Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 53

Subiect: Despre americani, in general

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de melina

Parerea mea este ca prieteniile nu se fac cu oricine ,aia nu sint prietenPentru mine un prieten este cineva care nu im vrea raul,in care pot avea incredere,care ma respecta si crede in mine si ma accepta asa cum sint vine cu sfaturi la nevoie . Cred ca trebuei sa treaca mult timp sa te cunosti asa de bien sa poti spune ca esti prieten cu cineva.Prietenul la nevoie se cunoaste parca asa se spune[img]smileys/smiley2.gif[/img]

De acord cu tine 100% in privinta prietenilor 'adevarati'. Dar prieteniile sunt pe mai multe nivele. Poti sa ai prieteni la servici cu care te consideri prieten(a) dar nu neaparat te intilnesti inafara serviciului. Nu sunt cunostinte numai ca o cunostinta ar fi casiera de la banca la care ai stii numele pentru ca o vezi in fiecare saptamina de ani de zile. Poti sa ai vecini cu care esti prieten, si faci un bar-b-que in curte, etc. dar nu te duci cu iei in concediu.

Cum ai zis si tu, la nevoie aflii cine sunt prietenii tai adevarati. Pina atunci prietenii sunt oameni cu care te distrezi, te simtzi bine, siai interese comune (sau dushmani comuni [img]smileys/smiley2.gif[/img])

Citat Postat în original de melina

Mai greu de gasit pe aici .

Mai greu de gasit oriunde.
    The most active thing about me is my imagination!

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de florin_bejerea

(Cateodata chiar ma intreb daca sunt proshti sau fac pe proshtii ca sa le mearga bine-'shmecher')

Nu cred ca poate sa fie foart prosti ca nu ar duceo asa de bine. Nu cred ca gasesti multi republicani pe welfare.

Shtiu, totushi,ca adevarul e undeva lamijloc: 'democrato-republican' ar fi ce mai bine...shi sper sa se ajunga acolo: adica la un compromis intre partzi.

Poate ne trebuie un presedinte republican care are nevasta democrata [img]smileys/smiley36.gif[/img]
    The most active thing about me is my imagination!

Guest

Implicit

Bine v-am gasit(a fost destul de greu).

cum adica a fost greu sa ne gasesti? te referi la gasirea acestui forum pe internet, sau la gasirea unui grup cu care sa ai afinitati si sa ai ce discuta? [img]smileys/smiley75.gif[/img]

Data înscrierii
    06.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    63
    Putere Rep
    15

Implicit

V-am gasit greu pe internet. Mai exact cumnata mea a gasit acest forum shi mi-a spus...Eu am incercat sa gasesc orice legat de romani(pe internet in special)aici shi am gasit cateva nume romaneshti in cartea de telefon- pe care evident ca nu le-am contactat...

Data înscrierii
    06.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    63
    Putere Rep
    15

Implicit

Nu vad absolut nici o legatura intre proshti shi 'welfare'!

Data înscrierii
    06.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    63
    Putere Rep
    15

Implicit

Majoritatea republicanilor sunt bogatzi. Iar majoritatea celor bogatzi moshtenesctot ce au de la parintzi(bunici, rude) fara sa mishte un deget...Trebuie doar sa fie un 'kiss ass'...

Iar un om de shtiintza poate sa ajunga pe strada doar pentru ca nu agreeaza 'corprate america'...ceea ce nu-l face prost.

Guest

Implicit

Mie imi plac in general americanii. Padure fara uscaturi nu este dar pot sa spuna ca aici ma simt mult mai in largul meu cu oamenii. Americanii mi se par deschisi(cel putin la prima vedere), si pana acum am avut norocul sa dau de oameni foarte de treaba. Am intalnit si altii mai ciudati,dar am ales sa nu am de-a face cu ei.

ce am mai observat e ca lumea cam respecta regulile pe aici,nu ca la noi,si nu li se pare ceva in neregula. Li se pare in neregula CD-urile mele cu muzica din Romania copiata...si filmele copiate...cred ca in Romania ma simteam mult mai libera sa nu respect regulile.

alte pareri despre americani? o sa mai scriu pe parcura...

Data înscrierii
    18.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    85
    Putere Rep
    15

Implicit

Salut Florin, eu sunt Mihaela si citisem mai devreme mesajul tau"ce parere avem despre americani")))))))......exact si ce mai faci?)))

Adevarul este ca m-am asteptata la mai mult de la ei, am dat parte de multi foarte ciudatzi. Apropo catzi ani ai siin ce stat esti? Eu tocmai m-am mutat in Vegas...si inca nu cunosc doar 5 romani in toate Statele astea.De catzi ani esti venit? Sper ca nu te-am bombardat cu multe intrebari......Numai bine...peace, love and chicken grease:0P cum spun unii...mai ciudatzi.

manuela2005 Guest

Implicit

Eu cred ca e destul de greu sa-ti faci prieteni americani(nascuti aici),pt ca in general prieteniile de durata se fac in copilarie si adolescenta,si astea dureaza cel mai mult.Cel putin in cazul meu, asa este.Am cunoscut multi tineri americani pe unde am lucrat si am observat ca sunt foarte prietenosi si deschisi spre discutii,si poti lega prietenii, dar ele tin atata timp cat lucrezi impreuna sau ai o baza comuna(scoala,job,hobby).Si asta-i valabil in general pt toata lumea in state , nu numai pt americani.

Data înscrierii
    04.01.2005
    Posturi
    28
    Putere Rep
    0

Implicit

Manuela, sunt de acord cu tine numai partial. Da, prieteniile din copilarie si scoala sunt de obicei cele mai durabile dar se pot face prieteni si in alte parti. Dupa cum ai spus americanii sunt prietenosi si deschisi insa trebuie si noi sa fim la fel. Multi dintre noiavem impresia ca suntem superiori si ne comportam ca atare. Daca ai indoieliciteste mesajele de pe forumul cum ca americanii sunt, prosti, needucati, nici macar nu stiu unde este Ro....hmmmm, ce ignoranti![img]smileys/smiley2.gif[/img]

Nu este de mirarea ca uni dintre noi nu putem face prietenii de durata atata timp cat avem aere de superioritate.

Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Viza H1B-general
    De divo în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 29.11.2012, 19:21
  2. Barbatul Roman in general
    De May09 în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 397
    Ultimul post: 21.05.2008, 07:37
  3. general contractor
    De sauzimdebine în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.11.2007, 13:08
  4. parerea voastra despre americani..
    De roxanici în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 263
    Ultimul post: 22.07.2007, 22:17
  5. Australia-Info general
    De Ekklesia în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 11.12.2006, 08:41

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •