil fiind cind esti foarte tinar de multe ori nu stii ce este mai bine pentru tine si ce nu sau de ce trebuie si cum trebuie sa te feresti.Nu uita ca pina nu treci prin asa ceva nu ai cum sa stii ce inseamna. E omenesc sa mai gresesti si este bine sa ti se dea sansa sa intrepti greseala.

Sa cresti un copil nu este o joaca.Exista multi copii nedoriti care sufera urmarile unor asemenea accidente...

Plus nu uita copii care sint handicapati de multe ori din vina mamelor care consuma droguri si alte minuni in timpul sarcinii si totusi pastreaza acea sarcina,pai alea nu sint iresponsabile ,alea sint inconstiente!

@biankka

Respect ceea ce spui dar eu zic ca este bine intodeauna ca copiii sa fie doriti si preferabil de ambii parteneri.Cind spui ca este simplu sa te feresti nu uita de cei care sint inselati de catre partenerul lor ,care ii asigura ca foloseste metoda de contraceptie dar de fapt el(ea) nu foloseste nimic.

Numai bine!

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

ma mir cum un barbat poate sa dea asemenea raspuns...

...odata comisa o asemenea "greseala", cine sa-ti dea sansa sa o indrepti ?...pentru ca dreptul il da o lege am inteles (acolo unde il da), si justificarile de moment...si atunci fata de cine ar trebui sa-ti indrepti greseala?

"Sa cresti un copil nu este o joaca."...sa ajungi sa te " joci " cu o viata, e o joaca ? Justificari de genul..." sunt prea tanara, am gresit voi repera aceasta inconstienta atineretii mele cumva pe parcursul vietii "....sunt doar surogate pentru a indulci si scuza asa zisa greseala a tineretii...curios cum, dacaun avorteste dus la bun sfarsit, daca se mai intampla sa mai greseasca o data ...e mai usor de decis...si poate chiar inca o data.

Niciodata nu a fost o joaca sa cresti un copil...atunci nu va jucati!

Guest

Implicit

Citat Postat în original de angeline
    ..sa ajungi sa te "joci" cu o viata, e o joaca ? J
    Degeaba te aprinzi Angeline si exagerezi tie cine iti da dreptul sa hotarasti pentru altul si sa condamni??. Si inca ceva viata incepe din momentul in care incepe sa bata inima pentru prima oara si asta se intimpla cam dupa 2 luni incolo,dar chiuretajele se fac mai devreme.

Nimeni nu are dreptul sa hotarasca pentru altcineva ,este decizia fiecaruia.

Oammenii din greseli invata si daca nu invata nimic atunci este treaba lor.
    Ce tie nu ti sa spart niciodata prezervativul?? Deatfel daca tot vorbiti despre pacate,poate nu stiati ca este considerat un pacat cind folosesti orice metoda de contraceptie.

P.s. Si chiar daca ar exista un dumnezeu ,nu este nimeni dumnezeu sa hotarasca cine merge in iad si cine nu. Mai ales subiectul asta nu ar trebuit sa degenereze in cearta, dar vad ca tu chiar te straduiesti. Am cerut doar o opinie.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

In clipa fecundarii ovulul cu spermatozoidul se numeste Viata...

Daca gandim putin mai departe si ovulul si spermatozoidul pana sunt apti de fecundare tot o forma de viata sunt...doar separata.

P.s. exprimarea mea poate fi gresita dar intelesul nu

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

melina mi-am expus doar punctul de vedere ! era vorba deun PollQuestioncu o eventuala explicatie (motivatie a felului cum am votat, banuiesc)

de aprins , nu m-am aprins...de judecat nu judec pe nimeni...

normal ca ramane la latitudinea fiecarei femei ce face cu viata ei ( dar daca macar ar fi vorba doar de viata ei )....dupa parerea ta, este mai scuzabil un avort cu 30 de zile inainte sau dupa data precizata de tine mai sus ?

daca intamplator datorita opiniei mele se intampla sa sufere o femeie de vreun copil nedorit, o rog sa ma contacteze iar viitorul copilului nedorit il vom stabili de comun acord...

ps. in legatura cu "spartul prezervativului" raspunsul este nu.

Data înscrierii
    31.10.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    671
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de melina
    Nimeni nu are dreptul sa hotarasca pentru altcineva ,este decizia fiecaruia.
    Melina,
    In ultima instanta, asta e mesajul care ar trebui sa iasa la suprafata.
    Probabil ca,daca ai fi formulat sondajul in asa fel incit DECIZIA de a alege intr-un fel sau altul ar fi fost pusa in balanta, si nu actul de AVORT in sine, ar fi fost si altfel de raspunsuri.

Este interesant cum voturile "pentru", in acest sondaj, domina, cel putin deocamdata, dar comentariile de "contra" sint singurele care apar.

Data înscrierii
    27.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    287
    Putere Rep
    15

Implicit

Fiecare persoana percepe acest subiect sensibil din proprie experienta sau din experienta unei persoane apropiate care a trecut prin asemenea soc (eu asa il consider). Daca suntem pro sau contra..e destul de greu de spus..tinand cont ca motivele ptr care o femeie face un asemenea gest sunt foarte variate: lipsa educatiei sexuale, multi parinti se simt jenati sa vb despre sex si urmarile lui cu copiii, de scoala ce sa mai spunem.., o malformatie a fatului, un viol, ruperea accidentala a prezervativului si exemplele pot continua. In timpul facultatii aveam un amic medic rezident care imi povestea cat de multe femei, de toate varstele si clasele sociale veneau sa faca avorturi:(..era cel mai ieftin din oras..ptr eleve si studente taxa era50 de mii iar conditille erau sub orice critica!!Probabil aceste conditii mizere reprezentau o politica de stopare a avorturilor..odata ajunse acolo cred ca nu isi mai doreau sa se mai intoarca si a doua oara! Cinevaspunea la acest topic ca o tanara femeie odata ce a facut unavort,la urmatorul va fi mai usor sa decida. Sunt cazuri si cazuri. De ex. sunt femeifoarte afectate deo asemenea trauma incat devin mult mai grijulii.E foarte trist ca se intampla si asa ceva...dar uneoriaceasta ramane singura solutie...

Pagina 1 din 25 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Pro AVORT la 16 ani sau CONTRA?
    De opium-female în forumul Comunitatea romaneasca din Spania
    Răspunsuri: 51
    Ultimul post: 31.12.2009, 09:04
  2. Ctitorii de Opinie.
    De Zeus Plebeus în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 09.05.2009, 11:05
  3. orice opinie conteaza
    De browneyes în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 16.02.2009, 00:19
  4. Orice opinie e binevenita
    De cristaila în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 07.10.2007, 04:50
  5. Dreptul la opinie
    De tonita în forumul Sondaje/Polls
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 25.07.2006, 10:17

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •