Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 52

Subiect: Retete de picnic

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit pic-nic

ti-ai cumparat oala de lut marian 42 ? sau vas roman ? nici nu stiu cum sa ma mai semnez !! poate BOGDAN SURU
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit s-auzim de bine

Ai fost vreodata la un gratar ? ai carat carnea in spate eventual in luneta masinii sa se fezandeze carnea ca e mai gustoasa sau ai cumparat poate chiar resturile stricate de la macelarie . pofta buna .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Rulade cu varza rosie

Pot fi servite si la picnic, pastrandu-se calde in cratita in care au fost pregatite, invelite in staniol, si sunt delicioase.
    Ingrediente
    1 varza rosie
    350 g de salam italian
    1 ou
    2 felii de paine alba
    1 lingura de mustar
    50 g de margarina
    100 g de slanina
    sare
    piper
    1 lingura de otet.
    Modul de preparare
    Se curata varza si se stropeste fiecare frunza cu apa sarata, in cere s-a diluat putin otet. Se da prin masina de tocat salamul, apoi se amesteca tocatura cu oul, paine muiata in apa si bine stoarsa, sarea, piperul si mustarul. Aceasta compozitie se freaca cu o lingura de lemn. Se pune putina umplutura pe fiecare foaie de varza, se ruleaza si se prinde cu o scobitoere. Intr-o cratita in care s-a topit margarina se pun sa se prajeasca usor bucatelele de slanina. Ruladele se asaza intr-o cratita, se adauga putina apa calda si se lasa sa fiarba inabusit. Cand se servesc se toarna peste ele bucatele de slanina prajita.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Bureti (ciuperci) ciobanesti ( nu haiducesti )

O mancare delicioasa, si o ocazie extraordinara de a iesi la gratar cu pretenii si familia.
    Ingrediente
    1 farfurie adanca cu bureti sau ciuperci
    100 g slanina afumata
    200 g branza de burduf.
    Modul de preparare a retetei:
    Buretii sau ciupercile curatate se spala in mai multe ape si se lasa putin sa se scurga. In fiecare palarie de ciuperca se pune putina slanina afumata taiata marunt si putina branza. Se frig pe un jeratic mai putin incins. Se servesc cu mamaliga. In lipsa de jeratic, buretii sau ciupercile umplute se pun pe o tava neemailata si se coc in cuptorul bine incins sau pe plita masinii.

carcotasii se vor intreba cum faci mamaliga la gratar .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Frigarui

Ingrediente
    600 g carne de porc sau miel, berbec 100 g slanina afumata
    ceapa
    sare
    piper.
    Carnea taiata in felii mai subtiri sau in bucati patrate, slanina, de asemenea, taiata in felii si ceapa desfacuta in foi si taiata in 5-6 bucati se insira pe o frigaruie de lemn in felul urmator: se incepe cu o felie de slanina, apoi ceapa, carne, slanina, ceapa si carne, pana cand se completeaza frigaruia. Frigerea se face intorcand frigaruia mereu deasupra unui jeratic viu.

probabil ca marian 42 furat de incantarea de a purta camasa verde si diagonala nu stie prea multe retete pentru pic-nic

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Frigarui de miel

Ingrediente
    500 g carne miel, oaie sau berbec
    150 g slanina afumata
    4 rosii
    3 ardei grasi
    200 g orez
    3 linguri ulei
    sare, piper
    Se pune orezul la fiert in apa cu sare , cat sa il depaseasca cu 1-2 degete. Se fierbe acoperit 20-30 min, pana se umfla si se inmoaie. Apoi se pune in sita si se spala cu apa calduta.
    Se taie carnea in bucatele mici si se da prin ulei. Se infig pe frigaruie, alternand carnea de miel cu bucatele de slaninuta afumata, ardei si rosii sau se frig pe un gratar foarte bine incins.
    Se rastoarna orezul pe un platou, se pun deasupra frigaruile fierbinti si se serveste imediat.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post
    Pot fi servite si la picnic, pastrandu-se calde in cratita in care au fost pregatite, invelite in staniol, si sunt delicioase.
    Ingrediente
    1 varza rosie
    350 g de salam italian
    1 ou
    2 felii de paine alba
    1 lingura de mustar
    50 g de margarina
    100 g de slanina
    sare
    piper
    1 lingura de otet.
    Modul de preparare
    Se curata varza si se stropeste fiecare frunza cu apa sarata, in cere s-a diluat putin otet. Se da prin masina de tocat salamul, apoi se amesteca tocatura cu oul, paine muiata in apa si bine stoarsa, sarea, piperul si mustarul. Aceasta compozitie se freaca cu o lingura de lemn. Se pune putina umplutura pe fiecare foaie de varza, se ruleaza si se prinde cu o scobitoere. Intr-o cratita in care s-a topit margarina se pun sa se prajeasca usor bucatelele de slanina. Ruladele se asaza intr-o cratita, se adauga putina apa calda si se lasa sa fiarba inabusit. Cand se servesc se toarna peste ele bucatele de slanina prajita.

Nu era mai simplu asa : http://www.retete-mancare.ro/retete-..._rosie-e0.html ????

Uite aici ceva , poate e mai explicit http://www.romanian-portal.com/forum...mula#post97117 vezi postarea #103.
    Ultima modificare făcută de livia; 14.09.2009 la 09:47. Motiv: adaugare

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Frigărui de peşte (nisetru, morun, somn)

Se curăţă nisetrul ca pentru nisetru rasol. Se opăreşte pielea cu apă clocotită, se rad solzii cu un cuţit, până rămâne pielea netedă. Se taie felii şi apoi bucăţi de 3-4 cm; se sărează şi se înfig pe o frigăruie alternând cu bucăţele de zarzavat sau fructe, sau cu felii subţiri de şuncă sau bacon. Se frig pe foc iute, sau pe grătar (se ung în prealabil cu ulei ). Se servesc cu felii de lămâie.

special pentru livia aceasta reteta atunci cand iese la gratar
    esti cumva una din persoanele care tin cutitul de bucatarie ca pe o arma de atac ? ai gatit ceva ( cartofi prajiti pai si oua ) vreodata ?

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Frigărui de peşte (nisetru, morun, somn)

Se curăţă nisetrul ca pentru nisetru rasol. Se opăreşte pielea cu apă clocotită, se rad solzii cu un cuţit, până rămâne pielea netedă. Se taie felii şi apoi bucăţi de 3-4 cm; se sărează şi se înfig pe o frigăruie alternând cu bucăţele de zarzavat sau fructe, sau cu felii subţiri de şuncă sau bacon. Se frig pe foc iute, sau pe grătar (se ung în prealabil cu ulei ). Se servesc cu felii de lămâie.
    reteta dedicata lui livia

intrebare ? ai gatit vreodata ceva ( fie si cartofi pai sau oua ) sau faci parte din categoria de persoane care tin cutitul de bucatarie ca pe o arma de atac ?

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post
    ti-ai cumparat oala de lut marian 42 ? sau vas roman ? nici nu stiu cum sa ma mai semnez !! poate BOGDAN SURU
    Citeste aici: http://www.romanian-portal.com/forum...3&postcount=11

Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Retete de cozonac...
    De nicoletamihaela în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 26.05.2008, 02:55
  2. Invitatie la picnic
    De AndaF în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 07.06.2007, 12:56
  3. Picnic @ Hayward
    De sunshine în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.09.2006, 17:46
  4. Picnic in Toronto pe 4 iunie
    De danmih în forumul Toronto si suburbii- Ontario- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 24.05.2006, 06:15
  5. CALIFORNIAN PICNIC
    De xsonixs în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 113
    Ultimul post: 11.04.2005, 13:34

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •