Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 53

Subiect: Despre americani, in general

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

Cred ca depinde in unele cazuri la ce te astepti si cu ce ai fost obijnuit inainte, dar si locul unde locuiesti. Daca stai la bloc in NYC si ai trei lacate si doua lanturi pe usa si gratii la fiecare geam, nu e la fel ca in alte orase sau cartiere unde nu trebuie sa blocezi usa niciodata si copii pot sa intre si sa iase oricin, la fel si vecinii si prietenii. Deasemenea asta nu ea in seamna ca parca aici e cu mult mai putin timp liber pentru socializing in timpul saptaminii. TGIF [img]smileys/smiley36.gif[/img]
    The most active thing about me is my imagination!

Guest

Implicit

Nu stiu cum este sa traiesti cu lacate si gratii la usa?![img]smileys/smiley18.gif[/img]dar vad zone undeeste periculos sa iesi noaptea sa te plimbi pe strazi dar s in Romania a aparut aceiasi problema mai nou[img]smileys/smiley5.gif[/img]

Sint de acord ca aici nu prea a timp pentru socializing dar cel mai tragic este cind ai de toate dar nu ai cu cine sa te distrezi.

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

Da, e tragic sa ai timp, dar sa nu ai cu cine te distra. Dar asta nu depinde si de personalitatea pe care o ai? Sunt oameni care formeaza prietenii usor si cu oricine (nu numai cu alti romani), iar altii sunt mai retrasi su putin sociabili (is that a real word?)

Oricine se afla intrun mediu de o anumita durata de timp si nu a reusit sa-si faca prieteni, nu cred ca poate sa dea vina pe societate.
    The most active thing about me is my imagination!

Guest

Implicit

Cind inchiriezi o vila la munte de revelion si mai mult de jumate dine ei se culca odata cu gainile si merg in fiecare zi la film tu ce zici?!nu mai pun ca au veni si cu reguli fiecare : nu se fuemaza in vila(de fumatori) etc...,unul a ramas toata noatea de revelion blocat in baie si au incercat sa il scoata[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Am luat citeva plase si de atunci sint mult ma prudenta.

Guest

Implicit

Sunt oameni care formeaza prietenii usor si cu oricine (nu numai cu alti romani), iar altii sunt mai retrasi su putin sociabili (is that a real word?).

ma refeream ca am avut experiente proaste cu romanii de aici ,prefer sa merg la baiaramele americanilor macar pot dansa toata noaptea[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Parerea mea este ca prieteniile nu se fac cu oricine ,aia nu sint prieteni sint cunostinte, sau ma rog depinde ce intelege fiecare prin prietenie.

Pentru mine un prieten este cineva care nu im vrea raul,in care pot avea incredere,care ma respecta si crede in mine si ma accepta asa cum sint vine cu sfaturi la nevoie . Cred ca trebuei sa treaca mult timp sa te cunosti asa de bien sa poti spune ca esti prieten cu cineva.Prietenul la nevoie se cunoaste parca asa se spune[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Mai greu de gasit pe aici .[img]smileys/smiley18.gif[/img]

Cunostinte cu care sa-mi pierd vremea nu duc lipsa dar prefer sa imi petrec timpul cu cineva care imi face placere nu cu oricine.

What about you?

Data înscrierii
    06.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    63
    Putere Rep
    15

Implicit

Cred ca diferentza dintre republicani shi democratzi e mult mai simpla: bogatzi shi 'mai saraci ca bogatzii' (ca saraci ar fi cei din Somalia)...Mentalitatea saracului poate fi 'ne-productiva' shi mai putzin 'virila', sa-i zicem umila. Dar arogantza unui republicanincult(egoist-de unde pleaca valul!)valoreaza cat o ceapa stricata... Nu vreau sa spun ca totzi republicanii sunt incultzi, arogantzi sau egoishti...ci majoritatea...(Cateodata chiar ma intreb daca sunt proshti sau fac pe proshtii ca sa le mearga bine-'shmecher')

Shtiu, totushi,ca adevarul e undeva lamijloc: 'democrato-republican' ar fi ce mai bine...shi sper sa se ajunga acolo: adica la un compromis intre partzi.

Data înscrierii
    06.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    63
    Putere Rep
    15

Implicit

Pentru Melina:

Bine v-am gasit(a fost destul de greu).

Sunt deacord cu tine: americanii pot fi superficiali shi ,in general, e greu de legat prietenii cu ei. Deshi, cum spunea Garfield,sunt shi ei oameni ca totzi oamenii-iar societatea(comunitatea) ne modeleaza shi influentzeaza...Dar societateaasta oare nuo facem tot noi?Nu o putem modela shi noi la randul nostru?

Guest

Implicit

[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Citat Postat în original de florin_bejerea

...Dar societateaasta oare nuo facem tot noi?Nu o putem modela shi noi la randul nostru?

Eu cred ca noi ne alaturam si ne adaptam acestei societeti deja formate ,cu mult avansate noua. Putem sa ne punem amprenta ,putem sa contribuim cu ceva dar nu cred ca avem ce modela.Cum as putea eu sa ii invat sa simta ca noi cind ei sau chinuit sa ajunga sa numai simta asa?! Asta este doar un exemplu poate cam extrem[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Data înscrierii
    06.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    63
    Putere Rep
    15

Implicit

Trebuie sa facem diferentze intre planurile in care americanii sunt mai avansatzi. Ca tehnologie or fi ei mai avansatzi, dar ca fel de a fi, ca oameni- nu cred ca sunt mai avansatzi ca oricare alta natzie... Shi mai le e caracteristic ceva: america e formata din 'imigrantzi' shi europeni(cei care au venit aici la inceputuri)...Iar in plus: sunt destul de deschishi la nou. Ceea ce ar duce la o schimbare daca s-ar face ceva in privintza asta.(Intradevar 'a modela' e cam mult spus)

Din cate shtiu:acum 45 de ani aici nu existau drepturi egale pentru persoanele de culoare...Shi acum mai exista multzi rasishti, dar macar legea nu e de partea lor.

Guest

Implicit

Trebuie sa mergem mereu inainte nu inapoi si aici viteza cu care se avanseaza este foarte mare , uneori este greude tinutpasul cu ea.

Este adevarat emiranti din toata lumea sau adunat aici ,asta e tara Puterilor Unite cine e in frunte si cine e in coada nu are inportanta atita timp cit toti merg inainte.

..si fiindca totul este asa de rapid eu uneori obosesc si ma gindesc uneori sa ma duc in Romania vreun an ,doi si sa iau o pauza

Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Viza H1B-general
    De divo în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 22
    Ultimul post: 29.11.2012, 19:21
  2. Barbatul Roman in general
    De May09 în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 397
    Ultimul post: 21.05.2008, 07:37
  3. general contractor
    De sauzimdebine în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 06.11.2007, 13:08
  4. parerea voastra despre americani..
    De roxanici în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 263
    Ultimul post: 22.07.2007, 22:17
  5. Australia-Info general
    De Ekklesia în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 11.12.2006, 08:41

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •