Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: portland

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

La multi ani si sanatate la toata lumea!Ce parere aveti despre Portland ,Oregon?Noi suntem o familie cu 2 copiidin Brasov si acolo ne ducem.Am fi recunoscatori daca cineva ne-ar intinde o mina de ajutor la sosire, sa ne astepte la aeroport si sa ne sfatuiasca un pic. Doamne ajuta![img]smileys/smiley5.gif[/img][img]smileys/smiley31.gif[/img]

Data înscrierii
    15.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    44
    Putere Rep
    0

Implicit

Vaz cu tristetze ca nu s-au prea grabit sa-ti raspunda, poate ca altii stiu mai bine, ce sa zic! Sau eu sunt o persoana naiva, sau am prea putina experienta, dar daca vrei, poti sa ma contactezi pe PM. Insa despre Portland chiar nu stiu mare lucru, ca nu stau prin apropiere.

Succes in toate !

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumim pentru incurajari. Din pacate nu avem pe nimeni in USA, nici rude ,nici prieteni, dar nu ne facem nici o problema din asta. Noi nu asteptam ajutorul nimanui, niste sfaturi insa sunt binevenite intotdeauna. [img]smileys/smiley76.gif[/img]

Data înscrierii
    15.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    44
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu am aici doar un an si jumatate, dar cate ceva am mai aflat citind de zor pe Internet si sigur din propria experienta. Cum v-ati hotarat sa alegeti zona daca nu stiti pe nimeni acolo? In ce aeroport aterizati in State? Intreaba, ca ce stiu iti spun cu placere. Stiu ce rau e sa n-ai habar de nimic, si nimeni sa nu-ti spuna ce tre' sa faci.

Data înscrierii
    09.04.2004
    Locație
    Long Island, NY
    Posturi
    1.582
    Putere Rep
    17

Implicit

adrian, nici eu nu stiu nimic specific despre Portland dar eu sunt in USA de 26 ani si sunt multi altii pe acest forum care sunt aici si ei de de mai mult timp si sunt convins ca daca ceri un sfat specific vor fi multi care vor raspunde. Poti sa gasesti multe informatii utile si pe websiteul romanian-portal.

WELCOME TO AMERICA
    The most active thing about me is my imagination!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.536
    Putere Rep
    10

Implicit

Adrian, bine ai venit pe acest forum! [img]smileys/smiley31.gif[/img]

Intrebarea ta ma face sa ma gandesc la ziua cand am venit si noi inChicago cu aprox. 8 ani si jumatate in urma si am stat prima noapte la hotel si a doua zi am luat un taxi sa mergem undeva destul de departe de aeroport. Nu e o situatie de invidiat sa nu ai pe nimeni sa te astepte la aeroport intr-o tara straina, dar nici o tragedie si veti trece peste asta fara probleme. Cine stie, pana sa plecati incoace totusi poate apare cineva de prin zona voastra [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Cum de ai ales Portland daca nu stii pe nimeni acolo? Ai cunostinte sau prieteni in alte state? Daca nu, sunt sigur ca iti vei face macar prieteni virtuali aici.[img]smileys/smiley20.gif[/img]

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

Am ales Portland, pentru ca este un oras cu multe parcuri, in care te poti plimba pe jos sau cu bicicleta si asta ni se potriveste,pentru ca noi ne ocupam cu plante medicinale si umblam mult prin natura, pentru ca nu este un loc prea aglomerat, clima este blinda si am citit ca oamenii sunt prietenosi si daca tot nu cunoastem pe nimeni in USA,macar sa mergem intr-un loc care cit de cit ni se potriveste si unde speram sa ne gasim si noi un loc de munca si sa incepem o noua viata alaturi de copiii nostri,poate mai grea pt noi ,dar macar mai buna ptr ei,si daca tot avem vizele la care am visat atit de mult ca voi toti,ar fi pacat sa nu ne incercam sansa ,chiar daca pt inceput vom fi singuri acolo. Toate cele bune ,multumim pt raspunsurile voastre.[img]smileys/smiley102.gif[/img]

Data înscrierii
    15.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    44
    Putere Rep
    0

Implicit

Ma alatur si eu lui Garfield si iti spun "Bine-ai venit!", ca probabil deja ai biletele rezervate, asa ca deja esti cu un picior in State.

Inteleg ca vii cu loteria vizelor daca vii cu toata familia. Ca stii si tu probabil, e tare important sa ai acte in regula pentru job-uri, banci, masina...Altfel toate merg mai greu. Chiar si asa, pana le obtii trec aproape 2 luni. Cel putin asa a fost la mine.

Si mai apar si mici incurcaturi, ca doar si aici oamenii gresesc, nu numai in Ro (asta a fost marea mea surpriza). Si cand ai CEC-uri de calatorie in buzunar, dar nu ai bani de paine, ca nici o banca nu vrea sa le schimbe, daca n-ai cont, iar fara ID, de unde cont, nu prea iti mai arde de gluma, si incepi sa te enervezi...Mare noroc, ca totusi undeva, la o banca, careva s-a gandit ca..." s-ar putea la Curency Exchange" (daca asa s-o fi scriind). Mare noroc!

Si asa mai departe...

Dar toate trec...

Data înscrierii
    15.01.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    44
    Putere Rep
    0

Implicit

Ti-am trimis un mesaj si pe PM!

Cand veniti totusi? Ca nu ne-ai spus.

Data înscrierii
    09.12.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Bun venit Adrian !!!! Succes si curaj !!! Cred ca ar trebui sa incerci sa cauti pe Net ceva contacte romanesti in USA care se ocupa cu medicina alternativa .... stiu sigur ca exista cativa medici romani care activeaza in acest domeniu .... Sper din suflet sa reusiti !!! Te mai asteptam aici sa ne spui primele impresii [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. oregon portland dmv
    De adrian_cristian în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 12.12.2007, 06:09
  2. portland
    De în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.07.2007, 10:01
  3. Portland
    De tiramis în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 30.09.2005, 14:46
  4. Portland-Oregon
    De Adina în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 09.06.2005, 03:15

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •