Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 52

Subiect: Retete de picnic

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit barbatii si gratarul

Ma uitam la reteta lui mirelush de mai sus si ma gandesc ca lipsesc unele elemente:

1) femeia cumpara mancarea

2) femeia face salata, pregateste legumele si desertul

3) femeia pregateste carnea pentru gratar, o asaza pe o tava, impreuna cu toate celelalte ustensile necesare si o duce afara, unde barbatul sta deja asezat cu o bere in mana in fata gratarului. Si aici vine punctul cel mai important al intregii desfasurari:

4) BARBATUL ASAZA CARNEA PE GRATAR!

5) apoi mai multe activitati de rutina, femeia aduce farfuriile si tacamurile afara

6) femeia informeaza barbatul ca mai e putin si carnea se arde

7) el ii multumeste pentru aceasta informatie importanta si mai comanda totodata inca o bere la ea, in timp ce el se ocupa de situatia de urgenta. Si apoi inca un punct foarte important!

8) BARBATUL IA CARNEA DE PE GRATAR SI O DA FEMEII!

9) apoi urmeaza din nou rutina. Femeia aranjeaza farfuriile, salata, painea, tacamurile, servetelele si sosurile si aduce totul afara pe masa.

10) Dupa masa femeia elibereaza masa, o curata, spala vasele.
    Si din nou, foarte important!!!:

11) TOTI IL LAUDA PE BARBAT PENTRU CALITATILE LUI IN ARTA GATITULUI SI II MULTUMESC PENTRU MANCAREA SUPER BUNA!

12) Barbatul o intreaba pe femeie cum i-a placut faptul ca nu a fost nevoita sa gateasca si cand observa ca ea e cam botoasa, ajunge la concluzia, ca PE FEMEI NU LE POTI MULTUMI ORICUM NICIODATA.
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Pic-nic

Pentru prânzul la iarbă verde, cumpăraţi-vă o geantă frigorifică încăpătoare, chiar dacă aveţi frigider la masină, pentru mâncare si băuturi. Nu uitaţi de pahare, farfurii, faţă de masă, tacâmuri (din plastic), gheaţă, deschizător de capace, tocător de lemn si un cuţit; grătar, tepusa de lemn în care vor fi înfipte frigăruile; mâncare, dulciuri, băuturi răcoritoare, fructe, apă. Un meniu ideal va cuprinde câteva feluri de carne special pentru grătar (cotlete de porc, oaie, ceafă, muschi de porc, pulpe si piept de pui, peste etc.). Nu uitaţi de condimente. Alegeţi cu grijă salatele pe care vreţi să le serviţi ca garnitură! Luaţi toate componentele spălate, curăţate, numai bune de folosit la destinaţie. La fel si cu gustările pe care le veţi servi în aer liber. Brânzeturile fermentate si pasteurizate, salata de vinete, ardeii copţi sunt cele mai sigure. Mezelurile si sosurile vor fi alese cu grijă, dintre cele rezistente la temperaturile verii. Puteţi lua diverse tipuri de brânzeturi, carne afumată, pâine feliată, fructe, nuci sau alune si prăjiturele bogate în fibre. Toate acestea vor încăpea într-o sacosă frigorifică sau într-un rucsac si vor fi usor de transportat. Dacă vă deplasaţi cu masina, puteţi lua si lada frigorifică. Una dintre cele mai savuroase fripturi la grătar este cea din pulpă de miel dezosată, care poate fi marinată cu condimente meditareneene - usturoi, rozmarin, cimbru si ulei de măsline - sau cu condimente orientale - chimen, usturoi si ulei de măsline, piper alb si piper verde. Pentru peste - somnul, stiuca si păstravul sunt cele mai potrivite - grătarul trebuie uns cu ulei sau grăsime, înainte de gătire, pentru a se evita lipirea carnii. Legumele - ardeii, capia, grasi sau iuţi - sunt excelente pe grătar; pot fi asezonate cu orez, paste sau marinate cu ulei de măsline si oţet. Vinetele făcute la grătar, în coajă, sau tăiate felii, fără coajă, pot fi o adevărată delicatesă culinară. Ca si ciupercile pregătite la grătar, vinetele pot fi servite cu ulei de măsline si cu cascaval ras. Vinetele pot fi folosite si la frigărui alături de ardei, ceapă, dovlecei si rosii. Limonada de citrice si berea sunt ideale pentru această ocazie. Cafeaua caldă, adusă la termos, servită cu suc de lămâie si scorţisoară, sporeste starea de bună dispoziţie a momentului. Orice fruct este bine-venit la o iesire la iarbă verde. Cu puţină imaginaţie, mâncarea pe care o pregătiţi la iarbă verde poate fi sănătoasă, usoară si deosebit de gustoasă.
    Cand inseli , stii ce pierzi dar nu stii ce castigi .

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Un grătar perfect!

• Timpul dintre momentul aprinderii cărbunilor si pregătirea mâncării pe grătar trebuie să fie de minimum 30 de minute;
    • Carnea ce urmează a fi pregătită trebuie să aibă temperatura camerei înainte de a ajunge pe grătar;
    • Carnea gata gătită pe grătar nu trebuie pusă în acelasi vas în care a fost ţinută înainte de acest moment (valabil mai ales în cazul fripturii de pui);
    • Friptura marinată, în special carnea de pui si de porc, se pune pe grătar când cărbunii au putere foarte mare;
    • Când este servită înăbusită, friptura marinată trebuie fiartă în sucul propriu, circa zece minute, pentru distrugerea bacteriilor;
    • În cazul fripturilor marinate, acestea se ung la fiecare întoarcere cu sosul rămas.
    • Făcuţi din carne de vită (dar si din carne de oaie) tocată de două ori, amestecată cu condimente si porţionată cu mâna în bucăţi cilindrice de 5-6 cm, mititeii se frig pe un grătarul bine încins.

Legume la grătar

Ingrediente: 12 rosii mici, 200 g ciuperci, o legătură ceapă verde, 2 dovlecei, o legătură pătrunjel, o lămâie pentru zeamă, 3 linguri ulei de măsline, sare si piper.
    Preparare: Se curăţă si se spală toate legumele; se taie dovleceii în rondele groase si ciupercile în două. Se spală pătrunjelul, se toacă fin si se amestecă împreună cu sucul de lămâie, uleiul, sare si piper. Se ung legumele cu sosul astfel preparat si se frig pe ambele părţi circa 8 minute. Legumele la grătar se consumă calde.

Frigărui cu ficăţei de pui

Ingrediente: 120 g ficăţei de pui, un ardei verde mijlociu, 4 cepe mici, 4 felii de lămâie, sare, piper, cimbrisor.
    Preparare: Se taie ardeiul în patru bucăţi. Se pun ingredientele în ţepusă, alternând, ficăţei, ardei, ceapă, lămâie. Se lasă preparatul pe grătar 4 minute pe fiecare parte. În acest timp se adaugă cimbrisor. La final, se sărează si piperează, după gust. Preparatul se serveste cald, împreună cu o salată verde.

Păstrav cu verdeaţă si lămâie la grătar

Ingrediente: un păstrăv, pătrunjel tocat, coaja de la o lămâie, sare, piper, 2 linguri ulei.
    Preparare: Se spală si se curăţă păstrăvul. Se amestecă pătrunjelul cu bucăţele de lămâie, sare si piper. Cu acest amestec se umple păstrăvul. Se unge o folie de aluminiu cu ulei, se împachetează pestele si se pune pe grătar. Se lasă 6-7 minute pe fiecare parte.

Morcovi cu cimbrisor
    (în foaie de aluminiu)

Ingrediente: 2 morcovi, cimbru de grădină, sare, piper, ulei.
    Preparare: Taie morcovul în fâsii lungi. Unge o folie de aluminiu cu un pic de ulei, asază morcovul tăiat, pudrează-l cu cimbru, sare si piper. Împachetează-l în folie si ţine-l pe grătar (încins în prealabil) până se pătrunde.

Cârnaţi cu cascaval

Ingrediente: cârnaţi (la alegere), cascaval, bacon sau kaizer, mustar (opţional), să ungeţi feliile de bacon.
    Preparare: Se încinge bine grătarul. Se crestează cârnaţii pe lungime, dar nu până jos. În crestătură se pune cascaval tăiat tubuleţe, apoi se înfăsoară cârnaţii în kaizer, se ung cu mustar si se prind în scobitori. Astfel „împachetaţi”, cârnaţii se pun pe grătarul încins pentru 5 minute, până se fac pe amândouă părţile. Sunt la fel de buni preparaţi în folie de aluminiu.

Fructe si legume la grătar cu sos

Ingrediente: 3 dovlecei, 2 ardei grasi, două vinete, un ananas, 18 ciuperci champanion, o conservă de sardele în ulei, 3 gălbenusuri fierte tari, ulei, o lingură de oţet, sare, piper.
    Preparare: Taie dovleceii, vinetele, ananasul în felii. Taie ardeiul în patru, curăţă ciupercile (foloseste numai pălăriile) si pune legumele pe grătar, pe ambele feţe, pentru 5 minute. Scoate sardelele din ulei si scurge-le. Mărunţeste-le si amestecă-le cu gălbenusurile pisate, un pic de ulei, până rezultă o pastă cremoasă. Adaugă o lingură de oţet, sare si piper după gust. Fructele si legumele se servesc împreună cu sosul.

Doamne , da-mi intelepciunea si puterea sa fac ceea ce trebuie facut , da-mi taria sa lupt cu ceea ce trebuie schimbat , da-mi linistea sa ma impac cu ce nu poate sa fie schimbat si lumineaza-ma sa le pot deosebi .

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Frigărui din legume

Ciupercile se curăţă, se spală, şi se taie în bucăţi după mărime. Se spală roşiile şi se taie în felii rotunde.

Se curaţă dovleceii şi ardeii, se spală şi se taie în felii. Legumele se înfig alternativ pe beţe speciale de frigăruie, lăsând spaţiu în vârf să le poţi întoarce.

Se curăţă ceapa verde şi se taie mărunt, se toacă pătrunjelul şi se amestecă cu ceapa verde, uleiul şi sucul de lămâie. Cu acest sos ungi legumele, pui frigăruiele pe grătarul încins şi uns.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Frigărui haiduceşti

Ingrediente
    carne de porc 1 kg făină de porumb 100 g cepe 3 căţei de usturoi 3 roşii 4 boia 3 lingurite ulei de floarea soarelui piper
    Carnea se taie în cubuleţe. Se dă cu sare, se pune boia peste şi se lasă la frigider câteva ore.

Cubuleţele de carne se pun pe beţişoare şi se pun la fript pe grătar. Când sunt bine pătrunşi se stropesc frigăruii cu ulei şi se trec prin făină de porumb.
    Se pune din nou la fript.
    Între timp se curăţă ceapa şi usturoiul şi se taie cubuleţe mici, roşiile se taie felii.
    Toate ingredientele se amestecă.

Pe farfurie se aşează salata şi peste ea se pun frigăruile.

Data înscrierii
    09.12.2007
    Locație
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    560
    Putere Rep
    13

Implicit Frigarui la Gratar

Ingrediente: carne de porc, rosii, ardei grasi, ceapa, sare, piper.
    Ustensile: bete de bambus pentru frigarui, gratar, carbuni, lemne,
    Taiem carenea bucatele mici cu diametrul de 2-3 cm, ceapa, rosiile si ardeii bucati nu foarte mici ca sa nu cada de pe bete. Luam cate un bat de bambus (se gasesc la supermarket) si, cu mare grija sa nu ne intepam, infigem cate o bucata de carne, apoi cate una de ardei, ceapa, rosie, iar carne si tot asa, pana se umple batul, dar lasam capetele libere cam 3-4 cm in fiecare parte, ca sa putem sa tinem frigaruile in mana atunci cand le manevram pe gratar sau cand le mancam. La sfarsit, presaram sare si piper pe frigarui.

Luam frigaruile cu noi la picnic, eventual intr-o lada frigorifica, si pregatim gratarul: aprindem lemnele, le lasam sa arda si apoi adaugam carbunii. Dupa ce acestia au ars mocnit, jarul e numai bun pentru gratar.

Luam frigaruile cu noi la picnic, eventual intr-o lada frigorifica, si pregatim gratarul: aprindem lemnele, le lasam sa arda si apoi adaugam carbunii. Dupa ce acestia au ars mocnit, jarul e numai bun pentru gratar.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de don_mario001 Vezi post

Da,si?
    Am luat cu noi frigaruile de doua ori si n-am apucat sa le mai punem pe gratar.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Ce ti-e si cu copy-paste-ul asta, dom'le...
    Imagineaza-ti-l, draga mea colega de forum, ca intr-un etern replay, tot facand drumul, cu frigaruile-n mana, intre lada frigorifica si gratar, dar nefinalizand niciodata actiunea.
    Don Mario, nu te adapta, e o greseala in realitate ce se-ntampla!

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    Imagineaza-ti-l, draga mea colega de forum, ca intr-un etern replay, tot facand drumul, cu frigaruile-n mana, intre lada frigorifica si gratar, dar nefinalizand niciodata actiunea.
    Ha ha ha, eu mi l-am imaginat.

Data înscrierii
    31.05.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    2.102
    Putere Rep
    24

Implicit

Citind pe aici stau si ma intreb daca haiducii chiar aveau timp de a pune frigaruile la rece inainte de a le arunca pe jar? Cat depre dusul de la lada frigorifica la gratar si inapoi eu zic sa numim acele frigarui perpetuum mobile.
    opinia mea este doar referitoare la ceea ce ai spus - nu aduce in discutie daca esti sau nu cracanat - nici nu-ti judeca spusele in functie de culoarea ochilor sau a parului.
    in rest sauzimdebine

Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Retete de cozonac...
    De nicoletamihaela în forumul Retete Culinare Romanesti si Internationale
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 26.05.2008, 02:55
  2. Invitatie la picnic
    De AndaF în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 07.06.2007, 12:56
  3. Picnic @ Hayward
    De sunshine în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18.09.2006, 17:46
  4. Picnic in Toronto pe 4 iunie
    De danmih în forumul Toronto si suburbii- Ontario- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 24.05.2006, 06:15
  5. CALIFORNIAN PICNIC
    De xsonixs în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 113
    Ultimul post: 11.04.2005, 13:34

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •