Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Sinteti pro sau contra avortului?

Votanți
210. Nu poți vota în acest sondaj
  • Pro

96 45,71%
  • Contra

90 42,86%
  • Sint in dubiu

24 11,43%
Pagina 3 din 25 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 249

Subiect: Opinie despre avort

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    14

Implicit

si inca o chestie...daca avortul e recomandat in cazul in care la analize doctorii isi dau seama ca fetusul prezinta semne ale unor boli ce nu i-ar da niciodata sansa sa fie un copil normal...la asta nu v-ati gandit?

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

tina&dave...eu, una m-am gandit si stiu si cazuri in careasteptarilemedicilor au fost date peste cap de realitate dar si surprizele neplacute nu au lipsit chiar si acolounde analizele au fost minutios studiate si repetate si nu au prevazut nenorocirea...se poate medita si la asta !

Guest

Implicit

Dragele mele,

Nu stiu cate dintre voi ati facut chiuretaj o data in viata....sper ca nici una!

Eu din nefericire am ramas insarcinata la o luna dupa casatorie..aveam 19 ani si eram pe vremea lui Ceasca...(si s-a intamplat folosind contraceptive..care erau f greu de procurat pe vremea aceea).Cum eram primul an la facultate si voiam sa ma bucur de viata ..m-am hotarat(grea hotarare si f gresita) sa fac intrerupere de sarcina..Si am facut...A fost ingrozitor,nu procedura in sine..desi si aceea a fost problematica(intrucat era complet ilegala si riscanta pe vremea aceea) ci dupa....Si...am luat o mare palma de la soarta..NU MAI POT AVEA COPII!!! de atunci mi se trage! Am facut nspe mii de tratamente,chiar si in strainatate si degeaba.....ce nu as da acum sa-mi strang copilul in brate...DAR E PREA TARZIU!

Viata incepe in momentul fecundarii ovului de catre spermatozoid..CI NU LA NASTERE! Exista o viata acolo..fie ca e in faza de celula ,e o celula VIE! Doar tu hotarasti DACA O LASI SA SE DEZVOLTE SAU NU! V asigur ca este f traumatizant un avort....si asta o realizezi dupa un timp! Ceva se schimba..undeva in sufletul tau! Eu am platit cu varf si indesat pt alegerea facuta!

Ganditi-va de 2 ori inainte de a o face! Si nu ma refer la probleme medicale..in acel caz..avortul este mai mult decat indicat....dar daca se intampla(mai ales cu protectie) sfatul meu este .....GANDITI-VA F BINE inainte de a intrerupe o sarcina!!!

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    14

Implicit

Vad multe cazuri la televizor de copii abuzati, nascuti in familii dezorganizate, parintii se drogheaza tot timpul si continua sa procreeze...nu contraceptive, nu avorturi doar copii nascuti sa traiasca pe strazi sa fure, nascuti vara nici un viitor, nu e si asta o crima?

Data înscrierii
    03.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    105
    Putere Rep
    14

Implicit

ai dreptate, angeline, cunosc chiar un caz real, o prietena de-a mea a nascut o fetita cu un picior lipit de burta si la toate analizele totul era normal, stiu insa cazul unui preot ce stia ca are gemeni siamezi si nu a fost de acord cu avortul...stiu ca ii costa 2 milioane de dolari operatia si nu se stie daca or sa supravietuiasca.

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

tina&dave nu am cerut nici o clipa sa imi dai dreptate; listele cu exemplificaripot continua...nu am sa ma las furata de peisajul exempificarilor pentru a trage balanta in favoarea opiniei mele dar nici nu imi voi stabili opiniile personale bazate numai pe sistemele media televiziunea si presa...cred ca aici se punea problemain principiu de expunere a opiniei fiecaruia, legat de avort sinu neaparat de exceptii.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.089
    Putere Rep
    35

Implicit

Melina a pus o intrebare; sunteti pro sau contra avortului...scurt si la subiect fara nuante de interpretari...iar discutiile purtate au cuprins multe aspecte ce implica un asemenea act...
    Indiferent de opinii...cred ca toti constientizam cat de greu ne este sa dam acel vot..
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Guest

Implicit

Vezi tu Loniia, problema este complicata si f personala si nu are un raspuns scurt. Se complica si mai mult cand unii,de exemplu claudiu sau lightsoflotus, ne da lectii despre ce este bine si ce este rau sa facem.

Am gasit afirmatia "Viata incepe in momentul fecundarii ovului de catre spermatozoid..CI NU LA NASTERE!" extrem de aroganta, mai ales ca oameni multi mai luminati nu pot ajunge laconcluzie asa de clara. Am o singura intrebare; lightsoflotus a ajuns la concluzia asta inainte sau dupa ce a dat cu capu-n usa?

Data înscrierii
    09.03.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    505
    Putere Rep
    14

Implicit

am votat "sunt in dubiu" si ca sa nu lungesc povestea, sustin punctul de vedere al lui Mugatu

Data înscrierii
    23.10.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    325
    Putere Rep
    15

Implicit

Avortul (ca si femeia) e un rau necesar.

Pagina 3 din 25 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Pro AVORT la 16 ani sau CONTRA?
    De opium-female în forumul Comunitatea romaneasca din Spania
    Răspunsuri: 51
    Ultimul post: 31.12.2009, 09:04
  2. Ctitorii de Opinie.
    De Zeus Plebeus în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 09.05.2009, 11:05
  3. orice opinie conteaza
    De browneyes în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 16.02.2009, 00:19
  4. Orice opinie e binevenita
    De cristaila în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 07.10.2007, 04:50
  5. Dreptul la opinie
    De tonita în forumul Sondaje/Polls
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 25.07.2006, 10:17

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •